Menu

Rozbić, podpalić, zniszczyć - plaga wandalizmu w Wałbrzychu

Jeden uszkodził samochód, drugi zniszczył drzwi, a z zatrzymana kobieta zdewastowała szybę wystawową. Do tego niszczenie przystanków, wyrywanie śmietników i malowanie ścian. Wałbrzych zmaga się z plagą wandalizmu. 

 

 

Rozbić, podpalić, zniszczyć - plaga wandalizmu w Wałbrzychu

600 złotych - tyle wyniosły straty po tym, jak 48-latek uszkodził zaparkowany przy ul. Ofiar Katynia w Szczawnie-Zdroju samochód. Mężczyzna zarysował kluczem kilka elementów auta, swoje zachowanie tłumaczył konfliktem z poszkodowanym. 

W Czarnym Borze mundurowi zatrzymali 17-latka, który uszkodził drzwi wejściowe do mieszkania przy ul. Głównej i wybił w oknie szybę. Straty oszacowano na 600 zł. 

Zatrzymana w sobotę 52-letnia kobieta uszkodziła szybę wystawową w jednym ze sklepów w centrum Wałbrzycha. Straty oszacowano na 14 tysięcy złotych. 

- Jak się okazało, w grę wchodził konflikt sąsiedzki pomiędzy lokatorką, a właścicielami kamienicy. - mówi komisarz Marcin Świeży z wałbrzyskiej policji. 

To tylko niektóre akty wandalizmu w ciągu zaledwie ostatnich kilku dni. Wandalom za zniszczenie mienia grozi do 5 lat więzienia, 


Podpalone śmietniki i wybijane szyby ? 

- Praktycznie nie ma tygodnia, aby jakaś część infrastruktury miejskiej nie uległa dewastacji.- mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Niszczone są między innymi śmietniki, kilkanaście zostało podpalonych. Policjanci zatrzymali 35-letniego wałbrzyszanina,który podpalił śmietnik przy sklepie przy ul. Wieniawskiego. Uszkodzeniu uległa też brama wejściowa do boksu. 

Kilkakrotnie doszło do wybicia szyb we wiatach przystankowych. Na murach pojawiają się napisy, które miasto później stara się usuwać. To wszystko generuje koszty. 

- Na naprawy miejskich wiat przystankowych wydajemy tysiące złotych. Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na inne, ważne potrzeby -  mówi  prezydent Roman Szełemej.

Ponad 20 tysięcy złotych wyniosły straty po tym jak 34-letni mężczyzna włamał się do koparki i zdemolował nią barak i rozdzielnię prądu w Zagórzu Śląskim. Z kolei 18-latek wybił szyby w trzech samochodach na wałbrzyskim Podzamczu. Straty to 4 tysiące złotych. 

W Szczawnie Zdroju graficiarze pomalowali nowy tunel. Za ich wskazanie wyznaczono nagrodę w wysokości 500zł. Odzew był tak duży, że zaledwie w kilka dni udało się ustalić, kim są sprawcy.

- Byłem bardzo zaskoczony ilością wiadomości. Ludzie bardzo chętnie udzielali informacji, kto to jest. Społeczeństwo pokazało, że nie akceptuje tej formy pseudodziałalności artystycznej. - mówi mieszkaniec Szczawna Zdroju, Andrzej Sikoń. 

Gmina Szczawno Zdrój nie pochyliła się jednak nad wyczyszczeniem tunelu z graffiti, zrobił to właśnie mieszkaniec Szczawna, Andrzej Sikoń. 

Przepis na nudne popołudnie: 10 l acetonu, 4 ręczniki,  5 h (wersja 1 ręczna) mozolnie nudnej pracy i nasz Szczawienski tunel znów jest CACY - napisał na Facebooku.


Czy to już plaga ? 

 

 

Jak informuje policja, tygodniowo zatrzymywanych jest kilku wandali. Akty wandalizmy tłumaczą przede wszystkim problemami osobistymi i tym, ze... byli pijani. 

Przypominamy, że za niszczenie mienia grozi do 5 lat więzienia. 


Czytaj też:
Niszczą przystanki - monitoring nie wystarcza, a naprawa kosztuje tysiące złotych
Podpalił śmietniki - straty to ponad 10 tys. zł
Mieszkaniec Szczawna wyczyścił tunel

adm
foto:  Policja
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

Komentarze

Szczaw i Mirabelka (31 sierpnia 2022 18:30)
Cytuję użytkownika: Maniuś
Kamery i jeszcze raz kamery i zdecydowana reakcje na dewastacje
Kamer mamy od h. w mieście.Jakieś gigantyczne centrum z monitorami w rynku i co z tego? A skoro dewastacjami ( zrywanie plakatów) zajmują się po cywilnemu ci z tego centrum to czego ty oczekujesz??
Podzamczanin (31 sierpnia 2022 15:54)
KILKA ELEMENTOW AUTA 600 ZL?!!! kogoś zdrowo powaliło. Za element lakierowania bierzemy od 400 zł w górę. ZA JEDEN EMEMENT.
Wiocha (31 sierpnia 2022 9:05)
Cytuję użytkownika: To wina ratusza
To nie jest żadna plaga wandalizmu tylko brak nadzoru nad miastem przez służby do tego powołane przez ratusz.
Niestety policja w tym mieście skoncentrowana jest na kierowcach bo tak najłatwiej i wpływy z tego. Statystyki ładnie rosną i wszyscy zadowoleni. Gówniarze robią co chcą a prewencji brak na ulicach. Nie wiem skąd wzięła się moda na wożenie się radiowozami cholera wie gdzie, kiedyś spacerowali ulicami i był spokój. Teraz nawet na zgłoszenie nie robią nic żeby się ruszyć na miejsce i zareagować. Miasto idzie na dno niestety.
Ha ha (31 sierpnia 2022 7:01)
Cytuję użytkownika: To wina ratusza
To nie jest żadna plaga wandalizmu tylko brak nadzoru nad miastem przez służby do tego powołane przez ratusz.
Gdzie w wychowaniu młodzieży są rodzice, gdzie szkoła i ewentualnie kościół?
To wina ratusza (31 sierpnia 2022 5:21)
To nie jest żadna plaga wandalizmu tylko brak nadzoru nad miastem przez służby do tego powołane przez ratusz.
Maniuś (30 sierpnia 2022 21:44)
Kamery i jeszcze raz kamery i zdecydowana reakcje na dewastacje
Rafał (30 sierpnia 2022 20:00)
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Rafał
To są właśnie efekty bezstresowego wychowania, które za początkował poprzedni rząd złożony z oszołomów peło-wskich i skrajnej lewicy.
"Rząd zapoczątkował bezstresowe wychowanie". Na porodówce musiałeś mocno na głowę upaść
nigdzie nie wypadłem, za to ty widać spadłeś z 3 piętra i teraz widać masz potężne urojenia
Jan Winnicki (30 sierpnia 2022 17:39)
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Rafał
To są właśnie efekty bezstresowego wychowania, które za początkował poprzedni rząd złożony z oszołomów peło-wskich i skrajnej lewicy.
"Rząd zapoczątkował bezstresowe wychowanie". Na porodówce musiałeś mocno na głowę upaść
Dlaczego się podszywasz. Czy wyborca PiSuaru wstydzi się swojego nazwiska? A pincet plus nie wstydzi się brać? A do MOPSU nie wstydzi się chodzić po papu?
Jan Winnicki (30 sierpnia 2022 17:34)
Cytuję użytkownika: Rafał
To są właśnie efekty bezstresowego wychowania, które za początkował poprzedni rząd złożony z oszołomów peło-wskich i skrajnej lewicy.
"Rząd zapoczątkował bezstresowe wychowanie". Na porodówce musiałeś mocno na głowę upaść
Jerzy Jacek Pilchowski (30 sierpnia 2022 16:27)
Cytuję użytkownika: Zadra
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jadzia
Zawsze pod tego typu newsami jest na końcu komentarz, że sprawcom grozi do 5 lat więzienia. Proszę niech dziennikarze portalu zadadzą sobie trud i sprawdzą czy faktycznie któryś z wandali czy drobnych złodziejaszków odsiedział chociaż jeden dzień? Raczej takie sprawki kończą się pewnie grzywną, lub pracami społecznym. Chociaż już samo zatrzymanie przez policję a potem rozprawa sądowa może być karą...
Ma pani rację. "Specjalna kasta" jest najczęściej bardzo tolerancyjna w stosunku do przestępców. Jest to świadome działanie gdyż chcą, jeśli będą mieli pecha i ktoś ich na czymś (np., na braniu łapówek) złapie, być łaagodnie potraktowani.
Czyżby nijaki Pilchowski nie wiedział,kto obecnie rządzi? i ma czelność nazywać ich ;kastą;?Na pewno nie wie,że cała władza jest w ręku PiS-u?Po siedmiu latach nierządu,chce obwiniać opozycję?toż to bezczelnośc!!
Próbuje pani manipulować ale słabo to pani wychodzi. - Wszyscy wiemy, że wśród sędziów jest ciągle zbyt dużo komunistycznych szumowin.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

112  |   policja  |   wandale  |  

Miał 2 promile. Zaatakował ochroniarza i próbował uciec taxi

Tam gdzie ukradł, tam został zatrzymany. Grozi mu 10 lat więzienia.

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij