Menu

Piknik lotniczy w Świebodzicach (FOTO)

To już 13 edycja świebodzickiego Pikniku Lotniczego. Piknik zbiegł się z  10-leciem Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach. Największe emocje wzbudził przelot samolotu "Wiedeńczyk" i akrobacje Grupa Akrobacyjnej Żelazny.

Piknik lotniczy w Świebodzicach (FOTO)
Samolot An-2 TD  „Wiedeńczyk” na swoje miejsce w historii zasłużył nie tylko ciężką 45-letnią pracą, ale i zdarzeniem,  w którym brał udział 30 lat temu - pisze kpt. Włodzimierz Baran. 
 
 
 
1 kwietnia 1982 r. na krakowskich Balicach, przyszły „Wiedeńczyk”  wykonywał loty na desantowanie skoczków spadochronowych z 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. W ich trakcie załoga samolotu zgłosiła Kierownikowi Skoków drobne problemy techniczne, które wymagały lotu kontrolnego nad miastem. Lot ten stał się początkiem wcześniej zaplanowanej ucieczki z kraju. Po lądowaniu w rejonie Czernichowa i zabraniu rodzin oraz jeszcze jednego kolegi samolot wystartował w kierunku Wiednia, gdzie szczęśliwie dotarł. Spośród całej grupy tylko technik pokładowy nie był wtajemniczony w plan ucieczki i on – jako jedyny – wrócił zaraz potem do kraju. Pozostali otrzymali azyl polityczny i mieszkają dziś poza krajem. Do kraju wrócił też samolot. Sprowadzony przez specjalną grupę wkrótce został przywrócony do normalnej służby.

Za użycznie zdjeć dziękujemy Piotrowi Srzeleckiemu.


adm
źródło: jednostki-wojskowe.pl / 
foto: Piotr Strzelecki
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27

Komentarze

Drogo (9 września 2022 8:19)
Za lot trupem rodem z prl wołali....250zl od osoby. Szukajcie łosi dalej. W zeszłym roku było 100zl
Żul (6 września 2022 9:09)
Cytuję użytkownika: Romek
Nawet "żelaźni" sprzedali się jak dzi.wki obajtkowi. Świat się kończy.
Akrobacje lotnicze to dość drogi sport. Obajtek mógł im dać gratis paliwo, oleje . To że Orlen ich sponsoruje to żaden powód do wstydu. Iga Świątek, Robert Kubica czy nasi siatkarze też się sprzedali wg ciebie?
banfi (5 września 2022 22:04)
Ładne zdjęcia tych samolotów , robione "z powietrza".
Romek (5 września 2022 21:27)
Nawet "żelaźni" sprzedali się jak dzi.wki obajtkowi. Świat się kończy.

Dodaj komentarz

Zniszczył gniazdo jaskółek - grożą mu 3 lata więzienia

Świebodzice: niewybuch w sali gimnastycznej

Śmierć w stawie w Świebodzicach

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij