Menu

W 28 godzin wokół gór Wałbrzycha (FOTO)

W weekend Wałbrzych i okolice miasta stały się areną zmagań długodystansowego marszu górskiego "Potrójna Korona Wałbrzyska". Na drugą edycję imprezy zjechało się ponad 600 uczestników z całego kraju. Przez 28 godzin non-stop wędrowali oni po trasie wyznaczonej przez najważniejsze okoliczne szczyty.
W 28 godzin wokół gór Wałbrzycha (FOTO)
Mimo zapowiadanej gwałtownej pogody, na najtrudniejszą imprezę z cyklu Potrójna Korona zapisało się 650 osób. Były gotowe do wędrówki bez przerwy przez góry okalające Wałbrzych, aby zdobyć najważniejsze szczyty trzech pasm: Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Gór Sowich.
 
 
Uczestnicy wystartowali o godz. 8:00 spod Aqua Zdroju w Wałbrzychu, aby w ciągu maksymalnie 28 godzin pokonać trasę o długości 80 kilometrów wyznaczoną przez organizatorów po najpiękniejszych okolicznych szlakach. Marszruta wiodła przez Chełmiec, Boguszów-Gorce, Dzikowiec, Kowalową, Sokołowsko, Schronisko PTTK Andrzejówka, Waligórę, Ruprechtický Špičák, zalany kamieniołom Kamyki w Głuszycy Górnej, Osówkę, Walim, Rzeczkę, Wielką Sowę, Mosznę, Pałac w Jedlinie-Zdrój, Borową, Niedźwiadki z metą w Harcówce w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu.
 
Suma przewyższeń na całej trasie to 3500 metrów – to mniej więcej tyle, ile dzieli szczyt Mount Everest od najwyżej położonego obozu, tzw. Everest Base Camp. To prawie dwa razy więcej niż PTTK ustaliło jako limit dobowy na górską wędrówkę dla dorosłej osoby, zgodnie z regulaminem Górskiej Odznaki Turystycznej.
 
 
Uczestnicy dali z siebie wszystko – na trasie walczyli z pogodą i bolącymi nogami, na mecie pojawiały się łzy szczęścia. Jeden z uczestników świetnie to ujął: „Zaraz po Wyrypie mówiłem nigdy więcej a dzisiaj już sprawdzian kiedy następna!”.
 
 
Do mety w limicie czasu dotarło 70% wszystkich startujących, ponad 170 osób było zmuszonych zejść z trasy. Nad uczestnikami czuwali ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR. Mimo czekających na startujących pięciu świetnie wyposażonych punktów odżywczych na całej trasie, należy do takiej wyrypy być przygotowanym, co pokazują statystyki.
 
 
- Z całą pewnością Wałbrzych jest atrakcyjny turystycznie a wydarzenia takie, jak Potrójna Korona Wałbrzyska, świetnie wpisuje się w nasze hasło "Wałbrzych miasto do odkrycia". Już drugi raz udowodniliśmy kilkuset uczestnikom z całej Polski, że mamy świetną bazą wypadową do wędrówek po Górach Wałbrzyskich, Kamiennych czy Sowich. Pokazujemy się od atrakcyjnej strony i wiemy, że uczestnicy odwiedzą nas ponownie – mówi Prezydent Miasta Roman Szełemej.
 
 
Na 647 osób, które zapisały się na wydarzenie, na trasę ruszyło 565 osób, z czego 394 dotarły do mety w limicie czasu, co stanowi 70% i pokazuje, jak trudna była trasa. 90% uczestników stanowili turyści spoza Powiatu Wałbrzyskiego. W pierwszej edycji w roku 2021 wzięło udział ok. 550 osób. Gospodarzem imprezy było miasto Wałbrzych. 
 
więcej info:
 
opr.plr
foto: Arkadiusz Jaskuła/Potrójna Korona
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29
Zdjęcie 30
Zdjęcie 31
Zdjęcie 32
Zdjęcie 33
Zdjęcie 34
Zdjęcie 35
Zdjęcie 36
Zdjęcie 37
Zdjęcie 38
Zdjęcie 39
Zdjęcie 40
Zdjęcie 41
Zdjęcie 42
Zdjęcie 43
Zdjęcie 44
Zdjęcie 45
Zdjęcie 46

Komentarze

Mors (4 lipca 2022 8:15)
Cytuję użytkownika: Adonis
Super, ale jak byłem młodszy to więcej robiłem i krótszym czasie, ale teraz młodzi nie tacy jak kiedyś.
Starzy też jacy bardziej stetryczali niż kiedyś.
T34 (29 czerwca 2022 15:21)
3500 m na 80 km to dużo ? W Mieroszowie robią Letnia Wyrype Gór Suchych i jest na 30 km 1920 m up . 6.08 jest start
Byniek (29 czerwca 2022 12:30)
Świetna wyrypa już po raz drugi wędrowałem. na PK Wałbrzyskiej. Dziękuję bardzo organizatorom za włożone serce w tą imprezę a uczestnikom kolejne wzmagania w następnych wyrypach .
Adonis (29 czerwca 2022 12:09)
Super, ale jak byłem młodszy to więcej robiłem i krótszym czasie, ale teraz młodzi nie tacy jak kiedyś.

Dodaj komentarz

sport  |   marsz  |   potrójna korona wałbrzyska  |   rajd  |   turystyka  |  

Tylko 2,8 litra paliwa na 100 km

Wałbrzych w Warszawie — Marsz Miliona Serc

Spotkanie Miliona Serc na Placu Magistrackim (VIDEO / FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij