Menu

2,3 mln złotych w bonach zostawili turyści w Wałbrzychu

Prawie 40 mln zł zapłacili bonem turyści, którzy odwiedzili Wrocław. 26 mln zł zostawili w Karpaczu, 23 mln w Szklarskiej Porębie i 11 mln w Radkowie. W samym Wałbrzychu na konta firm turystycznych ZUS przelał 2,3 mln zł.

2,3 mln złotych w bonach zostawili turyści w Wałbrzychu
W całej Polsce do otrzymania bonu turystycznego jest 4,3 mln osób, na Dolnym Śląsku 323 835. Nadal nie wszystkie bony zostały aktywowane i wykorzystane. Ważność bonu upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu.
 
- To już naprawdę ostatni dzwonek na wykorzystanie bonu gdyż traci on swoją ważność wraz z końcem września – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 
 
Przykładowe wypłaty dla podmiotów turystycznych na Dolnym Śląsku (1.08.2020-13.07.2022):
 
Bierutów: 63 555,09 zł
Bolesławiec: 277 557,53 zł
Dzierżoniów: 2 000 127,76 zł
Głogów: 817 948,27 zł
Jelenia Góra: 8 591 800,32 zł
Karpacz: 25 958 192,35 zł
Lądek Zdrój: 2 189 621,23 zł
Lubin: 641 015,98 zł
Mirsk: 5 921 169,51 zł
Oleśnica: 413 715,33 zł
Osiecznica: 540 274,93 zł
Radków: 11 044 894,21 zł
Stronie Śl.: 9 115 585,39 zł
Strzegom: 356 629,50 zł
Szklarska Poręba: 22 815 899,21 zł
Środa Śl.: 102 265,00 zł
Świdnica: 789 793,74 zł
Trzebnica: 176 271,61 zł
Wałbrzych: 2 370 561,64 zł
 
 
Wojcieszów: 54 364,00 zł
Wrocław: 39 983 232,75 zł
Złotoryja: 417 060,32 zł
 
Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł. Najwięcej zyskały firmy i organizacje z terenu województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda złotych. Drugim województwem, gdzie do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami to firmy z województwa pomorskiego. Dolny Śląsk jest w skali kraju na piątym miejscu. 
 
Dzieci urodzone do końca 2021 maja prawo do bonu
Rzeczniczka przypomina, że bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 roku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik - grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia narodzin. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.
 
- Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Bon dostępny tylko na PUE
 
Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko taki bon ma u siebie na profilu PUE. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę „ogólny”, następnie po lewej stronie ekranu odnajdziemy zakładkę „bon turystyczny”. Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o uzupełnienie niezbędnych danych kontaktowych, czyli adresu email i numer telefonu komórkowego. Po czym przechodzimy do aktywacji. Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta, nie wymaga od nas jakiś skomplikowanych czynności. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.
 
Płatność do 30 września
Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.
 
Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel
 
Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl
 
Władze Wałbrzycha apelowały do osób, które jeszcze nie wykorzystały bonu, by spożytkować go na atrakcje dostępne w mieście Wałbrzychu - więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

KIM DZONG TUSK (17 lipca 2022 9:42)
Cytuję użytkownika: Radny Langer wzburzony postawą prezydenta Szełemej
Walka pisu z inflacja według nich jeść miej taniej zbierać chrust ocieplenie domów na wakacje do lasu k***a jebać ten rząd macko odszkowanie będzie płacić ze swoich ?
TO TAK JAK MEDIA EUROPEJSKIE CWELU. „Europejczycy będą prawdopodobnie musieli nauczyć się mniej podróżować, jeść oszczędniej i ubierać dodatkowe swetry zamiast podkręcać termostat”. KWIK LEMINGOW NA POLITYCO RAZ DWA TRZY START. A NIE. NA FRANCUSKIEGO, NIEMIECCKIEGO, ZYDOWSKIEGO CZY RUSKIEGO PANA NIE SZCEKAMY. TY PO-JEBIE MOZESZ ZAWSZE KUPIC WEGIEL NA ZIME W CZERWCU PO CENIE 300% ZAWYZONEJ. MOZESZ WYPIERDALAC NA SZCZAW I MIRABELKI. I MOZESZ OCIEPLAC MIESZKANIE W ZIME, GDY REFUNDACJE RZADOWE DO 95% KOSZTOW SIE SKONCZA. BO JESTES ZWYKLYM DEBILEM. A CO RZAD ROBI BY WALCZYC Z INFLACJA. OBNIZA PODATKI, PDONOSI STOPY PROCENTOWE JAK WSZYSCY NA SWIECIE, DO TEGO WAKACJE KREDYTOWE, JAK I ZAKUPY WEGLA NA ZIME. DO TEGO DOSZLI DO POROZUMENIA Z GORNIKAMI W SPRAWIE ZWIEKSZENIA WYDOBYCIA WEGLA W POLSCE. A DRADZIECKIE MORDY OD TUSKA, LATAJA PO FORACH I WCISKAJA POLAKOM, KUP WEGIEL W CZERWCU NA ZIME 300% DROZEJ. NIE OCIEPLAJ CHATY, BYS NIE DOSTAL 95% ZWROTOW KOSZTOW. NO I OCZYWISCIE DALEJ JAK TUSK SZUKAJA CZERWONEGO GUZIKA. A I CHCA 4 TYGODNIOWY DZIEN PRACY, ALE ODWAGI NIE MAJA BY ZYD SZELEMEJ, TRZASKOWSKI, CZY SAMAORZADY PO WPROWADZILY SAME 4 DNIOWY TYDZIEN PRACY. BO WIEDZA, ZE MIASTA BY UPADLY. ALE LEMINGOM, CO LICZYC NIE POTRAFIA WCISKAJA BREDNIE. NAJLEPIEJ LEMINGU IDZ SIE POWIES. TO JEST WASZA METODA NA INFLQACJE. IM MNIEJ WAS Z TUSKIEM NA CZELE. TYM LEPIEJ DLA POLSKI. TO OCZYWISTE ZDRAJCY, SLUGUSY MOSKWY IO BERLINA.
Radny Langer wzburzony postawą prezydenta Szełemej (16 lipca 2022 13:17)
Walka pisu z inflacja według nich jeść miej taniej zbierać chrust ocieplenie domów na wakacje do lasu k***a jebać ten rząd macko odszkowanie będzie płacić ze swoich ?

Dodaj komentarz

bon turystyczny  |   zus  |   turystyka  |   atrakcje  |  

Pół miliona turystów w Zamku Książ

Kolejny vlog z Zamku Książ

Trwa renowacja największego mostu zwodzonego w Polsce

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij