Menu

Obrotowe znaki w Szczawnie-Zdroju. I nagle stoisz ''na zakazie''

Straż Miejska nie udzieliła nam odpowiedzi ile mandatów wystawiła, nie wie tego również burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk. Jedno jest pewne - gdy jest dużo turystów - znak jest obracany i nagle okazuje się, że stoimy na... "zakazie zatrzymywania się i postoju". Znaki nie są zabezpieczone i odwrócić może ja każdy, wystarczy odkręcić kluczem śrubę.  

Obrotowe znaki w Szczawnie-Zdroju. I nagle stoisz ''na zakazie''
Nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju przyciąga wielu turystów, chcących podziwiać wspaniałe widoki z jej szczytu. Na drodze dojazdowej od strony Szczawna robi się w weekendy bardzo tłoczno, do tego stopnia, że gmina postanowiła sięgnąć po nadzwyczajne środki radzenia sobie z natłokiem samochodów parkujących na ul. Narciarskiej.
 
Pomysł z założenia jest prosty. W weekendy, gdy natężenie ruchu jest największe, gmina zabrania wjeżdżać i parkować na całej długości ul. Narciarskiej, nawet na wyznaczonych miejscach parkingowych. W dni powszednie parkingi mają być dostępne dla wszystkich kierowców.
 
Wdrożenie tego pomysłu pozostawia jednak wiele do życzenia i budzi spore wątpliwości. Najprościej można było to wykonać, na przykład stawiając znak zakazu wjazdu z zastrzeżeniem, że obowiązuje wyłącznie w wyznaczone dni tygodnia w wybranych godzinach.
 
Gmina jednak postawiła na inne rozwiązanie, montując obracane znaki drogowe, które można w dowolnym momencie przestawić, zmieniając kompletnie organizację ruchu na tej drodze. Jak ustaliliśmy w wałbrzyskiej Policji, zarządca ma prawo do pewnych zmian organizacji ruchu na swojej drodze, jeśli są ku temu odpowiednie przesłanki. Kto decyduje o tym, kiedy i na jaki czas przestawiać znaki na ul. Narciarskiej w Szczawnie-Zdroju?
 
- Zarządzający ruchem burmistrz Szczawna-Zdroju - poinformował nas Tomasz Malik p.o. komendanta Straży Miejskiej w Szczawnie-Zdroju.
 
 
Zapytaliśmy zatem burmistrza czy jest jakiś sprecyzowany harmonogram, kiedy organizacja ruchu będzie zmieniana, by nie powodować chaosu wśród parkujących na ul. Narciarskiej kierowców.
 
- To nie jest tak, że na Facebooku, czy na plakacie ogłosimy, że następuje zmiana organizacji ruchu. Ta organizacja, jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa, może być wprowadzona w taki sposób, a kierowca ma obowiązek, korzystając z dróg publicznych zwracać uwagę na znaki, które są na drodze - stwierdził burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.
 
Co jednak w sytuacji, gdy do zmiany organizacji ruchu dojdzie w momencie, gdy kierowca będzie w tym czasie na szczycie wieży, a wcześniej parkując na ul. Narciarskiej, widział znaki pozwalające na wjazd i parkowanie? O takich sytuacjach pisali nasi informatorzy i na dowód przesłali film, na którym widać jak strażnik miejski w biały dzień obraca znak parkingowy na "zakaz zatrzymywania się". Nie wiemy, ile pojazdów w tym czasie parkowało już powyżej tego znaku.
 
 
- Nie było takiego momentu. Ja wiem, że ktoś zasugerował, puszczając jakiś dziwny filmik, twierdząc, ze strażnik zmienia ustawienie znaku, a drugi czy ten sam chodzi i zbiera mandaty. Gwarantuję, że znam takiego przypadku, by podjęto taką decyzję, a jeżeli tak, to zostaliby kierowcy upomnieni, żeby opuścili to miejsce, bo ze względów bezpieczeństwa następuje zmiana organizacji ruchu - twierdzi burmistrz Marek Fedoruk.
 
Z naszych informacji wynika, że w miniony weekend w tym miejscu Straż Miejska wystawiła ponad sto upomnień i kilkadziesiąt mandatów. Niestety p.o. komendanta nie zgodził się udzielić nam takiej informacji.
 
- Nie jestem zobowiązany przez pana burmistrza, by takich informacji udzielić - stwierdził p.o. komendanta Tomasz Malik.
 
 
 
Burmistrz także nie udzielił nam informacji o faktycznej liczbie wystawionych mandatów.
 
- Nie ekscytuję się tym, ile Straż Miejska czy Policja wystawia mandatów. To nie jest istotne i nie na tym rzecz polega. My mamy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo - odpowiedział wymijająco burmistrz Fedoruk.
 
W przypadku sytuacji spornej, gdy kierowca twierdzi, że zaparkował pojazd prawidłowo, gdy nie obowiązywały jeszcze zakazy, sprawę powinien rozstrzygnąć miejski monitoring. Czy w tym rejonie są kamery, które mogłyby w tym pomóc?
 
- Mamy tyle kamer, ponad sto albo około stu, więc nie ma problemu w zidentyfikowaniu, gdyby doszło do takiego zdarzenia, choć nie znam takiego przypadku. Sprawdzę, czy takiego przypadku nie było, ale jestem pewien, że można to udowodnić, bo tyle kamer mamy na trasie dojazdowej a jak wiadomo jest to ślepa ulica, więc można stwierdzić który pojazd, o której godzinie wjechał - zapewnia Marek Fedoruk.
 
Zapytaliśmy także burmistrza czy jest możliwość, aby ktoś niepowołany przestawił znak, powodując chaos komunikacyjny w tym miejscu? Czy są one zabezpieczone tak, by wyłącznie Straż Miejska mogła nimi manipulować?
 
- Są zabezpieczone i nikt nie może manipulować. Są od tego tylko nasi uprawnieni strażnicy czy pracownicy, by zmieniać organizację i zapewniać bezpieczeństwo - twierdzi Marek Fedoruk.

Sprawdziliśmy na miejscu, jak wyglądają owe zabezpieczenia i okazało się, że jest to zwykła śruba, którą przekręcić może każdy posiadając proste narzędzia. 
 
 
Probowaliśmy także dowiedzieć się, czy zmiany organizacji ruchu odbywają się zgodnie z prawem, bo nawet zmiany tymczasowe, podyktowane względami bezpieczeństwa należy odpowiednio udokumentować. Burmistrz nie może decydować o tym pod wpływem własnych przeczuć, tylko każdorazowo taką decyzję solidnie uzasadnić. Gdyby miały to być zmiany stałe, to należałoby sporządzić nowy projekt organizacji ruchu na tym obszarze. Niestety na naszą prośbę do momentu publikacji tego artykułu gmina nie przesłała nam stosownej dokumentacji. W przypadku nieprawidłowości w tym zakresie kierowcy, którzy otrzymali mandaty, mogliby je podważyć.
 
Burmistrz z obecnego rozwiązania problemów komunikacyjnych na ul. Narciarskiej jest zadowolony i twierdzi, że nowa organizacja ruchu w miniony weekend, spełniła swoją rolę.
 
- Tak, ona się sprawdziła i w tej sytuacji jest optymalna. To rozwiązanie było wprowadzone pierwszy raz i jeśli będzie taka potrzeba, to kolejny raz też będzie wprowadzane - stwierdza burmistrz.
 
Sygnały od kierowców i mieszkańców są zgoła inne. Burmistrz radzi, by w tej sytuacji nie starać się podjeżdżać jak najbliżej Słonecznej Polany a zaparkować możliwie jak najdalej i przespacerować się po Szczawnie.

Jak Wam się podoba pomysł "obrotowych znaków"?  Czekamy na Wasze komenatrze. 
 
plr
foto: red
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Gość (7 sierpnia 2022 17:42)
Co będzie jeśli kuracjusz zaparkuje samochód w dzień powszedni i zostawi samochód na parkingu przez 3 tygodnie pobytu? Nie ma informacji kiedy zmieniana jest organizacja ruchu, a gość uzdrowiska nie musi codziennie korzystać z samochodu.
Teodor (6 sierpnia 2022 12:19)
"Oszustwo, wyłudzenie – przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej." Jak dla mnie to takie działanie spełnia wszystkie znamiona powyższego.
Gosc (5 sierpnia 2022 19:35)
A nie lepiej dwa znaki zakazu, z jednej strony dotyczy w dni powszednie, a z drugiej dotyczy w weekendy.
no i nie wiem: piłem? (4 sierpnia 2022 21:10)
Cytuję użytkownika: scc
Cytuję użytkownika: ZJEBANY HIPOKRYTO
Cytuję użytkownika: SAMORZAD PO - BLISKO LUDZI
SAMORZAD PO, BLISKO LUDZI, ZNA ICH PODTRZEBY, DLATEGO SYPIE PODWYZKAMI. WEDLUG PO LUDZIE CHCA PODWYZEK ALE JAJAJA. JAK TAM LEMINGI PODWYZKI JUZ DO WAS DOTARLY? ZYDOKOMUCHY PPOBSADZANE W SPOLDZIELNIACH SYPIA PODWYZKAMI W POLSCE W SAMORZADACH GDZIE PO RZADZI. ROMEK DAL WAM DOPIERO 30 % PODWYZEK. SPOKOJNIE. PRZYJDZIE KOLEJ NA CZYNSZE I RACHUNKI Z CIEPLOWNI. POWIEDZA WAM,Z E TO WINA PISU, I MUSICIE BABCIOM 13 I 14 EMERYTURE ZABRAC. PAMIETAJCIE, BY BRONIC KOMUSZYCH MEMEMRYTUR NA ULICACH., BO KOMUCHOM SIE NALEZY. JAK DZIALA SAMORZAD PO, KTORY JEST BLISKO LUDZI I WIE CO DLA NICH DOBRE? BUEHEHEHE. PRZYKLAD Z OPOLA: !!Ujawniam!! Związany z TRZASKOWSKIM PREZYDENT OPOLA daje zielone światło jako większościowy akcjonariusz ECO na 95 proc. podwyżkę ciepła dla mieszkańców Strzelec Opolskich!I Z DRUGIEJ STRONY zgadza się na wypłatę 6 mln dywidendy akcjonariuszowi ECO - partnerowi Gazprom w Nord Stream spółce E.ON!
Znowu kretyn pod każdym artykułem to powkleja.....Jak tam zjebie? Gdzie jest węgiel? Nabijałeś się, że ludzie kupują węgiel w czerwcu, a "twój" pisiorski minister powiedział, że mądrzy i zapobiegliwi już dawno kupili. Co to znaczy "związany z Trzaskowskim?". a znasz debilu kogoś z pisiorów, który nie jest z kimś "związany". U was dopiero jest nepotyzm i kolesiostwo.
dla ciemniaków jest PO i TVN mózgi to zwierzęta mają rozum nie każdy POwcy co tysięczny
dla ciemniakow sa wyklejanki ruhafki... mozna to oczywiscie przerobic na: RZAD PIS, BLISKO LUDZI, ZNA ICH POTRZEBY, DLATEGO SYPIE PODWYZKAMI, WEDLUG PIS LUDZIE CHCA PODWYZEK ALE JAJAJA, JAK TAM PISIORY PODWYZKI JUZ DO WAS DOTARLY? TLUSTE KOTY PISU POOBSADZANE W SPOLKACH SKARBU PANSTWA SYPIA PODWYZKAMI W POLSCE W CALYM KRAJU GDZIE PIS RZADZI. PINOKIO DAL WAM DOPIERO 30% PODWYZEK, SPOKOJNIE, PRZYJDZIE KOLEJ NA CHLEB I WODE, POWIEDZA WAM, ZE TO WINA PO I MUSICIE OGRZEWAC SIE PRZY CHRUSCIE, PAMIETAJCIE, BY BRONIC PISIORSKICH BLEBLEBLE (HAHAHAHAHA... NIE WIEM CO TO MEMMEMRYTURY) NA ULICACH, BO PISIOROM JAK TO POWIEDZIALA Beata Szydło „należało nam się”. JAK DZIALA RZAD PIS, KTORY JEST BLISKO LUDZI I WIE CO DLA NICH DOBRE? BUEHEHEHE. PRZYKLAD Z POLSKI: Wejście w życie "Polskiego ładu" dla wielu polskich rodzin, przedsiębiorców i pracowników oznaczało "rozpacz". "Lista osób, grup społecznych poszkodowanych przez te złe rozwiązania, które szumnie prezentował Mateusz Morawiecki, które miały być flagowym projektem PiS, jest bardzo długa. Poszkodowani zostali emeryci, nauczyciele, samodzielni rodzice. Ta ostatnia grupa jest w dalszym ciągu poszkodowana, ponieważ mimo zmian wprowadzonych niedawno w przepisach podatkowych wciąż nie może rozliczać się wspólnie z dziećmi na zasadach, które obowiązywały w Polsce przez wiele lat. "Cały czas samodzielni rodzice nie są traktowani jak prawdziwa rodzina". Za to urzędnikom Ministerstwa Finansów przyznanych zostało 146 nagród za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej". Była to premia za prace nad "Polskim ładem". Nagrody zostały wypłacone w 2021 roku, czyli przed tym, nim projekt PiS w ogóle wszedł w życie. Niektórzy otrzymali po 25-30 tys. zł bonusu.
scc (4 sierpnia 2022 18:09)
Cytuję użytkownika: ZJEBANY HIPOKRYTO
Cytuję użytkownika: SAMORZAD PO - BLISKO LUDZI
SAMORZAD PO, BLISKO LUDZI, ZNA ICH PODTRZEBY, DLATEGO SYPIE PODWYZKAMI. WEDLUG PO LUDZIE CHCA PODWYZEK ALE JAJAJA. JAK TAM LEMINGI PODWYZKI JUZ DO WAS DOTARLY? ZYDOKOMUCHY PPOBSADZANE W SPOLDZIELNIACH SYPIA PODWYZKAMI W POLSCE W SAMORZADACH GDZIE PO RZADZI. ROMEK DAL WAM DOPIERO 30 % PODWYZEK. SPOKOJNIE. PRZYJDZIE KOLEJ NA CZYNSZE I RACHUNKI Z CIEPLOWNI. POWIEDZA WAM,Z E TO WINA PISU, I MUSICIE BABCIOM 13 I 14 EMERYTURE ZABRAC. PAMIETAJCIE, BY BRONIC KOMUSZYCH MEMEMRYTUR NA ULICACH., BO KOMUCHOM SIE NALEZY. JAK DZIALA SAMORZAD PO, KTORY JEST BLISKO LUDZI I WIE CO DLA NICH DOBRE? BUEHEHEHE. PRZYKLAD Z OPOLA: !!Ujawniam!! Związany z TRZASKOWSKIM PREZYDENT OPOLA daje zielone światło jako większościowy akcjonariusz ECO na 95 proc. podwyżkę ciepła dla mieszkańców Strzelec Opolskich!I Z DRUGIEJ STRONY zgadza się na wypłatę 6 mln dywidendy akcjonariuszowi ECO - partnerowi Gazprom w Nord Stream spółce E.ON!
Znowu kretyn pod każdym artykułem to powkleja.....Jak tam zjebie? Gdzie jest węgiel? Nabijałeś się, że ludzie kupują węgiel w czerwcu, a "twój" pisiorski minister powiedział, że mądrzy i zapobiegliwi już dawno kupili. Co to znaczy "związany z Trzaskowskim?". a znasz debilu kogoś z pisiorów, który nie jest z kimś "związany". U was dopiero jest nepotyzm i kolesiostwo.
dla ciemniaków jest PO i TVN mózgi to zwierzęta mają rozum nie każdy POwcy co tysięczny
KrwawyLoLo (4 sierpnia 2022 11:50)
A zaspawać im tę śrubę i będzie po problemie
ZJEBANY HIPOKRYTO (4 sierpnia 2022 10:48)
Cytuję użytkownika: SAMORZAD PO - BLISKO LUDZI
SAMORZAD PO, BLISKO LUDZI, ZNA ICH PODTRZEBY, DLATEGO SYPIE PODWYZKAMI. WEDLUG PO LUDZIE CHCA PODWYZEK ALE JAJAJA. JAK TAM LEMINGI PODWYZKI JUZ DO WAS DOTARLY? ZYDOKOMUCHY PPOBSADZANE W SPOLDZIELNIACH SYPIA PODWYZKAMI W POLSCE W SAMORZADACH GDZIE PO RZADZI. ROMEK DAL WAM DOPIERO 30 % PODWYZEK. SPOKOJNIE. PRZYJDZIE KOLEJ NA CZYNSZE I RACHUNKI Z CIEPLOWNI. POWIEDZA WAM,Z E TO WINA PISU, I MUSICIE BABCIOM 13 I 14 EMERYTURE ZABRAC. PAMIETAJCIE, BY BRONIC KOMUSZYCH MEMEMRYTUR NA ULICACH., BO KOMUCHOM SIE NALEZY. JAK DZIALA SAMORZAD PO, KTORY JEST BLISKO LUDZI I WIE CO DLA NICH DOBRE? BUEHEHEHE. PRZYKLAD Z OPOLA: !!Ujawniam!! Związany z TRZASKOWSKIM PREZYDENT OPOLA daje zielone światło jako większościowy akcjonariusz ECO na 95 proc. podwyżkę ciepła dla mieszkańców Strzelec Opolskich!I Z DRUGIEJ STRONY zgadza się na wypłatę 6 mln dywidendy akcjonariuszowi ECO - partnerowi Gazprom w Nord Stream spółce E.ON!
Znowu kretyn pod każdym artykułem to powkleja.....Jak tam zjebie? Gdzie jest węgiel? Nabijałeś się, że ludzie kupują węgiel w czerwcu, a "twój" pisiorski minister powiedział, że mądrzy i zapobiegliwi już dawno kupili. Co to znaczy "związany z Trzaskowskim?". a znasz debilu kogoś z pisiorów, który nie jest z kimś "związany". U was dopiero jest nepotyzm i kolesiostwo.
SAMORZAD PO - BLISKO LUDZI (4 sierpnia 2022 10:33)
SAMORZAD PO, BLISKO LUDZI, ZNA ICH PODTRZEBY, DLATEGO SYPIE PODWYZKAMI. WEDLUG PO LUDZIE CHCA PODWYZEK ALE JAJAJA. JAK TAM LEMINGI PODWYZKI JUZ DO WAS DOTARLY? ZYDOKOMUCHY PPOBSADZANE W SPOLDZIELNIACH SYPIA PODWYZKAMI W POLSCE W SAMORZADACH GDZIE PO RZADZI. ROMEK DAL WAM DOPIERO 30 % PODWYZEK. SPOKOJNIE. PRZYJDZIE KOLEJ NA CZYNSZE I RACHUNKI Z CIEPLOWNI. POWIEDZA WAM,Z E TO WINA PISU, I MUSICIE BABCIOM 13 I 14 EMERYTURE ZABRAC. PAMIETAJCIE, BY BRONIC KOMUSZYCH MEMEMRYTUR NA ULICACH., BO KOMUCHOM SIE NALEZY. JAK DZIALA SAMORZAD PO, KTORY JEST BLISKO LUDZI I WIE CO DLA NICH DOBRE? BUEHEHEHE. PRZYKLAD Z OPOLA: !!Ujawniam!! Związany z TRZASKOWSKIM PREZYDENT OPOLA daje zielone światło jako większościowy akcjonariusz ECO na 95 proc. podwyżkę ciepła dla mieszkańców Strzelec Opolskich!I Z DRUGIEJ STRONY zgadza się na wypłatę 6 mln dywidendy akcjonariuszowi ECO - partnerowi Gazprom w Nord Stream spółce E.ON!
To się w głowie nie mieści. (4 sierpnia 2022 9:27)
Boże gdzie ja żyję ????
Szapiro (3 sierpnia 2022 22:06)
Jeżeli to prawda,to niezły cwaniaczek z tego burmistrza,tylko czekać jak cysorz zmałpuje jego pomysł i w Wałbrzychu zastosuje.A'propos obracanych znaków,to na skrzyżowaniu Parkowej z 11 Listopada jest lustro,które gdy jest dobrze ustawione bardzo pomaga kierowcom przy wjeździe w ul.11 Listopada.Jednak lustro to bardzo często jest tak przekrzywione,że nie widać pojazdów jadących z prawej strony.Niech władze miasta zajmą się czymś pożytecznym i umocują je stabilnie,aby zwiększyć bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu zamiast zajmować się bzdurami typu hotele dla owadów czy ule z pralek.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju

Gość Dnia - Jacek Jackowiak

Zaorany ogródek. Mieszkańcy Szczawna boją się dzików.

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij