Miejskie instytucje kultury przygotowują się do sezonu letniego, a preludium wakacji jest bogata w wydarzenia wiosna. Swoje propozycje imprez na najbliższe tygodnie zaprezentował Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
Dziękując za organizację Dni Wałbrzycha, Prezydent Roman Szełemej zwrócił uwagę, że było to niejako oficjalne otwarcie sezonu wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
- Jest coś takiego, co bym określił efektem psychologicznego pożegnania pandemii. Przez dwa lata zawiesiliśmy albo mocno ograniczyliśmy działalność wielu instytucji kultury. Od momentu, kiedy poczuliśmy więcej swobody, jest pewien rodzaj wzmożonej aktywności, którą także inspirujemy jako miasto, ale też odpowiadamy na inicjatywy ludzi kultury i różnych środowisk - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Władze Wałbrzycha nadal dążą do tego, by centrum wydarzeń kulturalnych w mieście była Stara Kopalnia, dlatego po Dniach Wałbrzycha i festiwalu muzyczno-motoryzacjynym Black Diamonds już wkrótce odbędzie się kolejna impreza, tym razem muzyczno-literacka, czyli Festiwal Twórczej Wyobraźni.
- Próbowaliśmy przez kilka, a nawet kilkanaście lat szukać pomysłu na festiwal w Wałbrzychu, a najnowszy pomysł przyszedł do nas razem z naszym Ambasadorem. Zresztą pierwsza edycja ma z założenia pokazywać naszych Ambasadorów, zatem największą gwiazdą będzie Krzesimir Dębski razem ze String Connection w legendarnym składzie z Krzysztofem Ścierańskim. Z literatury będzie Agnieszka Szpila, czyli nasza rodowita pisarka. Program uzupełni między innymi Mariusz Lubomski, czyli jak mawiają niektórzy pitbull piosenki artystycznej, który promować będzie najnowszą płytę "Sęk you". Będzie również Piotr Bukartyk z Ajagore no i oczywiście występ Jacka Bończyka - zapowiada Edward Szewczak, kierownik Biura Promocji Miasta.
WOK zamierza aktywizować wałbrzyszan, proponując między innymi udział w ciekawych projektach. Pierwszy z nich pod nazwą "Nie taki zły" już wystartował. Bierze w nim udział młodzież z III LO oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterpii.
- W ostatni weekend zorganizowaliśmy warsztaty kreatywnego pisania z Edytą Czepiel, autorką książki "Jasne, błękitne okna". Dzieciaki stworzyły świetną historię, która następnie będzie opracowywana przez nas w formie teatru kamishibai. We wrześniu odbędą się warsztaty storytellingu dla nauczycieli, animatorów kultury i młodzieży. Finał w październiku a na nim dwa pokazy efektów naszej pracy - mówi Karolina Jefmańska z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
Stowarzyszenie Więcej O Kulturze działające przy WOK-u otrzymało dofinansowanie na realizację projektu "zRęcznie. Historie zaklęte w dziele". Będzie to głównie praca rękodzielnicza połączona z poznawaniem historii i legend Wałbrzycha.
- Przed nami w czerwcu dwa spotkania z regionalistami Magdaleną Woch i Krzysztofem Kułagą. 15 czerwca o godzinie 18:00 w WOK-u na Piaskowej Górze Krzysztof Kułaga opowiadać będzie o historii powstania naszego miasta i związanymi z tym legendami. 22 czerwca spotkamy się z Magdaleną Woch, która przybliży nam legendy związane z Zamkiem Książ. W lipcu czekają nas warsztaty mydlarskie, tworzenia świec aromaterapeutycznych oraz scrapbookingowe, na których tworzyć będziemy albumy. Każdy warsztat będzie powiązany z wałbrzyskimi legendami - mówi Justyna Drapała z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Warsztaty zakończą się wspólną wystawą, na której prezentowane będą stworzone dzieła. Ponadto WOK zaprasza ponownie na Letnie Kino Plenerowe. W tym roku zaplanowano cztery pokazy filmów produkcji Disneya. Oprócz wspomnianych wcześniej warsztatów przez całe lato organizowane będą różnego rodzaju zajęcia - w lipcu w Starej Kopalni a w sierpniu w siedzibie WOK na Piaskowej Górze. W programie m.in. zajęcia integracyjne, wycieczki piesze i autobusowe, wyjazdy na basen oraz szereg warsztatów rękodzielniczych, ekologicznych czy teatralnych. Pełną ofertę zajęć można znaleźć na stronie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze