Menu

Świdnica wysoko w rankingu ''Wspólnoty''

Świdnica z roku na rok umacnia swoją pozycję w rankingu „Najbogatsze samorządy”, który od kilkunastu lat publikuje pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Wśród miast powiatowych Świdnica uplasowała się na wysokim 49. miejscu odnotowując wzrost o 18 pozycji z miejsca 67 za rok 2020.
 

Świdnica wysoko w rankingu ''Wspólnoty''

- Miejsce w rankingu z roku na rok jest coraz wyższe i cieszy mnie to bardzo, jednak obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce nie nastraja optymizmem na przyszłość. Mechanizmy finansowe zawarte w programie Polski Ład mogą zrujnować finanse zarówno Świdnicy, jak i innych samorządów, przede wszystkim z powodu zmian w PIT, które dramatycznie obniżą wpływy budżetowe. Pieniędzy w budżecie nie jest nigdy wystarczająco dużo, inwestycji do zrealizowania nie brakuje, a państwo wciąż zleca samorządom zadania bez zapewnienia odpowiedniego finansowania – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.  

Raport, tak jak w poprzednich latach, przygotowali ci sami specjaliści w zakresie finansów jednostek samorządu terytorialnego. Paweł Swianiewicz jest profesorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Julita Łukomska to adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pod uwagę brane były m.in. dochody własne, które wpływają w ciągu roku do budżetów. Składają się na nie m.in. wpływy z podatków, opłat, ze sprzedaży lub dzierżaw majątku, ale również udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych z podatku dochodowego od osób prawnych. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w  rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.
W rankingu miast powiatowych liderem pozostały Polkowice (niezmiennie od 2010 roku). Wśród miast powiatowych województwa dolnośląskiego Świdnicę wyprzedziły także Głogów, Środa Śląska, Bolesławiec i Lubin.

Mimo rządowej narracji o świetnych wynikach samorządowych budżetów przyszłość rysuje się mgliście. Weszły w życie kolejne negatywne dla finansów JST zmiany w systemie podatkowym, inflacja się rozpędza, rośnie niepewność absorbcji środków unijnych, niewykluczone jest pojawienie się kolejnych niekorzystnych dla gospodarki czynników zewnętrznych. Prezentujemy ranking zamożności samorządów 2019–2021 – wciąż jeszcze ze stabilnymi wynikami. Ale jak będzie za rok i w kolejnych latach? – czytamy w raporcie autorów rankingu.

opr. kat
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

miłośnik emerytowanego zbawcy (27 sierpnia 2022 18:02)
Roman 500 ... jest zapleczem intelektualnym Janusza Kowalskiego 2.500.000
wałbrzych miasto koszykówki (11 sierpnia 2022 14:39)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
No kto by pomyślał: baba tak samo z PO jak Szelemej i ma wyniki.A ten tylko mordę do kamery wystawia i łże o sukcesach.No i że PiS mu pieniędzy nie daje.
to powiedz dlaczego STREFA MA ZAKAZ OD PISU ŻEBY DAĆ WIĘCEJ KASY NIŻ TYLKO GROSZE NA GÓRNIKA A TA KOBIETA JEST Z LEWICY DZBANIE
Ranking (10 sierpnia 2022 15:03)
Bzdury, mimo że Świdnica ma lepiej wykształconych mieszkańców, mniej młodych rencistów i emerytów niż wałbrzych. Świdniczanie więcej angażują się w miasto choćby w prowadzeniu biznesu. Także mimo to, Świdnica jest za Wałbrzychem w tyle
Roman 500 000 (9 sierpnia 2022 19:02)
No kto by pomyślał: baba tak samo z PO jak Szelemej i ma wyniki.A ten tylko mordę do kamery wystawia i łże o sukcesach.No i że PiS mu pieniędzy nie daje.

Dodaj komentarz

Wzgórze Gedymina: będzie plaża i miejsce na ognisko

Świdnica: Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

Wypowiedzenie umowy na przebudowę alei Niepodległości

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij