Menu

Muzyka i słowiańskie demony w Bibliotece Pod Atlantami

Tydzień Słowiański w Bibliotece Pod Atlantami był okazją, by poznać  kulturę naszych przodków. Była ona bardzo bogata, a przekazywane ustnie historie żyją do dzisiaj. Z czytelnikami Biblioteki spotkał się Szymon Góralczyk z grupy „Karawana Opowieści”.
 

Muzyka i słowiańskie demony w Bibliotece Pod Atlantami

Tematem spotkania były słowiańskie demony. Szymon Góralczyk grał na orientalnych instrumentach i snuł opowieści o  zmorach, południcach i innych bytach występujących w słowiańskich wierzeniach. Czy demony było dobre, a może złe? Jak chłop zbudował Hempu Hamp i czy spełnienie tego, czego sobie życzymy zawsze wychodzi na dobre? O tym i wielu innych rzeczach mogliśmy posłuchać podczas godzinnej gawędy z użyciem instrumentów.

- O demonach wiemy całkiem dużo. W odróżnieniu od mitów i rzeczy związanych z bóstwami – wiara w  demony, jako części otaczającego nas świata przetrwała bardzo długo. Przetrwała do naszych czasów i nie była tak tępiona przez chrześcijaństwo. Te demony były po prostu częścią chaty, częścią lasu. Do dzisiaj można spotkać ludzi, którzy wiedzą, że tam mieszka zmora albo, że coś zrobiła południca, albo gnieciuch. Z tego, to wszystko wynika. - mówi Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści.Które słowiańskie demony są najbardziej znane?

- Niektórzy zaliczają do demonów Babę Jagę, a inni do mitów. Na Śląsku są bardzo znane i populrne utopce. Jest wiele związanych z nimi historii. Na Kaszubach łopi i wieszczy. - mówi Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści.

Instrumenty, których używał Szymon Góralczyk nie były stricte słowiańskie, ale doskonale wpisały się w nastrój.

- Jest bęben obręczowy, który jest charakterystyczny dla wielu kultur na świecie. Niektórzy mówią, że jest to trochę bęben szamański, bo ma trzymanie z tyłu i można na nim grać na różne sposoby. Jest też tank drum zrobiony z butli gazowej. Jest drumla, która jest znana na całym świecie. Może nie są to koniecznie słowiańskie instrumenty, ale nadające pewnej magii całemu spotkaniu.  - mówi Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści.

 

 

foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Członek z PO (27 czerwca 2022 5:12)
Zaproście Putina to przecie Słowianin.

Dodaj komentarz

muzyka  |   demonty  |   orient  |   slowianie  |   sleza  |   szymon  |   góralczyk  |   karawana  |   opowieści  |   utopce  |   południce  |   strzgi  |   zmory  |  

Epicka muzyka i piękne obrazy

Lecę Balonem - trzeci singiel Nullizmatyka z albumu ''Zabójca...

Pełna sala na koncercie Słonia w Świdnicy [FOTO]

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij