Menu

Nowy szlak rowerowy wokół Wałbrzycha

Powiat wałbrzyski powiększa sieć tras rowerowych na swoim terenie. Właśnie wytyczono tzw. rogal wokół Wałbrzycha o długości prawie 53 km, który łączy się z istniejącymi już ścieżkami.

Nowy szlak rowerowy wokół Wałbrzycha
Był to II etap projektu "Szlaki Rowerowe Ziemi Wałbrzyskiej" realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu w porozumieniu z Lasami Państwowymi. Zadaniem wykonawcy - firmy Designers z Warszawy było zweryfikowanie planowanego przebiegu szlaku, przygotowanie map, uzgodnienia z gestorami terenów, przez które przebiega nowy szlak, wykonanie oznakowania, a także foto rejestracja przebiegu całej trasy wraz ze skanowaniem laserowym.
 
- Ideą jest wyrównanie szans, bo mamy gminy bardzo mocno związane z turystyką rowerową, na przykład "Rowerowa 500"w Walimiu, Jedlinie i Głuszycy i mamy gminy, w których tras jest nieco mniej. Chcemy także otworzyć się na trasy rowerowe po stronie Czech, aby tamci turyści mogli tu jeździć i podziwiać nasze tereny - mówi starosta powiatu wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski.
 
 
Nowa trasa zaczyna się w okolicy Zamku Cisy i prowadzi przez Strugę i masyw Trójgarbu do Witkowa. Następnie wiedzie przez Czarny Bór i Grzędy, gdzie skręca w kierunku Boguszowa-Gorc. Mija tę miejscowość od południa, prowadząc rowerzystów pod Dzikowiec i dalej do Unisławia Śląskiego. Tutaj poprowadzona została wzdłuż drogi krajowej nr 35 i wojewódzkiej nr 380 a w Rybnicy Leśnej odbija na północ i wspina się na masyw Borowej. Przecinając drogę wojewódzką nr 381, prowadzi do Podlesia. Końcowy odcinek wiedzie przez Dziećmorowice i kończy się w Nowym Julianowie. Co ważne, podczas wytyczania nowych szlaków nie budowano żadnych ścieżek rowerowych.
 
- Staramy się dbać o przyrodę, wykorzystujemy dużą wiedzę naszych partnerów, czyli Lasów Państwowych i gmin. Staramy się wykorzystywać tylko i wyłącznie już istniejące dukty, drogi i ścieżki leśne. Również drogi gruntowe, drogi gminne czasem musimy przejechać przez drogę wojewódzką. Staramy się nie budować niczego nowego, tylko wykorzystywać zasoby, które są. W przyszłości będziemy poprawiać infrastrukturę tych zasobów, bo będą takie miejsca, które będą wymagały na przykład spuszczenia wody, utwardzenia i wyrównania gruntu, czy pozbycia się krzaków - mówi Krzysztof Kwiatkowski.
 
 
 
Zakończony właśnie II etap projektu kosztował 200 tysięcy złotych i został w całości sfinansowany z budżetu powiatu wałbrzyskiego. Następny etap zakłada umieszczenie dodatkowych informacji na trasie w postaci strzałek, nowych tablic informacyjnych czy drogowskazów do najciekawszych atrakcji turystycznych. 
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sorry (30 października 2022 6:42)
Oznakowanie tej trasy to jakaś kpina...tam gdzie jest prosta droga to znak za znakiem...dojeżdżasz do krzyżówki i już nie wiadomo gdzie jechać, nieintuicyjne zjazdy z drogi do lasu...a tam to już Panie radź se sam....Swoją drogą to 200tys za ile znaków 60-80...?? Na necie słupek, tablica z własną grafiką i mocowania 250-300zl. Policzcie sobie ile wychodzi. Do tego zero jakiego kolwiek opisu, mapy, śladu gpx nie znajdziecie na necie. Ktoś tu niezły wał wykręcił na tym przetargu i odwalił standardową kaszanę dla rowerzystów.
Joanna (6 lipca 2022 11:02)
Mi dalej brakuje tras do komunikacji po mieście. Bo trasa przez Trójgarb, Dzikowiec i Wołową to raczej nie sposób, żeby pojechać na rowerze zamiast autem nie stojac w korkach
Hahaha (5 lipca 2022 16:00)
Tym tematem powinna się zainteresować CBA.
Dav303 (5 lipca 2022 7:40)
Nie można było pociągnąć dalej, np. przez Jez. Daisy, potem Książ i zamknąć pętelkę??? Bez sensu wracać tą samą trasą
Heniutek (5 lipca 2022 6:11)
Staramy się nie budować niczego nowego, tylko wykorzystywać zasoby, które są Dobrze wam to wychodzi.
Janek (5 lipca 2022 5:26)
200 tys za wyznaczenie kresek w google maps, nie no, mozna żyć.
DBA (5 lipca 2022 1:11)
Brawo Panie Starosto. Widac jakiego gospodarza ma powiat. Jezdnie tez wyremontowane powiatowe nie to co walbrzych ktory ulice to chyba dzieki niemcom ma,to co przed wojna wybudowali. Powodzenia dla calego Powiatu Walbrzyskiego.
Piotr (4 lipca 2022 21:25)
Nie są bardZo rozumiem. Skoro maja być wykorzystane już istniejące ścieżki i drogi to na co pójdzie 200tys? Wstyd, ze dalej nie ma rowerowego połączenia z Swidnica. Starosto mydlisz oczy. Nieudolna jest polityka rowerowa, ale to każdy widzi. Więcej PRu niż realne pracy, a szkoda
katarzyna (4 lipca 2022 20:17)
Cytuję użytkownika: SKANDALista
Cytuję użytkownika: Romek
Jakie kur.wa ścieżki??? Nie można dojechać z Podzamcza na Piaskową, ścieżka wzdłuż wrocławskiej kończy się koło Urzędu Pracy, wszystko zrobione na sztukę i prowadzi donikąd a wy p*****li.cie o ścieżkach wokół wałbrzycha. Niech powstanie chociaż jedna z prawdziwego zdarzenia a nie jak to gówno które Szełemej wymyślił jako pierwsze czyli wokół podzamcza- co chwilę wjazd na osiedle, nieobniżone krawężniki. Gniot goni gniot
To niestety prawda, dzielnice są bardzo słabo połączone. Teraz w czasach kiedy mamy drogie paliwo takie ścieżki bardzo by się nam przydały.
Czytajcie ze zrozumieniem artykuł!!! Projekt, ścieżkę będzie budował powiat nie miasto Wałbrzych.
SKANDALista (4 lipca 2022 19:04)
Cytuję użytkownika: Romek
Jakie kur.wa ścieżki??? Nie można dojechać z Podzamcza na Piaskową, ścieżka wzdłuż wrocławskiej kończy się koło Urzędu Pracy, wszystko zrobione na sztukę i prowadzi donikąd a wy p*****li.cie o ścieżkach wokół wałbrzycha. Niech powstanie chociaż jedna z prawdziwego zdarzenia a nie jak to gówno które Szełemej wymyślił jako pierwsze czyli wokół podzamcza- co chwilę wjazd na osiedle, nieobniżone krawężniki. Gniot goni gniot
To niestety prawda, dzielnice są bardzo słabo połączone. Teraz w czasach kiedy mamy drogie paliwo takie ścieżki bardzo by się nam przydały.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Nocne Zwiedzanie edycja barbórkowa (FOTO)

Zwiedzili TVN i Warszawę

Ul. Tatrzańska - azyl między górami (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij