Menu

Wieże widokowe w regionie

Nasz region jest bogaty w szlaki turystyczne oraz wieże widokowe. Poza naszymi górami, w pobliżu znajdziemy m.in. Wielką Sowę czy Ślężę.

Wieże widokowe w regionie
Trójgarb (778 m n.p.m.) jest szczytem w Górach Wałbrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza za sprawą wybudowanej na wierzchołku wieży widokowej, na którą można wejść za darmo. Rozpościera się z niej przepiękny widok na okoliczne tereny i pasma górskie. Na sam szczyt możemy dojść z kilku szlaków:
Szlakiem Niebieskim z Witkowa, zielonym szlakiem z Gostkowa i Starych Bogaczowic dojdziemy na szczyt w około dwie godziny. Natomiast z Lubomina zielonym lub żółtym szlakiem około godziny. 
 
 
Chełmiec reprezentuje swoje pasmo w Koronie Gór Polski. Spacer na szczyt (851 m n.p.m.) powinien zająć nieco ponad godzinę zielonym szlakiem z Boguszowa-Gorc. Jest możliwość wyjścia z Trójgarbu zielonym szlakiem oraz żółtym z Wałbrzycha. Wieża na Chełmcu ma 22 metry wysokości. Została wybudowana w latach 1887-88. Wejść na szczyt wieży można jedynie od piątku do niedzieli w godzinach 10-18. Do wejścia na szczyt potrzebujemy pieczątki, która znajduje się przy drzwiach wejściowych do budynku.
 

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich.  Czerwony szlak nazwany Głównym Szlakiem Sudeckim prowadzący z Przełęczy Sokolej jest najbardziej popularnym szlakiem prowadzący na szczyt. Można również iść na szczyt z parkingu na Przełęczy Sokola. Podczas wędrówki można zahaczyć o dwa schroniska (Orzeł oraz Sowa). Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy pochodzi z roku 1906 i ma wysokość 25 metrów. Na wieżę można wejść od 10:00 do 18:00. Wejście na wieżę jest płatne.
 
 
Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich (853 m n.p.m.). W grudniu 2017 roku na jej szczycie otwarto wieżę widokową. Wejście na wieżę jest darmowe. Na szczyt można wejść czerwonym szlakiem, który swój początek ma obok
Dworca Głównego w Wałbrzychu. 
 
 
Dzikowiec (836 m n.p.m.) stał się górą narciarską. Oprócz narciarzy, zaczęli z niej korzystać paralotniarze. Jest kilka możliwości wejścia na szczyt m.in. wyciągiem, który jest czynny w soboty i niedziele w godzinach 8:30 a 15:30. Bilet normalne (wjazd lub zjazd jednorazowy) 15 zł, wjazd i zjazd 20 zł. Ulgowy jednorazowy 10 zł, wjazd i zjazd 15 zł. Na szczycie góry znajdziemy 20-metrową wierzę wykonaną z drewna, a samo wejście jest bezpłatne.  Z Boguszowa Gorce można iść zielonym. W dwie strony trasa zajmuje około 2,5 godziny (ponad 8 km).
 
 
 
Ślęża (718 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Najkrótszą drogą prowadzącą na szczy jest żółty szlak z Przełęczy Tąpadła – 3,1 km (1:30h). Na szczycie góry warto zwiedzić kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku. Balkon wokół wieży kościoła to doskonały punkt widokowy. Wstęp płatny. Na szczycie znajdziemy również schronisko, stacje radiową, krzyż milenijny i rzeźbę niedźwiedzia z granitu.
 
 
Już wkrótce w regionie pojawią się nowe wieże
 
Wieża w Parku Sobieskiego zostanie zbudowana w pobliżu schroniska Harcówka. Jej wysokość to 34 metry (497 m n.p.m.). Wieża będzie oświetlona nocą, wykonana z ocynkowanej stali wieża będzie miała kształt sześciokąta foremnego. Z szczytu wieży zauważymy piękną panoramę miasta i okolicznych gór.
 
Wieża na wzgórzu Gedymina (532 m n.p.m.) zostanie otwarta między 8-10 lipca. Wejście na wieżę będzie darmowe. Wysoka na 30 metrów wieża będzie oświetlona napisem Szczawno-Zdrój. Platforma widokowa będzie znajdować się na wysokości 27 metrów, natomiast pośredni balkon będzie znajdować się na wysokości 16 metrów. W pobliżu wieży znajdziemy galerię ze zdjęciami okolic i ważnymi informacjami historycznymi.
 
Nowa wieża na Dzikowcu (836 m n.p.m.) będzie miała wysokość około 30 metrów. Budowa wieży ma ruszyć w 2022 roku i potrwa 3 lata. Obiekt będzie dostępny dla osób ma wózkach. Zamontowane kamery online pokażą nam piękne widoki ziemi wałbrzyskiej, pomogą również w zlokalizowaniu pożaru służbom ratunkowym. Każdy będzie mógł obserwować aktualną pogodę na Dzikowcu. W późniejszym czasie nie wykluczona jest rozbudowa wieży o kolejne metry. Warunki terenowe pozwalają na możliwość spaceru w chmurach.
 
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Mieszkaniec (13 czerwca 2022 8:39)
Cytuję użytkownika: Turismus
A Mieroszów? A Ruprechticky Spicak? Włodzicka Góra? Góra Św. Anny? Góra Wszystkich Świętych? Suszyna? Kalenica? Jak region to region i dajcie kompletne zestawienie.
Napisali chyba tylko o tych na ktorych sami byli albo ludzie im podpowiedzieli.pozdrawiam
Turismus (12 czerwca 2022 15:18)
A Mieroszów? A Ruprechticky Spicak? Włodzicka Góra? Góra Św. Anny? Góra Wszystkich Świętych? Suszyna? Kalenica? Jak region to region i dajcie kompletne zestawienie.

Dodaj komentarz

gory  |   wieze  |   widokowe  |   szczyty  |   sleza  |   gorowa  |   trojgarb  |   sowa  |   zwiedzanie  |   miasto  |   w24  |   wtv  |  

Ulubiona wieża widokowa na Dolnym Śląsku = plebiscyt

Nasz człowiek przed Ama Dablam

Chce zatknąć flagę Jedliny-Zdrój w Himalajach. Możesz pomóc

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij