Menu

Ranking wałbrzyskich dworców i przystanków kolejowych

Pasażerowie Kolei Dolnośląskich coraz chętniej korzystają z nowego przystanku Wałbrzych Centrum. Swoją popularnością prześciga wyremontowany niedawno Dworzec Wałbrzych Główny. Sprawdzamy, z których przystanków pasażerowie korzystają najchętniej, a który omijają szerokim łukiem.

Ranking wałbrzyskich dworców i przystanków kolejowych
Do przygotowania rankingu popularności wałbrzyskich dworców i przystanków kolejowych posłużyły nam dane uzyskane od Kolei Dolnośląskich. Po pierwsze dlatego, że ten przewoźnik obsługuje najwięcej kursów a po drugie, jako jeden z dwóch zatrzymuje się na przystanku Centrum (Polregio oferuje tam tylko jeden kurs dziennie). Dane, które otrzymaliśmy od Kolei Dolnośląskich, pochodzą z systemu sprzedaży biletów i określają procentowo udział ruchu pasażerskiego dla poszczególnych przystanków w miesiącach styczeń - kwiecień 2022 oraz dla porównania cały rok 2021.
 
Miejsce 5. Wałbrzych Fabryczny - 1,4% udziału w ruchu pasażerskim
 
 
To najmniej popularny dworzec w Wałbrzychu. Choć położony jest bliżej Śródmieścia niż Dworzec Główny czy Dworzec Miasto, korzysta z niego zaledwie 1,4% pasażerów Kolei Dolnośląskich i coraz bardziej traci na popularności. W ubiegłym roku korzystało z niego 1,5% pasażerów. Na jego niekorzyść wpływa stan otoczenia, jak i samego przystanku oraz jego lokalizacja z dala od zabudowań, kiepska droga dojazdowa i niekomfortowe warunki do pozostawienia samochodu. Nie posiada też bezpośredniego połączenia z siecią miejskich autobusów (linia nr 15 przebiegająca w pobliżu ma przystanek "na żądanie" na ul. Beethovena - 450 m od dworca). Główna funkcja stacji to obecnie kierowanie ruchem pociągów towarowych do pobliskiej Koksowni Victoria.
 
Miejsce 4. Wałbrzych Główny - 14,3% udziału w ruchu pasażerskim
 
 
Na przedostatnim miejscu naszego rankingu uplasował się Dworzec Główny, który jak widać, jest "główny" tylko z nazwy. Wyróżnia go to, że jest największą i najwyżej położoną stacją węzłową w Polsce. Krzyżują się tutaj dwie linie kolejowe 274 i 276 (Wrocław Świebodzki - Zgorzelec i Wrocław Główny - Międzylesie) a mimo to pasażerowie niechętnie wsiadają i wysiadają właśnie na Dworcu Głównym. Na niekorzyść wpływa położenie na uboczu w słabo zaludnionej dzielnicy Podgórze oraz fakt, że przez wiele lat stacja była bardzo zaniedbana. Zmieniło się to w ostatnim czasie, gdy dworzec przeszedł gruntowny remont, ale nie wpłynęło to, jak na razie na znaczący wzrost jego popularności (14,3% w porównaniu do 14% w roku 2021).
 
Miejsce 3. Wałbrzych Centrum - 16,1% udziału w ruchu pasażerskim
 
 
 
Najmłodszy i najszybciej zyskujący popularność przystanek kolejowy w naszym mieście. Został otwarty w grudniu 2020 roku. Obecnie to najwygodniejsza stacja dla mieszkańców dzielnic Śródmieście, Sobięcin czy części Białego Kamienia, choć na ten moment jest słabo skomunikowany z miejskimi autobusami. Posiada jednak mały parking dla samochodów osobowych. Docelowo miał to być główny punkt przesiadkowy z dworcem autobusowym i galerią handlową, ale spółka, do której należy teren przyległy do przystanku, wstrzymuje się z planowaną inwestycją. W ubiegłym roku korzystało z niego 14,5 % pasażerów.
 
Miejsce 2. Wałbrzych Szczawienko - 27,8% udziału w ruchu pasażerskim
 
 
Stacja, której największym atutem jest to, że znajduje się najbliższej najbardziej zaludnionych dzielnic Wałbrzycha - Piaskowej Góry i Podzamcza a także nie można pominąć faktu, że stacja została kilka lat temu zrewitalizowana przez miasto Wałbrzych. Pojawiły się wówczas nowe miejsca parkingowe, choć pasażerowie narzekają, że mogłyby być ich jeszcze więcej. Sam dworzec oprócz poczekalni nie oferuje nic więcej, żadnego sklepu ani kasy biletowej. Miasto miało w planach otworzyć tam niewielki hostel, ale na planach się skończyło. Perspektywy na rozwój jednak są, bo stale rośnie liczba korzystających z tego dworca (wzrost z 26,9% do 27,8% udziału w ruchu pasażerskim). Na razie jednak trudno będzie przebić lidera tego rankingu, z którego korzysta prawie połowa wszystkich pasażerów w Wałbrzychu.
 
Miejsce 1. Wałbrzych Miasto - 40,4% udziału w ruchu pasażerskim
 
 
 
To najpopularniejszy dworzec w naszym mieście, choć w ostatnim czasie też stracił największy udział w ruchu pasażerskim, oddając część pasażerów Szczawienku i przystankowi Centrum. Można śmiało stwierdzić, że ten dworzec nadal pełni jednak rolę głównej stacji w naszym mieście. Na jego korzyść wypada położenie w geograficznym sercu miasta i fakt, że przed remontem dworca Szczawienko i budową przystanku Centrum była to najlepsza lokalizacja do rozpoczęcia podróży pociągiem i wielu mieszkańców zdążyło się po prostu do niego przyzwyczaić. W pobliżu zatrzymują się autobusy wszystkich najważniejszych linii w mieście. Problemem jest natomiast bardzo ograniczona liczba miejsc parkingowych. W ubiegłym roku korzystało z niego 43,2% pasażerów, ale ten udział spadł w tym roku do 40,4%.
 
 
Czy myślicie, że w przyszłości ranking ten ulegnie zmianie i popularność stacji się wyrówna, bądź któraś z nich prześcignie lidera? Napiszcie w komentarzach z którego przystanku/dworca korzystacie najczęściej i dlaczego wybieracie właśnie ten.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mieszczanin (13 czerwca 2022 20:57)
To że Wałbrzych i Koleje nie zajmują się rozwojem Fabrycznego woła o pomstę do nieba. Fabryczny położony praktycznie w samym centrum miasta, rzut beretem od Rynku, blisko centrum handlowego Galeria Victoria. Należałoby zrobić nową, poszerzoną, asfaltową drogę dojazdową, ogarnąć teren na około budynku dworca, wygospodarować w budynku jakąś komfortową, niewielką poczekalnię z WC, zainstalować nowoczesne oświetlenie, zrobić parking dla samochodów na budynkiem stacji, zadaszony stojak na rowery, hulajnogi, monitoring, elektroniczną tablicę informacyjną, automat biletowy, postawić tablicę dla przejezdnych samochodów i turystów na skrzyżowaniu Sikorskiego z Beethovena z informacją że w pobliżu znajduje się dworzec kolejowy, zamontować autobusową wiatę przystankową na ul. Beethovena w kierunku centrum miasta wraz z elektroniczną tablicą informacyjną, przy okazji wyremontować ulicę, dostosować rozkład jazdy linii 15 do kursu pociągów itd. Decydenci czy to na prawdę takie kosztowne i trudne?
mieszkanka (13 czerwca 2022 19:34)
Fabryczny, który ma największy potencjał, jest całkowicie niewykorzystany. Najbliżej ciekawej części miasta, najbliższy dla codziennie dojeżdżających studentów PWSZ, a jakby na krańcu świata. Wieczorem i wczesnym rankiem strach tam przebywać. Droga wołająca o pomstę do nieba - a raczej jej brak. Auta też bym tam na dłużej nie zostawiła. Władze miasta powinny mocno pochylić się nad jego modernizacją.
W. G. (13 czerwca 2022 18:15)
Po pierwsze na stacji Wałbrzych Główny krzyżują się linie 274 Wrocław - Zgorzelec i 286 Kłodzko Główne - Wałbrzych Główny, na stacji Wałbrzych Główny nie zatrzymują się niektóre KD Sprinter, Szrenica, Szklarka itp. Niektóre pociągi kancza nie już na Wałbrzych Miasto. Aby uatrakcyjnić Wałbrzych Główny należy zwiększyć liczbę połączeń do Kłodzka, które będą skomunikowane pociągami z i do Wrocławia, Jeleniej i Szklarskiej. Uruchomić codzienne połączenia z Mezimesti i Lubawka przez Kamienna Górę również skomunikowane z w/w połączeniami
Pasażer (13 czerwca 2022 12:33)
Często korzystam z KD Wałbrzych Miasto, bo jedt lads biletowa.Czekam na fworzec PKS, którego brakuje od wielu lat :(
Vexel (13 czerwca 2022 8:29)
Cytuję użytkownika: Goldmann,, ,,
,, entrum to porażka,,bez wyświetlaczy,,kamer,,i pizga jak w kieleckim,,,po prostu Azerbejdżan,,,,
Co bys chciał tam wyświetlać i kamerować?
PREZYDENT TO DEBIL (13 czerwca 2022 7:48)
RANKING NA MIARE WIELKIEGO INTELEKTU DEBILA I JEGO PO-JEBANYCH WYBORCOW. CO DEBILE, AHY I OCHY WALICIE NA DWORCE? AZ k***a 4 SA, TO CI k***a RANKING. NA Ch*j TO KOMU? BY LECHTAC EGO ZYDA? NO JA PRDLE.
obserwator (12 czerwca 2022 21:26)
wydaje mi sie że inwestycje w pobliżu przystanku centrum zostały wstrzymane bo inwestor nie mógł zaopatrzyć wykonawców w potrzebne materiały gdyż cały czas trwa przebudowa dk35 i niewiadomo kiedy sie skączy
Goldmann,, ,, (12 czerwca 2022 20:10)
,, entrum to porażka,,bez wyświetlaczy,,kamer,,i pizga jak w kieleckim,,,po prostu Azerbejdżan,,,,
77 (12 czerwca 2022 19:47)
Prymitywna propaganda sukesu wzorowana na sprawdzonych wzorcach P.Z.P.R.jak za rządów pierwszego sekretarza KC gen.Jaruzelskiego za czasów komuny.
Yupi (12 czerwca 2022 19:19)
Parking przy Wałbrzych Centrum przypomina klepisko średniowiecznej chałupy i wielkością nadaje się do parkowania wózków sklepowych. Dlaczego? Bo robiło go miasto w nadziei, że znaleźli jelenia, który zaraz wybuduje obok centrum handlowe im. Cara. Inwestor się zwinął definitywnie, a magistrat patrzy, co takiego brązowego ma w dłoniach. Podobnie ze Szczawienkiem - 1/3 dworca - najciekawsza, duża hala - nie jest wyremontowana w środku, a na dworcu brak biletomatów. Czy magistrat reagował w tych sprawach?

Dodaj komentarz

przystanek  |   dworzec  |   wałbrzych miasto  |   wałbrzych fabryczny  |   wałbrzych centrum  |   wałbrzych główny  |   wałbrzych szczawienko  |   ranking  |   pociąg  |   kolej  |  

Wałbrzych nie będzie budował swojego dworca autobusowego

Nowy przystanek za Rondem Niepodległości. Jaka linia go obsłuży?

Partia Razem o braku PKS -u: kupić teren i wybudować dworzec

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij