Menu

Złote czasy wałbrzyskiego przemysłu ceramicznego (VIDEO)

Cofamy się w czasie do momentu, gdy w Wałbrzychu prężnie działał przemysł ceramiczny i tysiące ludzi pracowało przy produkcji cenionej w kraju i za granicą porcelany.

Złote czasy wałbrzyskiego przemysłu ceramicznego (VIDEO)

"Kalkomania i porcelana" to archiwalny reportaż ze zbiorów Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Realizatorzy odwiedzają Wałbrzych i Jaworzynę Śl. przygląjąc się produkcji białego złota. Pytają z jakimi wyzwaniami mierzyli się ówcześni producenci i pokazują kolejne etapy powstawania zastawy stołowej. Sporo miejsca poświęcono także nierozerwalnie związanej z fabrykami porcelany Kalkomanii, której elementy ozdobne nadal można podziwiać na naczyniach z tamtych lat w wielu wałbrzyskich (i nie tylko) domach.

Obecnie z odwiedzanych na filmie Zakładów Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, Zakładów Porcelany "Wałbrzych" w Wałbrzychu oraz Zakładach Porcelany "Krzysztof" działa tylko spadkobierca tego ostatniego.

 

 

Film pochodzi z archiwów TVP i został cyfrowo zrekonstruowany w ramach projektu "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." Fragment możecie obejrzeć poniżej a pełną wersję TUTAJ.

opr.plr
foto: kadr z filmu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Xxx (18 lipca 2022 7:02)
Cytuję użytkownika: RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE
POD RZADAMI ZYDOKOMUNY WSZYSTKO PADLO. WYSTARCZYLO ILE? 15 LAT ICH RZADOW?
Dalej ten sam motłoch jast u władzy, nic się nie zmieniło, tylko teraz więcej kradną.
NIE DLA IDIOTOW LEMINGOW (17 lipca 2022 15:07)
BO I TAK ANGIELSKIEGO NIE ZNAJA. https://twitter.com/i/status/1548631342610530305
WOLNE KURWA SADY? CZY WOLNE KURWA ZARTY Z POLAKOW? (17 lipca 2022 10:24)
https://twitter.com/i/status/1548335946541572107 TAK KASTA I PARTIA PO-JEBOW NISZCZY ZYCIE POLAKOM. SWIECZKE W REKE I NA MROZ BRONIC KASTY. I ZDZIWIENI ZE SZELEMEJ PRZED SADEM WYGRYWA, NIE TAKIE WYROKI KASTA WYDAWALA. SZELEMEJ TO PIKUS DLA NICH. GERSDORF I 3 IZBY SN WBREW KONSTYTUCJI NIBY UZNALY PRYMAT PRAWA EU NAD POLSKA KONSTYTUCJA. TACY TO OBRONCY KONSTYTUCJI HEHEHE. LUDZIOM KASTA I PO ZYCIE NISZCZYLA, BRZESKA ZAMORDOWANA, KAMIENICE NA 130 LATKOW Z IZRAELA CZYSCILI, KRUCZKOWSKI, SAWICKA, NIESIOLOWSKI.... OCZYSZCZENIE ROMANA, TO PIKUS DLA KASTY. SWIECZKI W DLON I BRONIC MAFIJNEJ OSMIORNICY ZYDOKOMUNY W POLSCE.
Emeryt (17 lipca 2022 9:47)
I to wszystko zniknęło lub zostało okradzione za sprawą " okrągłego koryta" .
RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE (17 lipca 2022 9:20)
POD RZADAMI ZYDOKOMUNY WSZYSTKO PADLO. WYSTARCZYLO ILE? 15 LAT ICH RZADOW?

Dodaj komentarz

porcelana  |   archiwum  |   przemysł ceramiczny  |   historia  |  

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Nocne Zwiedzanie edycja barbórkowa (FOTO)

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij