Menu

Czy Wałbrzych potrzebuje dworca autobusowego?

Po likwidacji wałbrzyskiego PKS-u w naszym mieście nie ma dworca autobusowego. Nadal są plany budowy centrum przesiadkowego przy przystanku kolejowym Wałbrzych Centrum, ale stoją obecnie pod wielkim znakiem zapytania. My pytamy natomiast, czy w obecnej sytuacji Wałbrzych w ogóle potrzebuje dworca autobusowego?

Czy Wałbrzych potrzebuje dworca autobusowego?
Zapewne jeszcze wielu wałbrzyszan pamięta dworzec autobusowy mieszczący się dawniej przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Wysockiego. Jego funkcjonowanie było bezpośrednio związane z istniejącym dawniej PKS w Wałbrzychu, który w 2006 roku postawiono w stan upadłości. Trzy lata później sprzedano teren dworca i w jego miejscu powstały dwa markety.
 
 
Wkrótce potem pojawiły się ambitne plany stworzenia nowoczesnego punktu przesiadkowego, łączącego funkcje dworca autobusowego i przystanku kolejowego i spięcia wszystkiego siecią połączeń komunikacji miejskiej. Wisienką na torcie miało być centrum handlowe z kinem i punktami gastronomicznymi. Do dziś tylko częściowo zrealizowano te plany i jedynie wywiązało się z nich PKP PLK, budując przystanek kolejowy Wałbrzych Centrum. Gmina Wałbrzych zbudowała rondo i drogę dojazdową do parkingu. Galeria i dworzec autobusowy miały być inwestycją prywatnej firmy, która jest właścicielem przylegającego do przystanku terenu.
 
- Taki był zamysł i taki jest projekt. On jednak natrafia na obiektywne problemy, bo inwestor prywatny, który wiązał udział w tym projekcie od zrealizowania budowy galerii, na razie wstrzymuje się z rozpoczęciem tej budowy ze względu na sytuację ekonomiczną, zarówno w handlu, jak i wielu podmiotów prywatnych - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Powstania nowego dworca autobusowego domagają się wałbrzyszanie. Zapytaliśmy o to w naszej sondzie na Facebooku. Większość osób napisało, że dworzec jest potrzebny, ale jeszcze większy nacisk położono na zwiększenie siatki połączeń. Obecnie największym przewoźnikiem jest u nas Śląskie Konsorcjum Autobusowe realizujące zadania miejskiej komunikacji zbiorowej w tym także połączenia do kilku sąsiednich gmin. Poza tym w ramach linii miejskich, międzygminnych i przewozów pracowniczych w naszym mieście działa 33 przewoźników. Regularne kursy międzymiastowe realizowane są do Świdnicy czy Kamiennej Góry, ale nie ma obecnie żadnych połączeń autobusowych do Wrocławia czy Jeleniej Góry. Ostatni takie kursy realizował PKS Kamienna Góra, ale od pewnego czasu nawet ten przewoźnik omija Wałbrzych. Obecnie podróż do tych miast możliwa jest dzięki komunikacji kolejowej. Jeszce w 2019 roku PKS Kamienna Góra rozważał stworzenie nowej siatki połączeń na terenie powiatów wałbrzyskiego i kamiennogórskiego z uwzględnieniem miasta Wałbrzycha. Jak na razie skończyło się jedynie na zapowiedziach.
 
 
 
Wszyscy przewoźnicy korzystają obecnie z sieci wałbrzyskich przystanków autobusowych, a najbardziej obleganymi przystankami są te zlokalizowane na Placu Grunwaldzkim i na ul. Sikorskiego, ponieważ tam przecina się najwięcej linii zarówno miejskich, jak i międzygminnych. Oprócz komunikacji miejskiej wszystkie połączenia realizowane są mniejszymi busami. Nie ma obecnie w Wałbrzychu warunków do obsługi większych autobusów, stąd mówi się o konieczności wybudowania dworca autobusowego, choć jak na razie żaden z obecnych w Wałbrzychu przewoźników nie zgłaszał pilnie takiej potrzeby. Jest jednak szansa, że dworzec połączony z przystankiem kolejowym ponownie przyciągnąłby większych przewoźników międzymiastowych czy kursy dalekobieżne.
 
- Wałbrzych potrzebuje takiego miejsca, aczkolwiek siatka połączeń autobusowych z naszego miasta nie jest bogata, bo jesteśmy raczej "ostatnim przystankiem". Kierunki do Czech nie mają charakteru bardzo intensywnego. Punkt przesiadkowy jednak powinien być i pracowaliśmy nad tym przez kilka lat, ale niezbędnym elementem jest partnerstwo z podmiotem prywatnym, który posiada teren wokół przystanku Wałbrzych Centrum - podsumowuje Roman Szełemej.
 
 
Niedawno pojawiły się informacje o planach sprzedaży terenu należącego do spółki Galeria 7 nowemu inwestorowi. Podpisano już umowę przedwstępną na kwotę 11,6 mln zł z zastrzeżeniem, że umowę ostateczną spółki podpiszą, gdy kupujący uzyska pozwolenie na budowę "obiektu". Nie wyszczególniono, o jaki obiekt chodzi. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

gość (17 lipca 2022 22:56)
Proszę nie zadawać pytań, tu mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia. Prezydent wie najlepiej czego potrzebuje miasto i jego mieszkańcy. Każdy jego pomysł zaakceptuje rada miasta i będzie super. Szpital powinien być w prywatnych rękach Pana Prezydenta i wałbrzyska służba zdrowia stanęłaby na wyższym poziomie.
PROFESOR CZARNEK ORA LEWACTWO. (13 lipca 2022 7:34)
To jest tak przykre, tak głupie i wypowiadane w taki sposób, że kompromituje te panie. Do tego słowa pani Nowackiej o jakimś „ścieku”. Ściek to wypływa raczej z ich wypowiedzi, a ma to do siebie, że niestety brzydko pachnie. Mówienie o podręczniku prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka, wybitnego autora podręczników per „ściek” po prostu nie pasuje do kogokolwiek, a już tym bardziej do kobiet (...) Odnosząc się do kolejnych zarzutów opozycji, że „bardzo dużą uwagę w tym podręczniku autor przywiązuje do religii; to swoisty pomnik dla religii katolickiej”, prof. Przemysław Czarnek zauważa: Mówią to osoby, które wielokrotnie ujawniały swoją wrogość do kościoła. Ich sprawa, ich opinia. Na marginesie jednak, gdyby nie Kościół katolicki w dziejach Polski, to te panie nie żyłyby dzisiaj w wolnym kraju i nie mówiły po polsku. Nie sądzę jednak, by ta prawda kiedykolwiek dotarła do ich świadomości”.
RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE (13 lipca 2022 7:27)
Cytuję użytkownika: Mirek
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK
Donald Tusk: "Polska będzie musiała udostępnić swoje zapasy gazu Niemcom a jeśli tego nie zrobi to będzie się wiązało z pewnymi konsekwencjami.Takie są zasady w Europie" - CO ZA ZDRADZIECKA MORDA, NIEMIECKIE ZWIERZATKO, SLUP BERLINA I MOSKWY. KTOS MA JESZCZE JAKIES WATPLIWOSCI??
Chce Ci sie pissc glupoty i to nie na temat? Pomyliles komentarze. Tabletki zle dzialaja.
TEPIC ZDRADZIECKIE MORDY? BIC k**wOW I ZDRAJCOW PARAFRAZUJAC KLASYKA OJCA NIEPODLEGLOSCI, TO MOJ PATRIOTYCZNY OBOWIAZEK I PRZYJEMNOSC.
scc (12 lipca 2022 21:08)
PO co PKS jak jest w berlinie upośledzeni POwcy
,,Goldman,, (12 lipca 2022 18:49)
,,kolejny super pomysł,,dworzec w centrum miasta,,,,,
pawel (12 lipca 2022 18:48)
Oczywiście że taki dworzec jest potrzebny, żeby zintegrować ze sobą w jednym miejscu komunikację kolejową, autobusową miejską i autobusową regionalną/dalekobieżną. Myślę, że wielu przewoźników zlikwidowało kursy do Wałbrzycha m.in. z powodu braku takiego punktu, ponieważ taka sytuacja uniemożliwia przesiadki, a jednocześnie wprowadza chaos wśród pasażerów.
Mirek (12 lipca 2022 18:30)
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK
Donald Tusk: "Polska będzie musiała udostępnić swoje zapasy gazu Niemcom a jeśli tego nie zrobi to będzie się wiązało z pewnymi konsekwencjami.Takie są zasady w Europie" - CO ZA ZDRADZIECKA MORDA, NIEMIECKIE ZWIERZATKO, SLUP BERLINA I MOSKWY. KTOS MA JESZCZE JAKIES WATPLIWOSCI??
Chce Ci sie pissc glupoty i to nie na temat? Pomyliles komentarze. Tabletki zle dzialaja.
Zygzak (12 lipca 2022 17:09)
Cytuję użytkownika: Darek
Kto w XXI w jeździ autobusami PKS-u? Po co dworzec jak nie ma połączeń.
Pamięć mnie nie myli,że to nijaki Krzywousty obiecał połączenia autobusowe w każdej gminie; może więc jego ;wielbiciele; coś w tym temacie zabiorą głos; podobno są ;prawdomówni;
Darek (12 lipca 2022 15:48)
Kto w XXI w jeździ autobusami PKS-u? Po co dworzec jak nie ma połączeń.
KIM DZONG TUSK (12 lipca 2022 15:17)
Donald Tusk: "Polska będzie musiała udostępnić swoje zapasy gazu Niemcom a jeśli tego nie zrobi to będzie się wiązało z pewnymi konsekwencjami.Takie są zasady w Europie" - CO ZA ZDRADZIECKA MORDA, NIEMIECKIE ZWIERZATKO, SLUP BERLINA I MOSKWY. KTOS MA JESZCZE JAKIES WATPLIWOSCI??
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Potrącił kobietę na pasach

Wałbrzych nie będzie budował swojego dworca autobusowego

Śródmieście przygotowane do Półmaratonu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij