Menu

Prace Marii Bor można oglądać w wałbrzyskiej Starej Kopalni

Wystawę przesuwano bo przeszkodziła pandemia - dziś, po dwóch latach, wystawę wałbrzyskiej artystki Marii Bor można oglądać już w Starej Kopalni.  

 

Prace Marii Bor można oglądać w wałbrzyskiej Starej Kopalni
Maria Bor Myśliborska urodziła się pod Warszawą, z Wałbrzychem związana jest od 1945 roku. W Wałbrzychu ukonczyła liceum, później studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Gdańsku. Dyplom artysty rzeźbiarza uzyskała w 1958 roku w pracowni prof. Stanisława Horno – Popławskiego. Po studiach wróciła do Wałbrzycha. Artystka zmarła w 2020 roku.  
 
 
Pomysł na wystawę upamiętniającą artystkę zrodził się zaraz po jej śmierci (2020 r.), jednak przeszkodziła pandemia koronawirusa. Po dwóch latach, prace Marii Bor można oglądać w Starej Kopalni. 

Wystawa  "Oś czasu. Maria Bor-Myśliborska" to pierwszy element szerszego projektu. W planach jest oprowadzanie kurtorskie ale i  wizyty w Galerii Rzeźby Plenerowej oraz  wydawnictwo zawierające dokumentacje działań artystki w Wałbrzychu.

Prace rzeźbiarki  przekazał w depozyt do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA jej syn Sławomir Olszamowski. Część z nich można zobaczyć na wystawie prezentowanej w Starej Kopalni.

- Chciałbym, aby ta twórczość była do dyspozycji wszystkich zainteresowanych - mówił  Sławomir Olszamowski.Wystawę otwarto w piątek (5.08), można oglądać w Starej Kopalni do 2 października. Warto dodać, że Maria Bor jest pomysłodawczynią powstania Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej i warto odwiedzić Park w dzielnicy Rusinowa, gdzie można ogladać jej prace.Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Gminy Wałbrzych.

Czytaj też:
Dzieła Marii Bor zostają ''w domu''

opr. adm
foto: adm
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij