Menu

Pamiątkowa tablica Nalepy i Kubasińskiej już we właściwym miejscu

Tablica upamiętniająca ślub Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej prawdopodobnie znalazła już swoje stałe miejsce. W poprzednich latach była przenoszona wraz z Urzędem Stanu Cywilnego, a skończyła w miejscu, gdzie faktycznie ślub się odbył, czyli w ratuszu.

Pamiątkowa tablica Nalepy i Kubasińskiej już we właściwym miejscu
Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska pobrali się w Wałbrzychu 9 stycznia 1964 roku, gdy przyjechali tu z występem Kabaretu Porfirion. Była to spontaniczna decyzja, ponieważ nie byli małżeństwem i nie pozwolono im się zameldować w jednym pokoju hotelowym. Na pamiątkę tego wydarzenia w 2012 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na ścianie ówczesnego Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Matejki. Wraz z przeniesieniem USC na ul. Kopernika przeniesiono także tablicę. Teraz nastąpiła kolejna przeprowadzka.
 
- Finałem jest umieszczenie tej tablicy w ratuszu, w miejscu obok schodów, którymi Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa wchodzili do pokoju, który nie był jakimś wielkim Urzędem Stanu Cywilnego. To był zwykły pokój, w którym podpisywało się Akt zawarcia związku małżeńskiego, w budynku, który nazywał się wówczas Magistratem - mówi Leszek Grodziński, fundator tablicy.
 
 
Za ten gest i podtrzymywanie wspomnień o Tadeuszu Nalepie dziękował jego brat Czesław.
 
- Chciałbym wam podziękować za to, że jesteście i podtrzymujecie wspomnienia związane z moim bratem. My teraz w Rzeszowie organizujemy mural z wizerunkiem Tadka i życzyłbym wam, żeby ten sposób się spodobał i powstał w Wałbrzychu jakiś ładny mural - mówił w rozmowie telefonicznej Czesław Nalepa.
 
 
 
Docelowo stara tablica, która wisiała na budynku przy ul. Kopernika, ma znaleźć się w Starej Kopalni i zapraszać turystów do odwiedzenia Śródmieścia, gdzie w ratuszu wisi już nowa, większa tablica i prawdopodobnie zostanie już tam na stałe.
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Paw (23 czerwca 2022 7:40)
Sekretarz hipis plus fan swojego wizerunku w mediach.
Roman 500 000 (23 czerwca 2022 7:29)
Ile lat tablica tam będzie zanim znowu ją przeniosą?
Wściekły wałbrzyszanin (22 czerwca 2022 19:18)
Kolejne przestawianie tablicy jak obiecywane zakończenie budowy obwodnicy.Wszystko po to,żeby nieogolony pysk mediom pokazać.
Wicher (22 czerwca 2022 15:47)
Kilkanaście minut gadki i ani sekundy muzyki w tej "transmisji na żywo".
Roman 500 000 (22 czerwca 2022 15:29)
Mam nadzieję że nie obok tego z Gdańska,do którego czasem modli się Szełemej.

Dodaj komentarz

Budowa Obwodnicy - utrudnienia na Węźle Reja

Zmiana organizacji ruchu na Chrobrego i Żeromskiego (mapa)

Pękła rura 6 metrów pod ziemią. Naprawa w trybie awaryjnym

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij