Menu

Nowoczesna siedziba Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii otrzymał od gminy Wałbrzych nowy budynek, w którym w komfortowych warunkach realizowana będzie edukacja i pomoc młodzieży z trudnościami. Placówka, która pomieści 60 wychowanków, służy obecnie także jako schronienie dla 25 uchodźców z Ukrainy.

Nowoczesna siedziba Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii
Dotychczas Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii zajmował dwa budynki przy ul. Orkana. Były to stare obiekty, którym daleko było do komfortu, jaki oferuje obecnie nowa placówka przy ul. Moniuszki, w której kiedyś mieścił się Dom Dziecka "Promyk".
 
- Siedziba Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii a właściwie dwie siedziby przy ul. Orkana od lat oczekiwały na jakiś remont i można powiedzieć, że były już na tyle zużyte, że nie widzieliśmy sensu by nadal tam funkcjonowały. Uznaliśmy w 2019 roku, że tu będzie doskonała nowa siedziba dla MOS - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Oprócz gruntownego remontu obiekt wyposażono w nowoczesne rozwiązania techniczne, pozwalające ogrzewać go w sposób ekologiczny, bez użycia gazu czy węgla.
 
- To największy obiekt w Wałbrzychu, ogrzewany poprzez system pomp cieplnych powietrznych z niewielkim zabezpieczeniem na okres dużych mrozów w postaci niewielkiego pieca na paliwo ciekłe. Na dachu jest fotowoltaika, więc mamy do czynienia z obiektem, który jakby wyprzedzał decyzje o uniezależnieniu się od dostaw źródeł energii z kierunku wschodniego - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
W obiekcie mieści się zarówno część edukacyjna, czyli Publiczna Szkoła Podstawowa nr 41 jak i internat dla wychowanków. Są liczne świetlice do spędzania wolnego czasu, a także duży teren rekreacyjno-sportowy wokół budynku Obecnie w ośrodku przebywa 30 uczniów, ale wkrótce przybędzie ich drugie tyle.
 
- Od 1 września obiekt w całości zostanie oddany uczniom i będzie ich około 60. Mamy nadzieję, że w ramach różnych programów, które prowadzimy od kilku lat, jak "Młodzi Gniewni" sprawimy, że osoby, które trochę się pogubiły w swoim życiu, wyjdą na dobrą drogę. Oprócz tego, że jest tu internat i szkoła, to dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze młodzi ludzie mogą odnaleźć się, wyprostować bardzo pokrzywione życiorysy i stać się pełnoprawnymi obywatelami naszego miasta - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
 
Budynek przysłużył się także pomocy uchodźcom, ponieważ udało się tu bardzo szybko stworzyć dla nich godne warunki do pobytu już w pierwszych dniach wojny.
 
- To było pierwsze miejsce, gdzie trafili uchodźcy. Gdy otrzymaliśmy pierwsze informacje, że jadą do nas, nie mieliśmy ich gdzie położyć i wpadliśmy na pomysł, by zamieszkali właśnie tutaj. To była jedna z najlepszych decyzji, patrząc na to, co wydarzyło się przez ostatnie trzy miesiące - dodaje Sylwia Bielawska.
 
 
- Chcę podziękować Polsce i każdej osobie, która dała nam ciepło. Mamy dom, mamy co jeść i przyjaciół, którzy pomogli nam w ciężkich chwilach. Całe serce oddałabym tym ludziom, którzy swoje serca oddają dzieciom. Ja też pracuję w szkole i chciałabym swoje ciepło przekazać wam. Moje łzy to tylko dowód, że jestem żywa, jak moje dzieci i wnuki. Jeszcze będziemy razem na Ukrainie - mówi Olena, nauczycielka z Ukrainy.
 
 
Remont kosztował niespełna 6 milionów złotych. Wyposażenie, które nadal jest uzupełniane, powinno zamknąć się kwotą około 280 tysięcy złotych. Miasto uzyskało dofinansowanie na ten projekt w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota dofinansowania będzie znana po całkowitym rozliczeniu inwestycji.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jacek (31 maja 2022 18:35)
Proszę ,zróbcie zdjęcia boiska na którym grają dzieci z oddalonej o 100 metrów dzielnicy Glinik Nowy, jeżeli je tam znajdziecie czeka was Nagroda.

Dodaj komentarz

Invest Park wkracza do rzeczywistości wirtualnej

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

MZB remontuje kominy... zimą. A mieszkańcy marzną

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij