Menu

Zwiedzamy Dolny Śląsk - z wizytą na fortach w Srebrnej Górze

Dziś odwiedzamy unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy – górską Twierdzę w Srebrnej Górze, będąca w XVIII wieku samowystarczalnym miastem dla
3 500 żołnierzy. 
 
Zwiedzamy Dolny Śląsk - z wizytą na fortach w Srebrnej Górze
Twierdza powstałą w II połowie XVIII wieku  (1765-1777). Była w tym czasie  najnowocześniejszą fortyfikacją tego typu w Europie. Srebrogórska Twierdzas składa się z zespołu wznoszących się nad miastem fortόw z centralnie położonym Donjonem.

To 150 pomieszczeń romieszczonych na trzech kondygnacjach . Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym.

W forcie mieściło się 3 756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (ok 80 m) na terenie fortu Ostróg. Po zakończeniu budowy twierdza była dobrze przygotowana do działań bojowych.

Swój chrzest bojowy twierdza przeszła w roku 1807, kiedy to do Srebrnej Góry nadciągnęła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte młodszego brata Napoleona. Ciężkie walki zostały przerwane zawieszeniem broni i pokojem w Tylży. Po odbudowie zniszczeń dokonanych przez działania wojenne twierdza została pozostawiona w stan gotowości bojowej w 1850 roku, kiedy Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii.

W latach 1939-1941 utworzono tu karny obóz jeniecki. Więziono w nim polskich oficerów. Po wojnie twierdza została dość mocno zdewastowana, w 1966 część fotów zajęli harcerze  z Hufca Dolnośląskiego. W 2002 r. powołano pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, jako kluczowy podmiot w działaniach na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji.   
 
 
Dziś fortyfikacje Srebrnej Góry są udostępnione dla zwiedzających tylko w ok. 25 % powierzchni (z ponad 100 ha). 
Od dokładnie 20 lat odwiedzający mają przyjemność przyglądać się spektakularnym efektom prac konserwatorskich 
i adaptacji umożliwiającej zwiedzanie coraz większej części zabytku. Nie chodzi tu o działania „kosmetyczne”. Przez górskie położenie 650-740 m n.p.m., ekstremalne warunki pogodowe jak i brak właściwej opieki w okresie po 1945 r. mury, bramy, sklepienia, system odwaniający wymagają gruntownej odbudowy. W niektórych miejscach odpadło nawet trzy metry muru w głąb.
 
Krok po kroku udostępnione są kolejne, najciekawsze części dzieł obronnych. W 2018 r. otwarto nową trasę zwiedzania, a w niej zaprezentowano wystawę dotyczącą artylerii fortecznej, izby żołnierskie, rekonstrukcję koła deptanego do poboru wody ze studni skalnej głębokiej na 63 m. Asysta przewodnika w historycznym mundurze oraz wolno biegająca zwierzęca części załogi (kozy i owce) to tylko niektóre atrakcje wzbogacające program zwiedzania. 

Zapraszamy do Twierdy w Srebrnej Górze
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29
Zdjęcie 30

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wspólny bilet do Muzeum Porcelany i Kościoła Zbawiciela

Przewodnicy chcą podbijać internet - spotkali się w Starej Kopalni

Historyczne pociągi wróciły na dolnośląskie tory

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij