Menu

Amerykanie szkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Kilkuset Terytorialsów wzięło udział w szkoleniach we współpracy z amerykańskimi instruktorami
 z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Amerykanie szkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Zakończył się pierwszy cykl szkoleń polskich Terytorialsów organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W ciągu trzech miesięcy kilkuset żołnierzy wzięło udział w kursach operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, medycyny pola walki - COMBAT MEDIC, oraz snajperów. Na zakończenie ostatniego modułu organizowanych kursów do Centrum Szkolenia WOT przybył zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois - generał Rodney Boyd.

- To moja trzecia wizyta w Polsce, ale pierwsza w Centrum Szkolenia WOT. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tu robicie i jak to wszystko wygląda i mam nadzieję, że będę mógł dalej oglądać jak wspaniale rozwija się CSWOT. Szkolenie odbywa się w sposób bardzo prawdziwy, a żołnierze i instruktorzy podchodzą do swojej roboty bardzo poważnie przez co mamy bardzo dobrze zorganizowane zajęcia. Oczywiście będziemy dalej współpracować z polskimi Terytorialsami. Jestem już po rozmowie z dowódcą o tym co jeszcze możemy zrobić aby jeszcze mocniej zaangażować się w pomoc w działalności szkoleniowej Polskich Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział generał Rodney Boyd, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy dla Terytorialsów z całego kraju, CSWOT we współpracy z Gwardzistami ze stanu Illinois zorganizowało kilkanaście edycji specjalistycznych kursów. Ich głównym celem była wspólna wymiana doświadczeń oraz przyspieszenie szkolenia żołnierzy WOT w zakresie zwalczania czołgów, prowadzenia ognia precyzyjnego oraz zwiększanie nasycenia formacji specjalistami medycyny pola walki.

- Tą edycją szkolenia snajperów kończymy pierwszy cykl kursów organizowanych we współpracy z Gwardzistami. Ostatnie trzy miesiące pozwoliły nam na przeszkolenie kilkuset żołnierzy, ale przede wszystkim na wymianę wiedzy i doświadczeń z amerykańskimi instruktorami. Teraz mamy chwilę czasu na krótkie podsumowanie ostatnich przeprowadzanych edycji kursów i wyciągnięcie jak największej liczby wniosków, aby w przyszłości móc realizować je na jeszcze wyższym poziomie i dla jeszcze większej liczby żołnierzy - mówi płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT


W ramach ostatnich  pięciodniowych zajęć żołnierze poznawali specyfikę taktyki działania snajpera oraz współdziałania w parach. W tej edycji szkolenia duży nacisk położony został na nauczanie wykorzystania terenu miejskiego w działalności snajperskiej. Kursanci uczyli się sprawdzania o zajmowania budynków oraz zakładania stanowisk strzeleckich w pomieszczeniach, jak i w pojazdach.

Podsumowaniem całości szkolenia było wykonanie przez snajperów zadania związanego ze skrytym podejściem, zajęciem określonego budynku oraz odbiciem przetrzymywanych tam osób cywilnych. - Na co dzień swoją wiedzę otrzymujemy od instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, jednakże w tym wypadku współpraca i wspólna wymiana doświadczeń z amerykańskimi gwardzistami dała nam nowe spojrzenie na taktykę działania snajperów. Zajęcia były bardzo intensywne, a ilość przekazywanych nam treści nie pozwalała na nudę. Co ciekawe także i amerykańscy żołnierze dopytywali nas o wiele rozwiązań jakie wykorzystujemy na co dzień w naszej służbie- mówi jeden z żołnierzy.

opr. adm
foto: WOT
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Komentarze

Hę? (7 sierpnia 2022 18:48)
Cytuję użytkownika: xsdS
Cytuję użytkownika: Grunwald 1410
Inaczej; Amerykanie podpuszczają poliniackie wojsko do wojny na terenie Polski za korporacyjne interesy Wall Street jak w Warszawie w 1944 .Gdzie Amerykanie tam wojna, a więc Jankesi do domu! Polacy sami wiedza jak zamiatać na swoim podwórku.Nie dla wojny w Polsce!
IV rzesza z berlina i moskwy była by lepsza
Mówiłeś coś?
xsdS (7 sierpnia 2022 15:53)
Cytuję użytkownika: Grunwald 1410
Inaczej; Amerykanie podpuszczają poliniackie wojsko do wojny na terenie Polski za korporacyjne interesy Wall Street jak w Warszawie w 1944 .Gdzie Amerykanie tam wojna, a więc Jankesi do domu! Polacy sami wiedza jak zamiatać na swoim podwórku.Nie dla wojny w Polsce!
IV rzesza z berlina i moskwy była by lepsza
Janek (7 sierpnia 2022 12:07)
Jankesi jak to oni, na luzaku a My na pokaz poubierani we wszystko co było w magazynie
Grunwald 1410 (7 sierpnia 2022 11:40)
Inaczej; Amerykanie podpuszczają poliniackie wojsko do wojny na terenie Polski za korporacyjne interesy Wall Street jak w Warszawie w 1944 .Gdzie Amerykanie tam wojna, a więc Jankesi do domu! Polacy sami wiedza jak zamiatać na swoim podwórku.Nie dla wojny w Polsce!

Dodaj komentarz

WOT  |   zołnierze  |   terytorialsi  |  

Stan Darka się pogarsza. Nadal potrzebna pomoc

Dolnośląscy Terytorialsi podsumowali 2023 rok

Ferie w wojsku ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij