Menu

Wspominamy Józefa Wiłkomirskiego

Dwa lata temu, dokładnie w rocznicę Powstania Warszawskiego, w którym brał udział, odszedł Józef Wiłkomirski - założyciel i wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej, która od niedawna nosi jego imię. Regionalista Łukasz Kazek publikuje fragment wspomnień maestro z czasów powstania.

Wspominamy Józefa Wiłkomirskiego

- Zawsze co roku,  aż do śmierci, wraz z moim  przyjacielem,  dziennikarzem wałbrzyskim Arturem Szałkowskim odwiedzialiśmy tego wybitnego człowieka wręczając mu nowe pamiątki i prezenty z Muzeum Powstania Warszawskiego  przekazywane za pośrednictwem mojej serdecznej koleżanki dziennikarki TVN 24 Arlety Zalewskiej - pisze na Facebooku Łukasz Kazek.

Regionalista przytacza fragment wspomnień Józefa Wiłkomirskiego, który jako młody człowiek brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim i co odbiło się później na całym jego życiu:

To było na rogu Traugutta i Czackiego. Tam myśmy byli w KKO, po drugiej stronie Czackiego był Bank Handlowy, a między tymi domami była barykada. I pamiętam właśnie, że stałem na posterunku, gdzieś tam na podwórku... Niestety już tego nie ma. Chciałem pokazać żonie i córce, gdzie to było, ale tam już jest zbudowany jakiś mur i w ogóle wszystko wygląda inaczej. Tam była tak zwana proboszczówka. Muszę powiedzieć, że była wycięta dziura w takim murze między podwórkami i ja co pewien czas wstawałem z krzesła i zaglądałem, czy Niemcy nie atakują. No i widocznie snajper niemiecki zauważył (pod słońce to mogło być), że tam jest jakiś cień, i wstrzelił się […] w tą dziurę. Jak trzasnął w dziurę, to i w moją szyję. No to ja [krzyczę]: „Zostałem ranny”. No to kolega zbiegł, jeden mnie zabrał, drugi zajął moje miejsce. [Poszliśmy] na punkt opatrunkowy. Lekarz tak się na mnie [dziwnie] popatrzył i mówi: „Ale pan to ma szczęście”. A ja mu na to: „A bo co?”. – „Bo wie pan, tu jak trafiła, to akurat w środek, ale gdyby dwa centymetry w tę [stronę], to by przebiła tchawicę i pan by się udusił. A dwa centymetry w [tamtą], to by przebiła tętnicę i pan by się wykrwawił. A tak, to pan przeżył”. Fakt autentyczny. To są takie piękne wspomnienia, drobne, które pokazują właśnie, może bym nawet użył określenia, prozę codziennego życia żołnierza na froncie. Trzeba by pogadać z takimi frontowcami, którzy szli z zachodu czy ze wschodu. Bo oprócz normalnej walki i tak dalej to były te codzienne takie czy inne wydarzenia i myśmy to przyjmowali jako coś zupełnie naturalnego. Ale tutaj jeszcze jedna dygresja. Nigdy nikt z nas nie myślał, że może zostać ranny, a tym bardziej zabity. Mogę to z całą odpowiedzialnością powiedzieć. To w ogóle nie wchodziło w grę. Myśmy nigdy nie bali się śmierci. Nie baliśmy się, że coś nam się może stać. Może dlatego że byliśmy tacy młodzi....

Smierć przyjmowało się jak coś naturalnego. Pamiętam, że kiedyś nawet... My w piwnicy tego KKO mieliśmy takie sienniki i [spaliśmy] na podłodze. I pewnego dnia wracam z posterunku i patrzę, że na moim sienniku leży zabity kolega. No to ja się położyłem na tym wąskim wycinku, który mi został, i spałem. To naprawdę jest zupełnie inaczej. Jak mówię, nie znoszę tego, co się odpowiada – frazesy, wielkie słowa. Nie, to nie jest tak....
 
 
 
W ubiegłym roku Biblioteka pod Atlantami wydała książkę ze wspomnieniami osób blisko związanych lub współpracujących z Józefem Wiłkomirskim. Znaleźć ją można przede wszsystkim w zbiorach biblioteki. Podobnie jak obszerną biografię maestro "Lata 1926 2006 wspomnienia nie tylko muzyczne", która powstała jeszcze za jego życia.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

JEST RUDA SZMATA (2 sierpnia 2022 16:07)
ZNALAZLA SIE! NIE BYLO DOWAGI BY ZLOZYC HOLD POWSTANCOM, TO SIE ZNALAZL DZIS. A GDZIE? ZGADNIJCIE!! WSPIERA PROTESTY PRZECIWKO CPK. BO PO CO NAM CPK, SKORO MAMY LOTNISKO W BERLINIE. BUHEHEHEHE. TEN NIEMIECKI PIES TW OSKAR JUZ NAWET NIE ZASKAKUJE. FUR DEUTCHLAND. I WCISKA LUDZIOM SAME KLAMSTWA. NAWET POWIEDZIAL, ZE BEDIE GLOSOWAL PRZECIW USTAWIE. JAK k***a BEDZIE GLOSOWAL PRZECIW. PRZECIEZ TEN RUDY SMIEC BREDZI, ON NAWET NIE JEST SZEREGOWYM POSLEM., GDZIE ON BEDZIE GLOSOWAL? W BUNDESTAGU? BUEHEHEHE. HOLDY MORDOWANY PRZEZ NIMECOW NIE ZLOZYLK, DZIEN POZNIEJ OPLUWA POLSKI RZAD BY BRONI CINERESOW BERLINA I LUFTHANSY. CO ZA NIEMIECKI TRESOWANY SMIEC. KTOS MA JESZCZE JAKIES WATPLIWOSCI?
specnaz (2 sierpnia 2022 2:46)
Wspominam jak mu prawko zabrali jak jechal na bani niesamowicie cieply czlowiek

Dodaj komentarz

Gość Dnia - Lechosław Szmaj

30 lat walki o prawa przedsiębiorców

30-lecie Dolnośląskich Pracodawców (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij