Menu

Prezydent Świdnicy z absolutorium

Prezydent Świdnicy Beata Moskal- Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2021 rok. Za absolutorium głosowało 14 radnych, przeciw było 9. 
Prezydent Świdnicy z absolutorium
Zrealizowane dochody gminy miasto Świdnica w 2021 roku to 347,5 mln. zł. co stanowi 106,6% założeń. Wydatki to kwota 323,4 mln. zł. (95,7%). Nadwyżka budżetu miasta na koniec 2021 roku wyniosła 24,2 mln. wobec planowanego deficytu na poziomie 14 mln zł. Zadłużenie Miasta Świdnicy w 2021 roku wyniosło 115,6 mln. zł i zmniejszyło się o 2,3 mln. zł.
 
Regionalna Izba Obrachunkowa i  Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej były zgodne i wyraziły pozytywną opinię na temat wykonania budżetu za zeszły rok. 
 
Rok  2021 to kolejny rok  walki  z  pandemią  COVID-19 w  Polsce  i  na  świecie. Miasto aktywnie włączyło się do działań związanych z ochroną mieszkańców przed pandemią. Stworzyło też pakiet wsparcia dla świdnickich przedsiębiorców.  
 
- Czasowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej określonych grup zawodowych, zamknięte instytucje kultury, rozrywki, czy zakaz dużych zgromadzeń i imprez masowych, odbiły się mocno na kondycji naszej gospodarki. Skutki zamrożenia gospodarki przez wiele tygodni najbardziej odczuli przedsiębiorcy prowadzący działalność w gastronomii, branży fitness, usług kosmetycznych, fryzjerskich i wielu innych. Równolegle z pomocą oferowaną przez rząd RP (tarcza antykryzysowa) wprowadziliśmy nasze, miejskie programy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych finansowo przez pandemię. Uruchomiliśmy program pomocy regionalnej dla przedsiębiorców dokonujących inwestycji, pomoc de minimis dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zwolnienia z podatku od nieruchomości czy opłat za sprzedaż napojów alkoholowyych oraz ulgi polegające na odstąpieniu od pobierania czynszu lub obniżeniu czynszu za najem lokali użytkowych. Dużym wysiłkiem okazało się stworzenie punktu szczepień masowych w hali lodowiska przy ul. Śląskiej. Organizacja pracy, wyposażenie, zapewnienie odpowiedniej kadry i logistyka całego przedsięwzięcia były wyzwaniem, szczególnie w tak krótkim czasie - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
 
 
 
Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. 63,7 mln. zł.  przeznaczono na kolejne duże i mniejsze inwestycje, na które czekali mieszkańcy Świdnicy. Z zewnętrznych środków na ich realizację do budżetu miasta wpłynęło w ubiegłym roku 26,3 miliona złotych. 
 
- Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji. Rozpoczęliśmy realizację ambitnych projektów, takich jak przebudowa kompleksu basenów odkrytych przy ul. Śląskiej czy remont alei Niepodległości. Kolejnym dużym zadaniem jest przebudowa ul. Polna Droga, które realizowane jest wyłącznie ze środków pochodzących z budżetu miasta. W 2021 roku rozpoczęliśmy również remont kolejnego fragmentu ul. Sikorskiego. Zakończono remonty ulic: Pogodna, Kraszowicka, Jarzębinowa, Wrzosowa, Wrocławska. Nie zapomnieliśmy jednocześnie o tych drobniejszych zadaniach, jak remonty chodników, placów zabaw dla dzieci, czy ścieżkach rowerowych. W dalszym ciągu realizowaliśmy programy proekologiczne, które pozwoliły zlikwidować wiele wysokoemisyjnych źródeł ciepła i poprawiły jakość powietrza w mieście. Rozpoczęto odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną w Parku Młodzieżowym, równocześnie kontynuowane były prace związane z rewaloryzacją terenów zielonych w tym parku - dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
 
adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wiemy, kiedy pojedzie pierwszy pociąg ze Świdnicy do Jedliny

Świdnica: 6 nowych elektryków za prawie 17 mln. zł

Produkowali pornografię z udziałem dzieci - sąd przedłużył areszt

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij