Menu

Rozpoczął się Międzynarodowy Plener Ceramiczny w WGS BWA

Ośmiu artystów w tym trójka z Ukrainy bierze udział w Międzynarodowym Plenerze Ceramicznym zorganizowanym przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA i Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Osoby zainteresowane sztuką ceramiczną będą mogły podglądać artystów przy pracy.

Rozpoczął się Międzynarodowy Plener Ceramiczny w WGS BWA
To pierwszy taki plener, który zorganizowano po połączeniu BWA z Centrum Ceramiki Unikatowej.
 
- Miejsce to zostało powołane w celu propagowania tego niezwykłego tworzywa artystycznego, jakim jest ceramika. Poszerzyliśmy współpracę z ASP we Wrocławiu i zorganizowaliśmy plener, który rozpoczął się 22 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia - mówi Piotr Micek, dyrektor WGS BWA.
 
- Zaprosiłem osoby, z którymi pracuję i które dobrze znam. To ceramicy z mojej uczelni, Akademii Sztuk Pięknych: pani profesor Joanna Teper, z którą pracowałem przez wiele lat, dr Justyna Żak, która zajmuje się szkłem i będzie nas wspierać w tym zakresie, dr Jakub Biewald i mgr Weronika Surma. Zaprosiliśmy też gości z Ukrainy: Tamarę Berezę, Ihora Berezę i Hannę Drul. To są artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie, którzy będą nas wspierać w przygotowaniach obiektów ceremicznych - mówi Łukasz Karkoszka, komisarz Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego.
 
 
Artyści mają możliwość nie tylko pracy z profesjonalnym sprzętem, który jest na wyposażeniu Centrum Ceramiki Unikatowej, ale także w otoczeniu dzieł, które prezentowane są obecnie na dwóch wystawach, a to bardzo sprzyja pracy twórczej.
 
- Do tej pory zazwyczaj plenery ceramiczne odbywały się w zakładach ceramicznych, fabrykach porcelany. CCU stwarza zupełnie nowe możliwości. Możemy pracować nie tylko z ceremiką, ale także ze szkłem i będziemy chcieli to w pełni wykorzystać. Dobrze oddziałuje całe otoczenie, galerie, które pozwalają podziwiać dzieła artystów współczesnych, rzeźbiarzy, ceramików i jest to bardzo wartościowy element - dodaje Łukasz Karkoszka.
 
 
Plener nie jest wydarzeniem zamkniętym i organizatorzy zapraszają do udziału publiczność. Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie spotkanie w Coolturalnej Montowni w najbliższy piątek o godzinie 18:00.
 
 
- Podczas tego spotkania artyści zaprezentują swoją działalność, więc będzie to dobra okazja dla młodych ludzi, którzy wybierają się na ASP, by poznać wykładowców i ich dokonania. Oprócz tego pracownicy CCU będą wypalali ceramikę w żywym ogniu w technice raku, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą - mówi Piotr Micek.
 
 
Międzynarodowy Plener Ceramiczny jest próbą wskrzeszenia odbywającego się dawniej w Wałbrzychu sympozjum Porcelana Inaczej. Docelowo artyści stworzą prace indywidualne oraz dużą zbiorową mozaikę. Ich dzieła będą prezentowane na terenie całego miasta. To także swoisty hołd oddany Marii Bor-Myśliborskiej i tworzonej przez nią Galerii Rzeźby Plenerowej.
 
- Warto zaznaczyć, że niejeden obiekt rzeźbiarski Marii Bor-Myśliborskiej też był tworzony z ceramiki. Wałbrzych ma wyjątkową tradycję związaną z rzeźbą plenerową oraz plenerami ceramicznymi, więc z tego miksu powstaje nasze przedsięwzięcie, które mam nadzieję, będzie cykliczne - twierdzi Piotr Micek.
 
 
Artystów będzie można podglądać przy pracy przez cały okres trwania pleru. Wystarczy odwiedzić Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni, gdzie przy okazji obejrzeć można jeszcze wystawę Andzelmiada lub wziąć udział w warsztatach ceramicznych i samodzielnie wykonać swoje dzieło pod okiem wykwalifikowanych ceramików.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

II Wałbrzyska Giełda Porcelany i Ceramiki (FOTO)

II Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany

Wystawa prac Joanny Teper w Galerii Sztuki BWA

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij