Menu

Upamiętnili Eufrozynę i Zygfryda Piątków

W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Eufrozyny i Zygfryda Piątków. To głównie dzięki ich inicjatywie powstało w Wałbrzychu Muzeum Przemysłu i Techniki, które dziś wchodzi w skład Starej Kopalni.

Upamiętnili Eufrozynę i Zygfryda Piątków
Działalność zawodowa i pasjonacka małżeństwa Państwa Eufrozyny i Zygfryda Piątek dla regionu i samego Wałbrzycha jest niezwykle cenna. Po przyjeździe do naszego miasta w latach 50-tych poświęcili się badaniom rozwoju górnictwa kruszcowego w regionie Wałbrzycha, Gór Sowich i Pogórza Kaczawskiego. Efekty ich pracy do dziś wykorzystywane są przez wielu historyków, inżynierów i badaczy regionu. Pozostawili po sobie dziesiątki jak nie setki prac naukowych, wydanych w różnych językach poświęconych wałbrzyskiemu górnictwu i regionowi. Byli inicjatorami powstania i zorganizowania na terenie poprzemysłowych terenów kopalni „Thorez” - Muzeum Przemysłu i Techniki, które powstało w 1997 roku i działa do dziś.
 
- Byli to wybitni naukowcy z dziedziny górnictwa, wieloletni pracownicy naukowi wałbrzyskich kopalń. Państwo Piątkowie w uznaniu swoich zasług zostali w 2018 roku włączeni do szacownego grona Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha. To odzwierciedlenie ich dokonań dla wałbrzyskiego górnictwa, zarówno kiedy ono działało, jak i dla pracy naukowej po zamknięciu kopalń - mówi dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
 
 
Dr inż.Zygfryd Piątek w swojej zawodowej karierze na przestrzeni lat pełnił ważne funkcje w zakładach górniczych Victoria. Był wicedyrektorem w Okręgowym Urzędzie Górniczym oraz przez lata pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie zabytków techniki. Za swoje osiągnięcia naukowo – badawcze otrzymał wiele nagród. W tym ministerialnych, ..in. Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, czy Ministerstwa Przemysłu.
 
 
Dr inż. Eufrozyna Piątek była pomysłodawczynią i redaktorem „Kroniki Wałbrzyskiej” wydawanej przez 11 tomów zbioru wydarzeń historii Wałbrzycha. Autorka wielu naukowych opracowań z zakresu geologii złożowej i historii regionalnej wydanych zarówno w kraju jak i za granicą. Dzięki jej osobie powstało wiele opracowań dotyczących historii i znaczenia zabytkowych obiektów techniki, maszyn i urządzeń górniczych, dzięki czemu dziś zostały wpisane na listę i do rejestru zabytków. Była współautorką koncepcji utworzenia Ośrodka Dawnej i Nowej Techniki Górniczej w dzielnicy Sobięcin, za co otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
 
 
Umieszczenie pamiątkowej tablicy na terenie Starej Kopalni to inicjatywa stowarzyszeń górniczych działających nadal w Wałbrzychu i kultywujących górnicze tradycje.
 
 
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Gwarek (2 lipca 2022 9:53)
Wspaniali LUDZIE i naukowcy zostali upamiętnieni na wieki;

Dodaj komentarz

Miłośnicy Smartów odwiedzili Starą Kopalnię

Kreatywne wakacje - bogaty plan zajęć w WGS BWA

Pierwszy dzień największej hiphopowej imprezy w mieście (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij