Menu

27 fontann w Książu znów działa

Taras wodny w Zamku Książ ponownie ma w pełni działające fontanny. Ta inwestycja to element szerszego planu uruchomienia wszystkich fontann na terenie zamkowych ogrodów.

27 fontann w Książu znów działa
Prawdopodobnie jeszcze nigdy w powojennej historii Książa nie działały wszystkie fontanny naraz. Do osiągnięcia tego celu jest już coraz bliżej, bo zarząd zamku sukcesywnie inwestuje w rewitalizację wszystkich tarasów. Właśnie oddano do użytku aż 27 fontann, które zdobiły tzw. taras wodny.
 
- To, co było najbardziej kosztowne, nie jest widoczne gołym okiem. To cała instalacja podziemna, która nie była remontowana od czasów wojny. Uszczelniono także wszystkie misy. Układ pozostał niezmieniony i odpowiada temu historycznemu, który można oglądać na starych zdjęciach i pocztówkach. Taras wodny to taki symbol naszych wszystkich tarasów. Prawdopodobnie najczęściej fotografowany - mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.
 
 
Jednym z powodów długotrwałego braku działających fontann był sposób ich zaprojektowania przez inżynierów z dawnych lat, łącznie z zapleczem technicznym, które miało wiele mankamentów. Przy okazji remontu wszystko zostało zaprojektowane na nowo.
 
- System, który przyjęli poprzedni gospodarze, opierał się na wykorzystaniu wody deszczowej ze zbiornika położonego niedaleko Mauzoleum. Niektórzy pewnie pamiętają lata, w których był on zapełniony. Dzisiaj warunki klimatyczne na to nie pozwalają. Ponadto system zakładał równoległe połączenie wszystkich fontann i miało to spory mankament, bo kiedy psuła się jedna, to wszystkie przestawały działać. To funkcjonowało dobrze, kiedy było nowe, ale po ponad stu latach wiele elementów po prostu nie działało - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
 
Obecnie wszystkie remontowane fontanny otrzymują niezależny i zamknięty obieg wody, więc jest to z jednej strony oszczędniejsze, a z drugiej pozwoli w przyszłości lepiej radzić sobie z usterkami. W planach na najbliższe lata jest odrestaurowanie i uruchomienie wszystkich fontann na terenie zamku.
 
- Pozostanie nam do dokończenia taras środkowy z dwiema fontannami, które planujemy uruchomić w przyszłym roku. Oprócz tych dwóch i jeszcze dwóch kolejnych na tarasie kasztanowcowym wszystkie fontanny będą działać jeszcze w tym sezonie - zapowiada Anna Żabska.
 
 
Dotychczas spółka Zamek Książ przeznaczyła ponad 1,5 mln zł na rewitalizację swoich fontann. Większość środków pochodziła z budżetu spółki. Blisko 400 tysięcy złotych udało się pozyskać z funduszy unijnych i około 80 tysięcy z ministerialnych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Tak jak w Warszawie (25 września 2022 16:53)
A następnie zgłosi się pełnomocnik 145 letniego spadkobiercy po odbiór swojego zamku.
Goldmann,, ,,,, (20 sierpnia 2022 15:17)
,,,ale ta roku ha się ustawiła,,,,kariera przez. bieliznę,,
A to ciekawe (20 sierpnia 2022 10:03)
W ciągu 3 ostatnich lat Obajtek zarobił dla Orlenu 24 mld a dla siebie 8 mln. W ciągu 3 ostatnich lat swoich rządów w Orlenie Jacek Krawiec przyniósł stratę 0,5 mld dla firmy a sam zarobił 12 milionów. Nie zapraszam do dyskusji bo nie ma o czym.
KIM DZONG TUSK (20 sierpnia 2022 9:57)
KROL FUHRER DONIO CHCE TYLKO OCZYSCIC POLSKE Z 35% PISIOROW, BO TYLE JEST BRUDU. NIEMCY WYCZYSCILI 6 MLN POLAKOW, KROL FUHRER DONIO CHCE BYC LEPSZY 13 MLN POLAKOW. ALE BYLBY SZAL PI_ZDY W WSI24 GDYBY TAKIE SLOWA POWIEDZIAL BAKIEWICZ..... WLASNIE KROL FUHRER DONIO SZCZEKA O TYM ZE PISIORY SA JAK RTEC, JAK BRUD KTORY TRZEBA OCZYSCIC. HODUJE SWOICH WYZNAWCOW ARMIE FASZYSTOW I KARMI ICH NIENAWISCIA. TAKIE SLOWA SLYSZALEM U HITLERA JAK POROWNYWAL ZYDOW DO SZCZUROW, ALE NIGDY Z UST BAKIEWICZA.
Irena (19 sierpnia 2022 19:49)
Spektakularne ! Brawo !

Dodaj komentarz

Zamek Ksiaż  |   taras wodny  |   fontanny  |   turystyka  |  

Praca wre. Otwarcie coraz bliżej

Nowi Ambasadorzy i rekordowe aukcje

W sobotę Górnik zagra z GKS Tychy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij