Menu

Dwie wystawy w Pałacu Struga

Dwie wystawy równocześnie goszczą tego lata w Pałacu Struga. Do Międzynarodowego Przeglądu Sztuki - Pałac Struga 2022 zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba artystów, chcących zaprezentować swoje prace. W komnatach możemy oglądać także efekty Rezydencji Artystycznej "MADOA".

Dwie wystawy w Pałacu Struga
Lato ze sztuką w Pałacu Struga przyciąga coraz więcej osób, zarówno artystów, jak i publiczność.
 
- W tym roku zadziwiła nas liczba zgłoszonych prac, zarówno od artystów indywidualnych, jak i od Grupy Potłuczonych, czyli artystów zajmujących się szkłem. Spora grupa artystów to osoby zrzeszone wokół Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim dzięki Krzysztofowi Ryfie i mamy dzięki temu bogatą kolekcję malarstwa - mówi Sylwia Sobieraj-Borowiec, kuratorka Międzynarodowego Przeglądu Sztuki - Pałac Struga 2022.
 
 
W tym roku dodatkową atrakcją dla miłośników sztuki są prace, które powstały podczas pleneru - Rezydencji Artystycznej "MADOA" (Multicutural Art & Design Open Air) zorganizowanego przez dr Annę Bielę. Tematem przewodnim było słowo "divine" czyli "boski" w nawiązaniu do święta, w którego czasie odbywał się plener.
 
- Projekt polegał na tym, że spotkaliśmy się tutaj w Boże Ciało. Przyjechało dziewięciu artystów i tworzyliśmy tutaj na miejscu, inspirując się pałacem, jego wnętrzami. Powstały przeróżne prace, które prezentujemy na drugim piętrze. Za mną znajduje się moje dzieło "Ostatnia Wieczerza", którego inspiracją był fresk nad drzwiami wejściowymi do tej komnaty. To już 11. edycja tego projektu, ale po raz pierwszy zorganizowałam go poza Wrocławiem - mówi dr Anna Biela, organizatorka i uczestniczka Rezydencji Artystycznej "MADOA".
 
 
Choć nadgryziony przez ząb czasu Pałac Struga ma swój urok i pozwala na bardzo kreatywne wpisanie w niego wystaw dzieł sztuki, to jego właściciele nie ustają w dążeniach do jego renowacji.
 
- Jesteśmy w trakcie bardzo dużego wyzwania, czyli prac ratujących renesansową elewację na ścianie frontowej pałacu. Te prace mamy zaplanowane na dwa lata. Rozpoczęliśmy już odsłanianie, bo okazało się, że pod tynkami współczesnymi znajduje się bardzo dobrze zachowana duża ilość renesansowych tynków na wszystkich ścianach pałacowych. Są one wzbogacone malarstwem na narożnikach pałacu. W pierwszym etapie skupiamy się na oczyszczeniu, zabezpieczeniu. Pewnie w przyszłym roku zaczniemy uzupełnianie tynków i warstwy malarskiej - mówi Agnieszka Chmura-Wieczorek, Prezes Fundacji Pałac Struga.
 
 
 
W trakcie są także kolejne badania odkrywkowe wewnątrz pałacu, gdzie dotychczas znaleziono mnóstwo fresków i malowideł w wielu komnatach.
 
- Gościliśmy już dwukrotnie studentki III roku Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z wydziału konserwacji, renowacji i malarstwa ściennego. Jeszcze wrócą do nas w październiku i będziemy kontynuować prace. Czeka nas wymiana kolejnych okien, głównie od strony dziedzińca pałacowego - dodaje Agnieszka Chmura-Wieczorek.
 
 
Prace konserwatorskie udaje się realizować głównie dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo dofinansowało również Międzynarodowy Przegląd Sztuki, dlatego w tym roku mógł się odbyć z jeszcze większym rozmachem, niż dotychczas. Przypominamy także, że co weekend w pałacu odbywa się Festiwal Lodów, z którego dochód także przeznaczony jest na renowację zabytku.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

asdfg (4 lipca 2022 10:35)
Cytuję użytkownika: Aryck Nusbacher
Dlaczego te freski zatynkowano po 1945 roku?
Zatynkowano w XVIIIXIX w. Zmieniała się moda.
Aryck Nusbacher (4 lipca 2022 9:48)
Dlaczego te freski zatynkowano po 1945 roku?

Dodaj komentarz

Struga  |   pałac struga  |   stare bogaczowice  |   wystawa  |   wernisaż  |   sztuka  |   renowacja  |   historia  |   turystyka  |  

O krok od tragedii. Autokar z dziećmi wjechał do rowu

Ponad 160 zdjęć na Triennale Fotografii Wałbrzyskiej

Warsztaty artystyczne w BWA inspirowane twórczością L. Podsiadłego

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij