Menu

Dlaczego miasto podniosło opłaty śmieciowe?

Gmina Wałbrzych podniosła opłaty za wywóz śmieci. Mieszkańcy zapłacą od września 35 zł za osobę za śmieci segregowane lub 70 zł za niesegregowane. Urzędnicy i przedstawiciele MZUK tłumaczą, dlaczego musiało dojść do 30% wzrostu opłat.

Dlaczego miasto podniosło opłaty śmieciowe?
Na opłaty, które ponoszą mieszkańcy, składają się zarówno koszty odbioru jak i zagospodarowania odpadów. Obecnie w Wałbrzychu zajmuje się tym Miejski Zakład Usług Komunalnych. W tym roku drastycznie zwiększyły się koszty, jakie ponosi miejska spółka w związku z tymi zadaniami. Składa się na to wiele czynników. Między innymi, co odczuwają obecnie wszyscy kierowcy, są to duże podwyżki cen paliw.
 
- W 2021 roku spółka MZUK wydawała średnio 41 tysięcy złotych na paliwo do swoich śmieciarek. W czerwcu tego roku koszt ten wyniósł aż 110 tysięcy złotych - mówi Agnieszka Więckiewicz, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
 
Duży wpływ na ceny mają także koszty związane z utrzymaniem pracowników, które z roku na rok dynamicznie wzrastają wraz z podnoszeniem płacy minimalnej. MZUK przygotowuje się już do kolejnej podwyżki, która w przyszłym roku ma zagwarantować płacę minimalną na poziomie 3450 zł.
 
W ostatnich latach drastycznie wzrosły koszty odbioru tzw. frakcji nadsitowej odpadów, które są najtrudniejsze do zagospodarowania. Niewiele podmiotów chce je odbierać a te, które się decydują, żądają za nie coraz wyższą cenę. Odpady, które w ogóle nie nadają się do dalszego przetworzenia, trzeba gdzieś składować i tu także zwiększają się tzw. opłaty marszałkowskie.
 
- W roku 2017 tona odpadów kosztowała nas 24 złote. W roku 2022 ten koszt wynosi już ponad 300 zł - informuje Agnieszka Więckiewicz.
 
 
Zdaniem urzędników za rosnące koszty częściowo odpowiedzialni są także mieszkańcy, którzy nie stosują się do zasad segregacji.
 
- Mamy wiele przykładów udokumentowanych zdjęciami, które pokazują, że segregacja nie jest prowadzona prawidłowo. W pojemnikach BIO znajdujemy tektury i odpady zmieszane, dlatego muszą one być odbierane i liczone jak odpady zmieszane. W gminie mamy obecnie 60-procentowy poziom odbioru odpadów zmieszanych. Aby osiągnąć wymagane odgórnie poziomy w tym i w kolejnych latach, musimy prowadzić prawidłową segregację - tłumaczy Agnieszka Więckiewicz.
 
 
Niechęć do segregacji to nie jedyny grzech mieszkańców. Sporym problemem w naszym mieście jest zjawisko dewastacji pojemników, które MZUK musi wymieniać na nowe kosztem kilkuset złotych za każdy pojemnik.
 
- Na przełomie kwietnia i maja spalono nam 115 pojemników. To jest ogromna kwota. Nie otrzymujemy żadnych zgłoszeń w trakcie, kiedy to się dzieje. Dowiadujemy się dopiero po fakcie od Straży Miejskiej. Zgłaszamy sprawy na policję, ale nie otrzymujemy odpowiedzi. Nie chce się wierzyć, ze w takich miejscach nikt nic nie widział - mówi Grzegorz Wróblewski, kierownik zakładu odbioru i transportu odpadów MZUK.
 
 
 
Spory problem stanową także odpady wielkogabarytowe, które mieszkańcy powinni dostarczać do PSZOK-ów, ale zamiast tego, wystawiają je przy śmietnikach. Są tam zarówno meble, jak i sprzęt AGD.
 
- Wystarczy jedno kliknięcie w Internecie i można sprawdzić, ile jest firm, które zajmują się transportem dużych gabarytów. To nie są duże koszty. Poza tym jeśli kupuje się nową lodówkę czy pralkę, to firma, która je dostarcza, może też odebrać stary sprzęt, a jeśli nie, to można to zlecić. Firm jest w Wałbrzychu 28 i myślę, że ceny są konkurencyjne - twierdzi Grzegorz Wróblewski.
 
 
Prezydent Wałbrzycha po raz kolejny zwrócił uwagę, że czasy odbioru śmieci wielkogabarytowych w ramach akcji Wywalamy Graty z Chaty są już dawno za nami i mieszkańcy powinni się z tym pogodzić.
 
- Miasto nie ma w tym zakresie żadnego obowiązku, wręcz nie powinno zbierać wielkich gabarytów, bo nie ma na to zapisów prawnych. Jest to obowiązkiem każdej osoby, która kupiła nowy sprzęt, meble czy remontuje mieszkania i powinna zamówić specjalny kontener. Wywiezienie na przykład zestawu mebli na PSZOK to jest koszt około 200 złotych, a nowe meble przecież kosztują kilka tysięcy. Podkreślam, że nawet wywiezione śmieci na PSZOK stanowią koszt dla gminy. Z kolei wynajęcie pojazdu i ludzi, którzy zbiorą i wywiozą to, co ktoś nielegalnie wystawił to dla nas koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Ostatecznie koszt wywozu śmieci segregowanych uchwalono na poziomie 35 zł, a dwuktność tej sumy zapłacą osoby, które nie chcą segregować. Prezydent zwrócił uwagę, że miasto robi wiele, by te opłaty nie były jeszcze większe, stąd wielomilionowe inwestycje we własny zakład przetwarzania odpadów i planowaną budowę farmy fotowoltaicznej, która pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej niezbędnej do pracy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Zdaniem włodarza miasta, gdyby MZUK nie przejął w pełni gospodarki odpadami, dziś mielibyśmy jeszcze wyższe niż uchwalone właśnie ceny, bo dyktowałyby je firmy zewnętrzne.
 
Więcej o powodach podwyżek cen dowiecie się z zapisu dyskusji podczas sesji Rady Miasta:
 
 
plr
foto: użyczone / MZUK / archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Roman 500 000 (18 lipca 2022 11:32)
Uzasadnienie napisane jak do pozbawionych inteligencji ludzi.Naiwniaki ratuszowe myślą że im ktoś w te kłamstwa uwierzy.
Dobry Polak dobry (17 lipca 2022 0:42)
Jako Walbrzyszanin segreguje śmieci w środy do lasu iglastego ,a w czwartki do liściastego ,piątki soboty,niedzielę, poniedziałki, wtorki na Klonową ,tam zawsze wywożą .
PREZYDENT TO DEBIL (16 lipca 2022 12:02)
Cytuję użytkownika: LIST PUTINA DO KIM DZONG TUSKA
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK
Cytuję użytkownika: daj spokój
Cytuję użytkownika: Świebodziczanin
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK - PREMIER POLSKIEJ BIEDY
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY
PANIE TUSKU PROSZĘ OBNIŻYĆ CENY, ABY W PRZYSZŁOROCZNYCH WYBORACH PIS MÓGŁ DALEJ RZĄDZIĆ.
PYTANIE! ILE KOSZTOWAŁ CHLEB ZA TUSKA? ODPOWIEDZ: NIE WAZNE, BO I TAK BYL NA ZESZYT.
W Świebodzicach odbiór śmieci -22zł. A tak poza tym darmowa komunikacja, basen odkryty i kryty. No ale u nas nie wciska się boxów na śmieci z Castoramy po 500 zł, że niby kosztują 20 tys.
Za 500 w casto to możesz kupić jedno przęsło bez słupków. Dodaj roboty ziemne, robociznę, zysk dla firmy. Każdy chce zarabiać ale nikt nie chce płacić. Weź pod uwagę że przy stawianiu takiej wiaty rewitalizowane jest tez najbliższe otoczenie - rekultywacja terenów zielonych, mała architektura. Wałbrzych przez wykonawców jest omijany szerokim łukiem więc ciężko kogokolwiek chętnego znaleźć.
WYKONAM ZA POLOWE CENY, NAWET PALCEM NIE RUSZE BO OPLACE PRACOWNIKOW. IDZIESZ NA TO? 10TYS X 100 TAKICH BOXOW. OSZCZEDZE ROMKOWI 50% KOSZTOW. LICZY KAZDY GROSZ WIECE DAWAJ. NIE KAZDY CHCE ZAROBIOC. TYLKO PO-JHEBY ZNOW CHCA OKRASC MIASTO. NA WALKACH I NA ROBOTACH PO k***a MEGA ZAWYZONYCH CENAHC. BARIERKI ALUMINIOWE JUZ NIE MA GDZIE STAWIAC, TO BOXY ZA 20 TYS BEDA ROBIC HEHEHE. I ZLODZIEJU, W CASTORAMIE JEDNO PRZESLO NIE KOSZTUJE 500 ZL. TYLKO CENY ZACZYNAJA SIE OD 20 ZLOTYCH. KOSZT JEDNEGO BOXU TO MAX 2 TYS ZLOTYCH. A NIE 20 TYS. CALA POLSKA Z WAS SIE SMIEJE, KOMUNISCI I ZLODZIEJE. ZRESZTA NIECH KAZDY SPRAWDZI CENY
Nie wiem jaki "geniusz" pierdzi w rathausie odpowiedzialny za te boksy na śmieci, ale mi znalezienie kilkunastu wykonawców w Polsce zajęło 3 = TRZY MINUTY !!! Jaki problem, żeby wysłac do nich zapytania ofertowe ??? Owszem znalazłem ofertę za prawie 24 tys. netto (gminy mają zwracany VAT), ale na pewno znajdą się oferenci za mniejszą kwotę i to nawet z transportem i montażem, pod warunkiem płatności gotówkowej lub zaliczki minimum 50%, bo takie czasy no i taki sołtys w tej wsi
https://transtal.com/wiaty-smietnikowe-schowki/wiata-smietnikowa-3x2m-schowek.html W 3 SEKUNDY ZAOSZCZEDZILEM PO-JEBOM I MIASTU 1,5 MLN ZLOTYCH. CHCIELI 100 WIAT PO 20 TYS, ZNALAZLEM IM PO 5 TYS. KOSZT 500 TYS, A NIE 2 MLN. MOWILEM ZE ZROBIE ZA DARMO, PALCEM NIE KIWNE I JESZCZE ZAROBIE 100%. DAJCIE MI 1 MLN I WAM ZROBIE 100 BOKSEOW. PIERWSZE Z BRZEGU: CENA 5 TYS. A NIE k***a 20 TYS. ZAJELO MI 3 SEKUNDY. TAK ZYD I JEGO FACHOWCY LICZA KAZDA ZLOTOWKE PRZED WYDANIEM. NIE POSWIECILI NAWET 3 SEKUNF, BO BY TEZ ZNALEZLI. NASTEPMNY BOXY ZA 24 TYS. k***a ZLOZONY Z 12 PRZESL PO 250 ZLOTYCH. WYCHODZI MU 24 TYS HEHEHE. PLATYNOWE CZY ZLOTE TE BOXY? 250 JEDEN SEKMENT, RAZY 9. TO 2 TYSIACE. 9 METROW WYLEWKI BETONU. POLACZENIE BOKSOW TO PEWNIE EKSPERTA PROSTA Z PARTII PO-JEBOW TRZEBA. SOBIE LICZA, FACHOWCY JAK WIDZIALEM JAK TRZASKOWSKI SZYBE WSTAWIA TASMA KLEJACA, TO SOBIE GLABY TAK LICZA. W SUMIE, MAISTO PLACI, TO MOZNA CIEMNIAKOW DOIC. "Mój drogi Przyjacielu don Aldzie, zaufany mój człowieku w Warszawie. Przesyłam Ci ekspertyzę, z której wynika jednoznacznie, że od 2015 roku Polska jest nielegalna".
https://transtal.com/wiaty-smietnikowe-schowki/wiata-smietnikowa-3x2m-schowek.html ZA 5 TYS I TO WIATA ZADASZONA, A NIE JAK PROPUNUJE MIASTO CHLAM ZA 20 TYS(WART 2 TYS). DAJCIE LINKA SYNKOWI ZNAJOMEGO ROMANA. BEDZIEMIAL NA PALIWO DO SMIECIAREK ZA 1.5 MLN. BO WIDAC SAM SOBIE NIE RADZI SYNUS KOLEGI NA STANOWISKU PREZESA.
LIST PUTINA DO KIM DZONG TUSKA (16 lipca 2022 11:56)
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK
Cytuję użytkownika: daj spokój
Cytuję użytkownika: Świebodziczanin
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK - PREMIER POLSKIEJ BIEDY
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY
PANIE TUSKU PROSZĘ OBNIŻYĆ CENY, ABY W PRZYSZŁOROCZNYCH WYBORACH PIS MÓGŁ DALEJ RZĄDZIĆ.
PYTANIE! ILE KOSZTOWAŁ CHLEB ZA TUSKA? ODPOWIEDZ: NIE WAZNE, BO I TAK BYL NA ZESZYT.
W Świebodzicach odbiór śmieci -22zł. A tak poza tym darmowa komunikacja, basen odkryty i kryty. No ale u nas nie wciska się boxów na śmieci z Castoramy po 500 zł, że niby kosztują 20 tys.
Za 500 w casto to możesz kupić jedno przęsło bez słupków. Dodaj roboty ziemne, robociznę, zysk dla firmy. Każdy chce zarabiać ale nikt nie chce płacić. Weź pod uwagę że przy stawianiu takiej wiaty rewitalizowane jest tez najbliższe otoczenie - rekultywacja terenów zielonych, mała architektura. Wałbrzych przez wykonawców jest omijany szerokim łukiem więc ciężko kogokolwiek chętnego znaleźć.
WYKONAM ZA POLOWE CENY, NAWET PALCEM NIE RUSZE BO OPLACE PRACOWNIKOW. IDZIESZ NA TO? 10TYS X 100 TAKICH BOXOW. OSZCZEDZE ROMKOWI 50% KOSZTOW. LICZY KAZDY GROSZ WIECE DAWAJ. NIE KAZDY CHCE ZAROBIOC. TYLKO PO-JHEBY ZNOW CHCA OKRASC MIASTO. NA WALKACH I NA ROBOTACH PO k***a MEGA ZAWYZONYCH CENAHC. BARIERKI ALUMINIOWE JUZ NIE MA GDZIE STAWIAC, TO BOXY ZA 20 TYS BEDA ROBIC HEHEHE. I ZLODZIEJU, W CASTORAMIE JEDNO PRZESLO NIE KOSZTUJE 500 ZL. TYLKO CENY ZACZYNAJA SIE OD 20 ZLOTYCH. KOSZT JEDNEGO BOXU TO MAX 2 TYS ZLOTYCH. A NIE 20 TYS. CALA POLSKA Z WAS SIE SMIEJE, KOMUNISCI I ZLODZIEJE. ZRESZTA NIECH KAZDY SPRAWDZI CENY
Nie wiem jaki "geniusz" pierdzi w rathausie odpowiedzialny za te boksy na śmieci, ale mi znalezienie kilkunastu wykonawców w Polsce zajęło 3 = TRZY MINUTY !!! Jaki problem, żeby wysłac do nich zapytania ofertowe ??? Owszem znalazłem ofertę za prawie 24 tys. netto (gminy mają zwracany VAT), ale na pewno znajdą się oferenci za mniejszą kwotę i to nawet z transportem i montażem, pod warunkiem płatności gotówkowej lub zaliczki minimum 50%, bo takie czasy no i taki sołtys w tej wsi
https://transtal.com/wiaty-smietnikowe-schowki/wiata-smietnikowa-3x2m-schowek.html W 3 SEKUNDY ZAOSZCZEDZILEM PO-JEBOM I MIASTU 1,5 MLN ZLOTYCH. CHCIELI 100 WIAT PO 20 TYS, ZNALAZLEM IM PO 5 TYS. KOSZT 500 TYS, A NIE 2 MLN. MOWILEM ZE ZROBIE ZA DARMO, PALCEM NIE KIWNE I JESZCZE ZAROBIE 100%. DAJCIE MI 1 MLN I WAM ZROBIE 100 BOKSEOW. PIERWSZE Z BRZEGU: CENA 5 TYS. A NIE k***a 20 TYS. ZAJELO MI 3 SEKUNDY. TAK ZYD I JEGO FACHOWCY LICZA KAZDA ZLOTOWKE PRZED WYDANIEM. NIE POSWIECILI NAWET 3 SEKUNF, BO BY TEZ ZNALEZLI. NASTEPMNY BOXY ZA 24 TYS. k***a ZLOZONY Z 12 PRZESL PO 250 ZLOTYCH. WYCHODZI MU 24 TYS HEHEHE. PLATYNOWE CZY ZLOTE TE BOXY? 250 JEDEN SEKMENT, RAZY 9. TO 2 TYSIACE. 9 METROW WYLEWKI BETONU. POLACZENIE BOKSOW TO PEWNIE EKSPERTA PROSTA Z PARTII PO-JEBOW TRZEBA. SOBIE LICZA, FACHOWCY JAK WIDZIALEM JAK TRZASKOWSKI SZYBE WSTAWIA TASMA KLEJACA, TO SOBIE GLABY TAK LICZA. W SUMIE, MAISTO PLACI, TO MOZNA CIEMNIAKOW DOIC. "Mój drogi Przyjacielu don Aldzie, zaufany mój człowieku w Warszawie. Przesyłam Ci ekspertyzę, z której wynika jednoznacznie, że od 2015 roku Polska jest nielegalna".
LIST PUTINA DO KIM DZONG TUSKA (16 lipca 2022 11:45)
Cytuję użytkownika: jacek
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE
Cytuję użytkownika: Greg
Diesel w 21 5.5 za litr wydawali miesiecznie 41 tys Diesel 22 7.8 za litr wydaja miesiecznie 110 tys. Wychodzi ze smieciarki zwiekszyly zapotrzebowanie na paliwo
WIESZ, MATEMATYKI NIE OSZUKASZ, ALE WYBORCOW PO, CIEMNOTE BEZ SZKOLY JUZ TAK.
Po ile w styczniu była baryłka ropy i jak to się ma do cen paliw w Polsce na dzień dzisiejszy ? Czekam chu..u ruski na odpowiedź
NO MOWILEM, ZE LEMINGI LICZYC NIE UMIA. TRZEBA IM LICZYC, BO SAMI NIE POTRAFIA. UDOWDNIE. ILE LITROW MOGL KUPIC LEMING ZA RZADOW TUSKA ZA NAJNIZSZA KRAJOWA, A ILE DZISIAJ? PEWNIE PO-JEB MYSLI, ZE BARYLKE ROPY DO BAKU WLEWA. PO PO-0JEBACH WSZYSTKIEGO MOZNA SIE SPODZIEWAC. PREZESOW SILA CHCA WYCIAGAC, JAK PUTIN MEROW MOSKWY MAIST NA UKRAINIE I ZASTEPUJE SWOIMI. GWALICI POLKI TEZ BEDZIECIE? GDZIE CHCECIE SIE ZATRZYMAC, I OSTATNIE PYTANIE, KTO WAM NA TO PO-JEBANE RUSKIE I NIEMIECKI DZIWKI POZWOLI?
Derka (16 lipca 2022 8:08)
Po co pisać i dyskutować!Gęby w kubek i płacić za patologię,wspierana przez włodarzy.W mieszkaniach wynajmowanych płaci tylko właściciel,a wynajmujacy ?Trzeba pokryć koszty abolicji,Ci dluznicy dalej nie będą płacić za mieszkania i wywóz śmieci.Śmieją się z płacących.Segregacja?Jaka segregacja?Wszystkie kubly do " jednego wora," Głupi ludzie zapłacą,a nieroby i alkoholicy ,dalej się będą bujac!!!
analityk medyczny (15 lipca 2022 19:27)
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK
Cytuję użytkownika: daj spokój
Cytuję użytkownika: Świebodziczanin
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK - PREMIER POLSKIEJ BIEDY
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY
PANIE TUSKU PROSZĘ OBNIŻYĆ CENY, ABY W PRZYSZŁOROCZNYCH WYBORACH PIS MÓGŁ DALEJ RZĄDZIĆ.
PYTANIE! ILE KOSZTOWAŁ CHLEB ZA TUSKA? ODPOWIEDZ: NIE WAZNE, BO I TAK BYL NA ZESZYT.
W Świebodzicach odbiór śmieci -22zł. A tak poza tym darmowa komunikacja, basen odkryty i kryty. No ale u nas nie wciska się boxów na śmieci z Castoramy po 500 zł, że niby kosztują 20 tys.
Za 500 w casto to możesz kupić jedno przęsło bez słupków. Dodaj roboty ziemne, robociznę, zysk dla firmy. Każdy chce zarabiać ale nikt nie chce płacić. Weź pod uwagę że przy stawianiu takiej wiaty rewitalizowane jest tez najbliższe otoczenie - rekultywacja terenów zielonych, mała architektura. Wałbrzych przez wykonawców jest omijany szerokim łukiem więc ciężko kogokolwiek chętnego znaleźć.
WYKONAM ZA POLOWE CENY, NAWET PALCEM NIE RUSZE BO OPLACE PRACOWNIKOW. IDZIESZ NA TO? 10TYS X 100 TAKICH BOXOW. OSZCZEDZE ROMKOWI 50% KOSZTOW. LICZY KAZDY GROSZ WIECE DAWAJ. NIE KAZDY CHCE ZAROBIOC. TYLKO PO-JHEBY ZNOW CHCA OKRASC MIASTO. NA WALKACH I NA ROBOTACH PO k***a MEGA ZAWYZONYCH CENAHC. BARIERKI ALUMINIOWE JUZ NIE MA GDZIE STAWIAC, TO BOXY ZA 20 TYS BEDA ROBIC HEHEHE. I ZLODZIEJU, W CASTORAMIE JEDNO PRZESLO NIE KOSZTUJE 500 ZL. TYLKO CENY ZACZYNAJA SIE OD 20 ZLOTYCH. KOSZT JEDNEGO BOXU TO MAX 2 TYS ZLOTYCH. A NIE 20 TYS. CALA POLSKA Z WAS SIE SMIEJE, KOMUNISCI I ZLODZIEJE. ZRESZTA NIECH KAZDY SPRAWDZI CENY
Nie wiem jaki "geniusz" pierdzi w rathausie odpowiedzialny za te boksy na śmieci, ale mi znalezienie kilkunastu wykonawców w Polsce zajęło 3 = TRZY MINUTY !!! Jaki problem, żeby wysłac do nich zapytania ofertowe ??? Owszem znalazłem ofertę za prawie 24 tys. netto (gminy mają zwracany VAT), ale na pewno znajdą się oferenci za mniejszą kwotę i to nawet z transportem i montażem, pod warunkiem płatności gotówkowej lub zaliczki minimum 50%, bo takie czasy no i taki sołtys w tej wsi
Tomasz (15 lipca 2022 17:30)
Problem był, jest i będzie niezależnie od tego kto będzie Prezydentem. Firma MZUK jest zepsuta do szpiku kości i niewłaściwie zarządzana. Dziwne jest to, że na jednym z dzienników Wałbrzyskich można poczytać, że MZUK odnosi same sukcesy, prawdziwa lawina sukcesów. Na zdjęciach jeden i ciągle ten sam człowiek, dodam że to nie prezes. Dodajmy do tego brak kompetencji i kwalifikacji do zajmowanego stanowiska i mamy to co mamy.
jacek (15 lipca 2022 16:31)
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE
Cytuję użytkownika: Greg
Diesel w 21 5.5 za litr wydawali miesiecznie 41 tys Diesel 22 7.8 za litr wydaja miesiecznie 110 tys. Wychodzi ze smieciarki zwiekszyly zapotrzebowanie na paliwo
WIESZ, MATEMATYKI NIE OSZUKASZ, ALE WYBORCOW PO, CIEMNOTE BEZ SZKOLY JUZ TAK.
Po ile w styczniu była baryłka ropy i jak to się ma do cen paliw w Polsce na dzień dzisiejszy ? Czekam chu..u ruski na odpowiedź
kolo (15 lipca 2022 15:38)
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK
Cytuję użytkownika: daj spokój
Cytuję użytkownika: Świebodziczanin
Cytuję użytkownika: KIM DZONG TUSK - PREMIER POLSKIEJ BIEDY
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY
PANIE TUSKU PROSZĘ OBNIŻYĆ CENY, ABY W PRZYSZŁOROCZNYCH WYBORACH PIS MÓGŁ DALEJ RZĄDZIĆ.
PYTANIE! ILE KOSZTOWAŁ CHLEB ZA TUSKA? ODPOWIEDZ: NIE WAZNE, BO I TAK BYL NA ZESZYT.
W Świebodzicach odbiór śmieci -22zł. A tak poza tym darmowa komunikacja, basen odkryty i kryty. No ale u nas nie wciska się boxów na śmieci z Castoramy po 500 zł, że niby kosztują 20 tys.
Za 500 w casto to możesz kupić jedno przęsło bez słupków. Dodaj roboty ziemne, robociznę, zysk dla firmy. Każdy chce zarabiać ale nikt nie chce płacić. Weź pod uwagę że przy stawianiu takiej wiaty rewitalizowane jest tez najbliższe otoczenie - rekultywacja terenów zielonych, mała architektura. Wałbrzych przez wykonawców jest omijany szerokim łukiem więc ciężko kogokolwiek chętnego znaleźć.
WYKONAM ZA POLOWE CENY, NAWET PALCEM NIE RUSZE BO OPLACE PRACOWNIKOW. IDZIESZ NA TO? 10TYS X 100 TAKICH BOXOW. OSZCZEDZE ROMKOWI 50% KOSZTOW. LICZY KAZDY GROSZ WIECE DAWAJ. NIE KAZDY CHCE ZAROBIOC. TYLKO PO-JHEBY ZNOW CHCA OKRASC MIASTO. NA WALKACH I NA ROBOTACH PO k***a MEGA ZAWYZONYCH CENAHC. BARIERKI ALUMINIOWE JUZ NIE MA GDZIE STAWIAC, TO BOXY ZA 20 TYS BEDA ROBIC HEHEHE. I ZLODZIEJU, W CASTORAMIE JEDNO PRZESLO NIE KOSZTUJE 500 ZL. TYLKO CENY ZACZYNAJA SIE OD 20 ZLOTYCH. KOSZT JEDNEGO BOXU TO MAX 2 TYS ZLOTYCH. A NIE 20 TYS. CALA POLSKA Z WAS SIE SMIEJE, KOMUNISCI I ZLODZIEJE. ZRESZTA NIECH KAZDY SPRAWDZI CENY
na haju wszystko mozliwe, nie?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

śmieci  |   gospodarka odpadami  |   podwyżka  |   ceny  |   mzuk  |   pszok  |   recykling  |   segregacja  |  

Pocztowa tonie w śmieciach

Szełemej: Wydaje mi się, że stawki czynszu są w naszym mieście...

Posadzą 'elektryczny las'

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij