Menu

Sobięcin: Czy budynek dawnego kościoła ewangelickiego będzie wyburzony?

W mediach pojawiła się informacja, o tym, że budynek dawnego kościoła ewangelickiego przy ul. 1 Maja 140 na Sobięcinie przeznaczony jest do wyburzenia. Konserwator zabytków nie słyszał o takich planach.

Sobięcin: Czy budynek dawnego kościoła ewangelickiego będzie wyburzony?

- Budynek ujęty jest w wykazie zabytków oraz jest zlokalizowany na terenie historycznego układu urbanistycznego Sobięcina wpisanego do rejestru zabytków. Tak więc rozbiórka obiektu wymagałaby uzyskania pozwolenia konserwatorskiego w formie decyzji administracyjnej w oparciu o przepis art. 36.1.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Analogicznie kilka lat temu wydaliśmy pozwolenie na remont tego budynku. Prace nie zostały rozpoczęte. - informuje kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Delegatury w Wałbrzychu, Anna Nowakowska.

Budynek należy do Fundacji Jesus Christ Security, która wedle doniesień medialnych miała złożyć do  Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wniosek dotyczący rozbiórki. Budynek od lat stoi pusty i popada w ruinę. Wcześniej znajdowała się w nim siedziba „Ruchu”.

- Zgodnie z właściwością rzeczową i terenową, jeżeli byłoby prowadzone jakieś postępowanie ws rozbiórki przez organ nadzoru budowlanego, to powinien je prowadzić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Wałbrzycha. Z posiadanych informacji nie wynika, aby takie postępowanie było prowadzone. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pełni funkcję organu wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego. W zakresie kompetencji nie ma prowadzenia postępowań na wniosek, rozpatruje odwołania. Autor artykułu pisze więc o sytuacji niemożliwej z punktu widzenia przepisów prawa administracyjnego. Gdyby taki wniosek wpłynął do wskazanego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (obywatele mogą pisać co chcą i gdzie chcą), konieczne byłoby jego przekazanie do właściwego organu, tj.: Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Wałbrzycha. Reasumując, rozbiórka obiektu wymagałaby uzgodnienia z organem ochrony zabytków. Żadna korespondencja w tej sprawie nie wpłynęła do tut. Urzędu. - informuje kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Delegatury w Wałbrzychu, Anna Nowakowska.
 

 

 

foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

PiS (22 lipca 2022 9:53)
Tam jest jedno wielkie składowisko wszelkich rupieci,wyburzyć to w cholerę
Byku (19 lipca 2022 11:44)
Cytuję użytkownika: ***** PO
Zaczyna się jak w Niemczech Niderlandzie Wloszech Austri u ruskich czy w wielu innych krajach ponoć europejskich.I to już wchodzi do polski spalić zniszczyć zamknąć wyburzyc pi co nam takie obiekty przecież mamy w Berlinie meczety .i jeszcze jedno *****putina i *****PO to sami złodzieje i zło.
Tylko trzeba wiedzieć jedno że nikt o ten zabytek nie dba. Jak się dobrze przyjrzec to widać wyraźnie że dach jest tak zniszczony tylko czekać jak zacznie się sypać
Burzyciel (19 lipca 2022 9:04)
Gdyby kościół był własnością miasta , już od kilku miesięcy gruz byłby wywieziony, przy minimalnym popiskiwaniu konserwatora, którego car zwykle ma głęboko w odbytnicy.A tej fundacji taki numer nie przejdzie, bo chcą legalnie.
***** PO (18 lipca 2022 22:38)
Zaczyna się jak w Niemczech Niderlandzie Wloszech Austri u ruskich czy w wielu innych krajach ponoć europejskich.I to już wchodzi do polski spalić zniszczyć zamknąć wyburzyc pi co nam takie obiekty przecież mamy w Berlinie meczety .i jeszcze jedno *****putina i *****PO to sami złodzieje i zło.

Dodaj komentarz

budynek  |   koscio  |   delegatura  |   ewangelicki  |   wyburzenie  |   wiadomosci  |   news  |   wtv  |   w24  |  

Rozbiórka wiaduktu na ul. Zachodniej (VIDEO)

Wiadukt znika. Został tylko gruz

Śródmieście: Zawieszono tablicę upamiętniającą byłych proboszczów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij