Menu

O tajemnicach świętej Góry Ślęży Pod Atlantami

Jedni nazywają ją czakramem, inni świętym miejscem, a jeszcze inni uważają, że lądowali tu kosmici. Góra Ślęża od setek lat budzi zainteresowanie ludzi i wciąż skrywa tajemnice, o których mogliśmy posłuchać podczas spotkania z kulturoznawcą  Moniką Bisek-Grąz. Wykład odbył się w ramach Tygodnia Słowiańskiego w Bibliotece Pod Atlantami.

O tajemnicach świętej Góry Ślęży Pod Atlantami

Góra Ślęża jest wyjątkowym miejscem i co do tego nie ma wątpliwości. To od niej wzięła się nazwa Śląsk. Słowo „Ślęg” miało oznaczać wilgoć, a tej na świętej górze Słowian nie brakuje. Pogoda zmienia się tu jak w kalejdoskopie. Są to doskonałe warunki dla żyjącej tu fauny i flory. Żyje tu mnóstwo  gatunków ślimaków i pająków, w tym jadowity Cheiracanthium elegant.

- Jest to magiczne miejsce ze względu na usytuowanie, przyrodę, klimat, ale przede wszystkim ze względu na to, że od wieków ta góra była miejscem, gdzie sprawowano różnego rodzaju obrzędy w okresie kiedy na tym terenie byli Słowianie. - mówi kulturoznawca Monika Bisek-Grąz.



Rzeźby występujące na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wciąż budzą dyskusję. Jej częstym tematem są kamienne niedźwiedzie. Niektórzy mówią, że są to średniowieczne lwy, a inni że pochodzą z czasów słowiańskich.

- Do tej pory badacze spierają się z jakiego okresu pochodzą. Mimo wszystko, skłaniają się jednak ku temu, że są starsze niż średniowieczne.  - mówi kulturoznawca Monika Bisek-Grąz.

Górze przypisuje się właściwości paranormalne. Ludzie odwiedzający górę mówią o specyficznej aurze, panującej zarówno na jej zboczach, jak i szczycie.

- Mówi się, że jest drugim po Wawelu czakramem w Polsce. Ze względu na to, że ma bardzo dobrą, pozytywną energię. Osoby, które interesują się energią i promieniowaniem w dobrym tego słowa znaczeniu – uważają, to miejsce za magiczne. Poza tym, zawsze było tak, że miejsca kultu pogańskiego czy też później świątynie chrześcijańskie, zawsze były stawiane w takich miejscach, które charakteryzują się pozytywną energią.  - mówi kulturoznawca Monika Bisek-Grąz.

 

 



Ślęża miała ogromny wpływ na ludzi żyjących w regionie i ich kulturę.

- Należy pamiętać, że to od Góry Ślęża wzięła się nazwa Śląska. W tej chwili, jeśli mówimy Śląsk, to jest to tożsame z Katowicami i Górnym Śląskiem. Tak nam się to jednoznacznie kojarzy. Natomiast, całemu temu regionowi Góra Ślęża dała swoją nazwę. W tej chwili możemy mówić o Śląsku górnym, dolnym, opolskim i cieszyńskim. To ta góra, znajdująca się w linii prostej 44 km od Biblioteki Pod Atlantami dała nazwę całemu regionowi. - mówi kulturoznawca Monika Bisek-Grąz.

Góra co roku przyciąga tysiące turystów.

- Zawsze rzucała się w oczy. Na początku przybywały tu osoby, aby oddać cześć różnym bóstwom. Mówiliśmy o Ślęży „Olimp”. Później oczywiście przybywali turyści -szczególnie z Wrocławia. Był to dla nich „wielki park miejski”. W latach 30-tych młodzież studencka urządzała tam sobie Juwenalia. Zawsze to było miejsce, które cieszyło się dużym powodzeniem, jeśli chodzi o turystykę. Powstawały tam schroniska. Jedno już nie istnieje, ale możemy oglądać drugie. Znajduję się również wieża przekaźnikowa i kościół, który prawdopodobnie powstał na ruinach zamku, który znajdował się na szczycie Ślęży.  - mówi kulturoznawca Monika Bisek-Grąz.

Dajcie znać w komentarzach, czy byliście już na Ślęży, a jeśli nie, to czy się wybieracie.

P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

ślęża  |   slavic  |   góra mountain  |   słowianie  |   poganie  |   kult  |   ciekawosti  |   wyklad  |   biblioteka  |   pod atlantami  |   tajemnice  |   ślęży  |   sobótka  |  

Zakończył się Tydzień Słowiański Pod Atlantami

Z wizytą na Ślęży

Noc Kupały w Zagórzu Śl. (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij