Menu

Nowe eksponaty w Zamku Książ

Do Zamku Książ przyjechały nowe eksponaty z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ramach współpracy, rok rocznie muzeum doposaża Zamek w dzieła sztuki. Od 7 lat pozwala to przywrócić dawny blask temu miejscu.

Nowe eksponaty w Zamku Książ

- Tym razem, a przypomnę, że to już siódma rocznica naszej współpracy - wypożyczyliśmy, udostępniliśmy,  zdeponowaliśmy komplet bardzo cennych XVII, XVIII-wiecznych mebli śląskich. Co ważne, mamy prawo przypuszczać, że część z tych mebli,  a w szczególności rzecz dotyczy tzw. zydli –  pochodzi z historycznej kolekcji, czy dawnych zasobów wyposażenia tego Zamku. To jest kolejny dowód na to, iż te nasze działania mają przede wszystkim na celu przywrócenie tej dawnej świetności, bogactwa, różnorodności, a jednocześnie aspiracji, ambicji byłych właścicieli. Wszystko to, aby służyć celom turystycznym. - mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski.

Do jednej z sal Zamku Książ przywieziono zabytkowe meble. Aranżacja nie jest w pełni historyczna, bo zachowało się tylko jedno zdjęcie pomieszczenia.

- Zdjęć dawnego Książa jest sporo, ale nie dotyczy to każdego wnętrza. W przypadku tej sali jest jedno zdjęcie. To nam pozwoliło, utrzymując pewną jednorodność zespołu elementów wyposażenia – stworzyć tutaj bardzo ciekawe wnętrze barokowe. Nie za każdym razem dane nam jest pracować w oparciu o materiał historyczny, wiarygodne przekazy, ikonografię. Nieraz musimy się wczuć w ducha epoki i starać się odtworzyć z pewnymi standardami czasów minionych. - mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski.

Niezagospodarowanych pomieszczeń w Zamku Książ praktycznie już nie ma.

- Pozostaje nam tylko czwarte i piąte piętro, które nie są zagospodarowane, ale wymagają ogromnych nakładów finansowych. Na co dzień turyści mogą tam wejść tylko przy specjalnych okazjach i pod opieką przewodników. Jednak już teraz Zamek prezentuje prawie 80% wszystkich swoich pomieszczeń. Każde z tych pomieszczeń jest zagospodarowane i ukazuje pewien wycinek bardzo bogatej, bo ponad 800-letniej historii Zamku Książ. - mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Sala, w której są eksponaty znajduje się na trzecim piętrze Zamku Książ. Turyści już mogą je oglądać.

 

 

foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11

Komentarze

Radny Langer wzburzony postawą prezydenta Szełemej (16 lipca 2022 13:22)
Walka pisu z inflacja według nich jeść miej taniej zbierać chrust ocieplenie domów na wakacje do lasu k***a jebać ten rząd macko odszkowanie będzie płacić ze swoich ?
Niesamowite eksponaty (15 lipca 2022 21:33)
Takich smieci to nawet za darmo z niemieckich wystawek ludzie nie zabierali Na olx i allegro za darmo lub za grosze. Meble pospilote, masowe bedace w większości dawnych domostwach .... w Wałbrzychu podnieta i reportarze i jeszcze zdobiace zamek ksiaz .... niesamowite. Gratulacje I szok z niedowierzaniem świadczący o fachowości i wiedzy tamtejszych włodarzy.

Dodaj komentarz

zamek  |   ksiaz  |   walbrzych  |   eksponaty  |   muzeum  |   narodowe  |   sala  |   prezes  |   rozmowa  |   wtv  |   w24  |   wiadomosci  |   news  |   ksiaz  |   castle  |  

MZB remontuje kominy... zimą. A mieszkańcy marzną

Wałbrzyski Skarb: Co z zamkniętymi skrzyniami? Mogą tam być...

Oszczędzamy - Iluminacje świąteczne miesiąc krócej

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij