Menu

Absolwentka II LO w Świdnicy na czele zespołu konstruktorów pojazdu elektrycznego

Politechnika Wrocławska pochwaliła się ambitnym projektem swoich studentów. Na uczelni powstał elektryczny pojazd terenowy typu buggy. Obecnie liderką projektu jest pochodząca z Pszenna absolwentka II LO w Świdnicy Wiktoria Polczyńska

Absolwentka II LO w Świdnicy na czele zespołu konstruktorów pojazdu elektrycznego

Studenci z projektu LEM Wrocław zaprezentowali swoje najnowsze dzieło – LEM SSV, czyli zelektryfikowanego buggy’ego. Pojazd rozpędza się do 100 km na godzinę, a w warunkach terenowych jest w stanie przejechać około 90 km na baterii. Jeszcze w tym roku studenckie koło zamierza wystartować z nim w zawodach.

Nad budową LEM-a SSV pracowało 60 członków Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych – wspieranych przez opiekunkę koła Monikę Magdziak-Tokłowicz i innych naukowców z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrycznego PWr. Liderką projektu po stronie studentów jest pochodząca z naszego regionu Wiktoria Polczyńska, absolwentka II LO w Świdnicy.

- Dziś nadszedł właśnie ten dzień - najważniejszy dla mnie, dla wszystkich członków zespołu LEM Wrocław, to właśnie dziś w budynki SKS Politechniki Wrocławskiej miała miejsce premiera mojego projektu LEM SSV - pierwszej w Europie (a może nawet i świecie?) przeprowadzonej kompletnej elektryfikacji ramy otrzymanej od firmy Polaris Inc., projektując od A do Z kompletny innowacyjny układ napędowy, układ chłodzenia, baterię, wiązkę elektryczną, elementy wzmacniające ramę, owiewki oraz wiele, wiele innych..  Razem z zespołem po raz kolejny przekroczyliśmy granicę w elektromobilności, tworząc coś zupełnie nowego, niepowtarzalnego. Nasze wizje z kartki, programów właśnie przerodziły się w rzeczywistość! Zespół LEM Wrocław fenomenalnie po raz kolejny udowadnia, że krok w nieznane dla nas jest codziennością - napisała liderka projektu Wiktoria Polczyńska na swoim Facebooku.

LEM SSV to –jak podkreślają studenci Politechniki Wrocławskiej – pierwszy tego typu pojazd w Europie. Powstał w niecały rok, na bazie ramy RZR 1000 XP, którą studentom przekazał opolski oddział firmy Polaris. Kluczowym elementem pojazdu jest bateria, która pochodzi... z odsysku.

– Jeszcze w 2011 r. zasilała inny pojazd elektryczny, który później uległ wypadkowi. Sama bateria nie została jednak uszkodzona, a my daliśmy jej drugie życie przy zachowaniu 90 proc. jej sprawności. Wzięliśmy jej ogniwa i zrobiliśmy dla niej nową konstrukcję pasującą do geometrii naszej ramy – opowiadała podczas prezentacji pojazdu Wiktoria Polczyńska.
 
 
Studentom zależało na tym, by zmieścić się w założonym harmonogramie prac, bo jeszcze w tym roku, w sierpniu, zamierzają wystartować LEM-em SSV w pierwszych zawodach terenowych. Na razie nie chcą jednak zdradzać szczegółów.
 
 
 
opr.plr
źródło/foto: Politechnika Wrocławska
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

analityk medyczny (17 lipca 2022 22:17)
a z jakich źródeł będzie pochodzić prąd zasilający to autko ? a jakie akumulatorki ? na jaką trasę wystarczy prądu ? jaki czas ładowania ? czy twórcy już założyli fundację, która będzie dopłacać osobom zainteresowanym kupnem tego czegoś ? autko elektryczne owszem może być użytkowane w miastach na krótkich trasach, ale sporo osób jeździ dziennie nawet po 800 km, spróbucie elektrykiem zrobić w jeden dzień trasę wb - wsiawka, wb - poznań, wb - kraków, wątpie czy elektryk dałby radę przejechać tam i z powrotem wb - Bogatynia

Dodaj komentarz

Auto stoczyło się na 14-latkę. Dziewczynka ma liczne złamania

Powiedz rodzicom, powiedz dziadkom, poinformuj sąsiada

Świdnica wysoko w rankingu ''Wspólnoty''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij