Menu

Dzierżoniów i Marcinowice liczą straty

Trwa liczenie strat po ulewnych opadach deszczu w Dzierżoniowie i Marcinowicach. - Sytuacja jest stabilna - mówi rzecznik UM Dzierżoniowa Rafała Pilśniak. Poziom rzeki Piława opadł, ale  niestety, deszcze nie odpuszczają a prognozy pogody nie są optymistyczne - będzie padać nadal. 
 

Dzierżoniów i Marcinowice liczą straty
- Sytuacje jest stabilna. Woda w rzece Piława spadła do poziomu 2,6 m. a wczoraj w południe było 3,5m. i nie wiele brakowało by wylała się z koryta. - mówi rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, Rafał Pilśniak. 

W tej chwili wszystkie drogi w Dzierżoniowie są przejezdne.Najtrudniejsza sytuacja w niedzielę była na ul. Wesołej, Brzegowej i Nowowiejskiej. Dziś czyszczone i naprawiane są wpusty uliczne, drogi sprzątane są z piasku i nieczystości naniesionych przez wodę.

W mieście podtopionych jest kilka budynków użyteczności publicznej, m.in. Szkoła Podstawowa nr 9 i 3, sala koncertowa ośrodka kultury, przedszkole Publiczne nr 2 i 3 czy Środowiskowy Dom Samopomocy..
 
- W tym momencie największym problemem są pozalewane dolne kondygnacje i piwnice w budynkach. Wypompowywaniem wody zajmują się strażacy, ale ze względu na liczbę zalanych miejsc i fakt, że nie w każdym z nich możliwe jest wypompowanie wody przed obniżeniem wód gruntowych ten proces jeszcze potrwa. - dodaje rzeczik Urzędu Miasta.
 
 Gmina wydała ponad 1700 worków, dziś przygotowano kolejnych 500. Mieszkańcy Gminy Dzierżoniów, których mieszkania lub domy zostały zalane, proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów - nr telefonu: 74 832 56 60.
 
W Dzierżoniowie zalany jest między innymi stadion, który... jest w remoncie. W wodzie stoi ciężki sprzęt, ale inwestycja nie jest zagrożona. 
 
 
- Rozmawialiśmy z wykonawcą i inwestycja nie jest zagrożona. Technologicznie nie jest to największy probem - mówi Rafał Pilśniak.

To były rekordowe opady. W ciągu 24 godzin spadło w mieście tyle deszczu ile w ciągu przeciętnego letniego miesiąca, większość wody dosłownie spadła na nas podczas trzygodzinnej sobotniej ulewy. Ostatnie podobne wielkością opady miały miejsce w 1970 roku.


 


Gmina Marcinowice

W Marcinowicach obowiązuje alarm powodziowy. Woda zalała kilkanaście domów, zalana jest też hala sportowa i częściowo Urząd Gminy. Nieprzejezdne są drogi, między innymi Wirki - Kątki - Mysłaków, gdzie woda zerwała asfalt. 

- Jeżeli sytuacja się nie poprawi, będziemy ewakuować kilkunastu mieszkańców najbardziej zagrożonych miejsc – mówił wczoraj po południu w romowie z radiem RMF FM wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń. 

Trudna sytuacja jest także w Zebrzydowie, Strzelcach i Szczepanowie.  Zalane miejscowości odwiedził wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Jak mówił w rozmowie z Radiem Wrocław: poszkodowani w Marcinowicach mogą się już starać o odszkodowania. 

- Rozmawiałem z wójtem o jak najszybsze wystąpienie o odszkodowanie z budżetu państwa, to doraźne, krótkie, na szybko... no i później to dłuższe, kiedy będą oszacowane straty.
- mówił wojewoda Jarosław Obremski. 

Czytaj też:
Powódź w regionie - Dzierżoniów, Piława, Mościsko, Marcinowice (FOTO)
Marcinowice zalane. Nieprzejezdne drogi, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy
Deszcze nad Dolnym Śląskiem, kiepsko w Dzierżoniowie

adm
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zastanawiająca się osoba (25 sierpnia 2022 13:24)
Nas zastanawiało,dlaczego na stadionie, w DDZ,tak długo stały maszyny i nikt ich nie pozabierał w czasie wzbierania deszczówki. Czyżby specjalnie,by wyciągnąć odszkodowanie? ;-)
a (22 sierpnia 2022 17:01)
a ja wystąpię o odszkodowania od szkół i z zapytaniem : czego tak właściwie w nich uczą , że po tych specjalizacjach to same tragedie. Jak nie podtopienia, to wieczne utrapienia. Szkoda szkodę goni a już każda interwencja u tak zwanych specjalistów kończy się namnożeniem problemów.

Dodaj komentarz

Marcinowice  |   powódź  |   Dzierżoniów  |  

Dzierżoniów: 11-miesięczne dziecko w szpitalu z obrażeniami. Mogło...

Rusza budowa ostatniego etapu obwodnicy Dzierżoniowa

Rusza budowa ostatniego etapu obwodnicy Dzierżoniowa

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij