Menu

Basiowe Czytanki - warsztaty dla dzieci i rodziców

Biblioteka+ Centrum Kultury w Czarnym Borze zaproponowała swoim czytelnikom nowatorskie zajęcia związane z literaturą dziecięcą, połączone z zajęciami ruchowymi, wykładami i spotkaniami z psychologiem czy biblioterapeutą.

Basiowe Czytanki - warsztaty dla dzieci i rodziców
Punktem wyjścia do zajęć jest seria książek "Basia" Zofii Staneckiej, w których bohaterka mierzy się z sytuacjami znanymi większości przedszkolaków. Przygody Basi mogą być pewnym drogowskazem dla rodziców, jak rozmawiać z dziećmi o tematach trudnych w sposób przyjazny dla najmłodszych. Autorzy projektu "Basiowe Czytanki - rodzinne warsztaty w bibliotece" idą jeszcze dalej i proponują swoim czytelnikom bardzo szerokie spektrum zajęć, w których wspólna lektura to dopiero początek przygody.
 
- Przede wszystkim chcemy pokazać rodzicom, że z książką można pracować na różne sposoby. Książka może być podstawą do rozmowy o emocjach dzieci, rozwiązywania różnych problemów. Doskonałe możliwości stwarza właśnie ta seria książek o Basi, która opowiada o codziennych sytuacjach z życia przedszkolaka, na przykład pierwszy dzień w przedszkolu, jak pomóc dziecku, jak dorośli powinni do tego podejść, przygotować się na to, co nas czeka. Dzieci mają różne emocje jak strach, radość, ale mają problem z ich nazwaniem, a my dorośli mamy problem z ich wytłumaczeniem. Te książki doskonale w tym pomagają - mówi Dorota Kózka-
 
 
Burchardt, animator kultury w Bibliotece+ Centrum Kultury w Czarnym Borze.
Projekt zakłada cykl spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin. Będą obecnie zarówno psychologowie, specjaliści z zakresu ruchu, teatroterapii, biblioterapii, a nawet zdrowego żywienia.
 
- Zajęcia będą odbywały się w trzech cyklach. Będą zajęcia dla rodziców, osobno dla dzieci oraz wspólne zajęcia dla wszystkich. Dzisiaj jest pierwsze spotkanie z tego cyklu, który potrwa do końca października. Projekt zakłada uczestnictwo od 10 do 15 par (rodzic + dziecko) na każdych zajęciach - dodaje Dorota Kózka-Burchardt.
 
 
Na pierwszych zajęciach rodzice mogli wysłuchać wykładu psycholożki Agaty Kolskiej-Mazan, która tłumaczyła jak rozróżniać dziecięce emocje i prawidłowo interpretować ich zachowania. Dzieciaki w tym czasie poznawały tajniki teatru na zajęciach z aktorką Bożeną Oleszkiewicz.
 
 
- Chodzi głównie o to, by nie tyle zarazić dzieci teatrem, ile pokazać, że teatr jest percepcją świata. Połączeniem słowa, dźwięku, ruchu, obrazu i tym się tu zajmiemy. Będziemy zajmować się prostymi rzeczami, które dzieci są w stanie wykreować własnym ciałem. Ważne jest, by pokazać, że zabawa w teatr to proces wyobraźni a wyobraźnia pomaga później też w życiu dorosłym. Kreatywność i pomysłowość są bardzo pożądana praktycznie w każdej pracy, a teatr to jest właśnie to - mówi aktorka Bożena Oleszkiewicz.
 
 
Wspólnie z rodzicami dzieciaki będą brały udział między innymi w zajęciach ruchowych.
 
- Metody, które ja stosuję, również wspomagają rozwój dziecka, a także wzmacniają jego więzi z rodzicami, co buduje pewien fundament zaufania w rodzinie. Przede wszystkim jest dużo zabawy i śmiechu, jest dużo ruchu, więc działamy na układ ruchowy dziecka. Wszystko kończymy radosną zabawą, w której wyzwala się dużo pozytywnych emocji - mówi Renata Łukaszewicz-Szczepanik, specjalistka z zakresu ruchu rozwijającego i kreatywnego.
 
 
Biblioteka+ Centrum Kultury pozyskała na tej projekt dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Partnerstwo dla książki" w wysokości 13 tysięcy złotych. Wartość całego projektu to ponad 16 tysięcy złotych. Terminy kolejnych zajęć będą ogłaszane na stronie internetowej instytucji. Nadal są wolne miejsca dla chętnych. Na zakończenie projektu zaplanowano spotkanie z autorką książek o Basi Zofią Stanecką.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Czarny Bór  |   biblioteka+ centrum kultury  |   czytelnictwo  |   książki  |   dzieci  |   rodzice  |  

Likwidują filię biblioteki na Gliniku

Chłopaki górą! Ile dzieci urodziło się w ubiegłym roku w Wałbrzychu?

Invest Park inwestuje w talenty

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij