Menu

Spalarnia zwłok z widokiem na Trójgarb

- Uważam, że to nie jest dobra lokalizacja - mówił starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski, podczas spotkania w Chwaliszowie. Mieszkańcy protestują  przeciwko budowie we wsi spalarni zwłok. Kwiatkowski obiecał, że osobiście, jako starosta, będzie nadzorował sprawę.  

 

Spalarnia zwłok z widokiem na Trójgarb
Decyzję o warunkach zabudowy wydał wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech. Spalarnia zwłok ma znajdować się w Chwaliszowie, nieopodal zabudowań, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy. We wsi rozwiesili plakaty o jednoznacznej treści - "Nie dla krematorium", "Spalarnia zwłok z widokiem na Trójgarb", "Nic o nas bez nas" Tym razem protestowali w wiejskiej świetlicy. W spotkaniu uczestniczył starosta Krzysztof Kwiatkowski, którego poprosili o pomoc, sołtys Chwaliszowa, mieszkańcy i niektórzy z radnych. To już kolejne spotkanie.
 
 
Starosta otwarcie powiedział mieszkańcom, że nie wie, w którym kierunku pójdą działania.

 - O tym, że zostały wydane warunki zabudowy tak naprawdę dowiedzieliśmy się od państwa, bo powiat nie otrzymał takiej informacji ani od urzędu gminy (Stare Bogaczowice - red.) ani na etapie procedowania. - mówił starosta Krzysztof Kwiatkowski. - Sytuacja jest skomplikowana. Inwestor, który uzyskuje warunki zabudowy, uzyskuje prawo realizacji przedsięwzięcia. Tutaj ręce starosty i powiatu będą ograniczone. Musimy się poruszać zgodnie z przepisami prawa. Szanuję państwa decyzję, że jesteście przeciwni temu przedsięwzięciu i podzielam państwa stanowisko. Uważam, że to nie jest dobra lokalizacja.  
 
Co może zrobić starostwo ? 
 
- Starostwo może wyłączyć pracowników, którzy  posiadają stosowne upoważnienia do wydania pozwolenia na budowę. I taka czynność zostanie na piśmie wykonana. (...) Proces będzie nadzorował zgodnie z ustawą starosta wałbrzyski i będę to robił ja, sam,   osobiście - mówił starosta Krzysztof Kwiatkowski. - Nie ma możliwości, by którykolwiek z pracowników  podpisał decyzję z upoważnienia starosty. Takie upoważnienie zostanie cofnięte wszystkim pracownikom. Zobaczymy jakie będą nasze możliwości.

Decyzja o warunkach zabudowy trafiła również do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. 

Wójta Starych Bogaczowic Mirosława Lecha nie zaproszono na spotkanie, bo jak zgodnie twierdzą mieszkańcy „nie ma z kim rozmawiać".
 
 - Wójt otrzymał od nas petycję, nawet nie odpowiedział. - mówią zgodnie - Pod petycją podpisało się ponad 400 mieszkańców, petycji nie podpisały tylko trzy domostwa. Petycję przeczytasz TUTAJ
 
W piątek w ubiegłym tygodniu (2.10) wysłaliśmy do wójta Starych Bogaczowic Mirosława Lecha pytania, do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jedno z nich dotyczyło konsultacji z mieszkańcami w sprawie budowy krematorium, poprosiliśmy również o wyjaśnienie wydania decyzje w kontekście protestów społecznych. Powtórzyliśmy również pytania, które zadali wójtowi sami mieszkańcy Chwaliszowa w petycji: 
 
Panie Wójcie:
- wyobraża Pan sobie zrobić grilla ze znajomymi, gdy ktoś obok żegna swoich bliskich.?
- wyobraża Pan sobie jeść obiad, gdy obok palą się zwłoki?
- wyobraża Pan sobie, że świadkami kremacji ludzkich zwłok na co dzień byliby mieszkańcy okolicznych domów?
 
 
- wyobraża Pan sobie, że część mieszkańców miałaby bezpośredni widok z okien na krematorium?

Mieszkańcy Chwaliszowa boją się też o utratę wartości ich ziemi i wizerunek wsi.   
 


- Kupiłem parę lat temu tutaj pole z myślą o podzieleniu go na działki budowlane.  W tej chwil niestety moje plany pójdą na nic.
- Wizerunek naszej wsi Chwaliszów, będzie istniał jako spalarnia zwłok.


- Ci którym nie udało się oprotestować i te spalarnie są, to w promieniu dwóch kilometrów czują słodkawy zapach. Tego żadne filtry, żadne urządzenie nie zniwelują. I my z tym mamy żyć? 
 
Podczas spotkania dostało się radnym.

- Jesteście na usługach wójta. - głośno mówili mieszkańcy. 

Dziś  ma się odbyć sesja rady gminy Stare Bogaczowice. Mieszkańcy Chwaliszowa chcą wziąć w niej udział.
 
- Ja rozumiem, że zbieramy się jako mieszkańcy i wpadamy  w 400 osób do gminy. - mówi jeden z mieszkańców
 
- Myśle, że trzeba pomyśleć wspólnie nad lokalizacją spalarni.  Może warto byłoby usiąść do stołu z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem i pomyśleć, gdzie mogłaby być zlokalizowana spalarnia. Bo jeśli nie powstanie spalarnia w Chwaliszowie, to podobne problemy mogą być w innych, okolicznych wsiach - mówił sołtys Chwaliszowa Arkadiusz Karczmarz. 
 
red/adm
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
 
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15

Komentarze

Wera (9 września 2022 18:57)
Cytuję użytkownika: buehehehe (8 września 2022 14:19)
Cytuję użytkownika: Ansej
Ja pi.... ludzie boją się krematorium, które musi spełnić wszystkie wyśrubowane normy ale jak sąsiad pali w piecu oponami i kaloszami to jest ok
bo to banda typowych wieśniaków
Chciałbyś postawić tam domek tylko niestety Cie nie stać idioto.mieszkaj dalej w blokowisku i uważaj sie za " ynteligietnego" mieszczucha...myślę że Ci mieszkańcy mają więcej oleju w glowie bo już nie mieszkają w Walbrzychu na 50 m...a że dbają o swoje? Jak kazdy...
Renata (9 września 2022 15:37)
Cytuję użytkownika: baory
Jednak po tych wioskach to mieszkają ciemni ludzie. Będą palić byle czym bo im prezes pozwolił, a spalarnia z najnowszymi filtrami im przeszkadza.
Jeżeli masz takie zdanie to poproś o lokalizację krematorium tuż koło Ciebie. Nie wypowiadaj pochopnych zdań, bo nie jesteś raczej mieszkańcem Chwaliszowa, może nawet nigdy w nim nie byłeś.
Podzamczanin (9 września 2022 8:14)
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Skoro ludzie się tego boją, ja ich rozumiem, DLACZEGO NIE ZROBIĆ KREMATORIUM W JAKIEJŚ CIEPŁOWNI ? Tam muszą mieć specjalistyczne filtry !!!
OT co. Dobre. Myślałem o Podzamczu. W ch wysoki komin. A węgiel drogi. Grzejemy trupami
Marlena (9 września 2022 4:58)
cyt. :" Nie ma możliwości, by którykolwiek z pracowników podpisał decyzję z upoważnienia starosty. Takie upoważnienie zostanie cofnięte wszystkim pracownikom" - Panie starosto naucz się pan prawa budowlanego i administracyjnego bo gadasz pan bzdury i pokazujesz brak kompetencji !!!. Nie pierwszy raz niestety.
Georgy (8 września 2022 17:52)
Cytuję użytkownika: Zniesmaczony
Cytuję użytkownika: Georgy
Dosyc już tego kołtuństwa. Jak się nie zgodzą zlikwidować Chwaliszów!
Debil ! Chyba ,że pierwszy chcesz być tam skremowany.
Jeśli wstrzelę się z datą śmierci to nie mam nic przeciwko. Ty się pewnie boisz śmierci? Albo uważasz się za nieśmiertelnego?
11111 (8 września 2022 17:21)
Cytuję użytkownika: Moherowy Pisior
Po maturze będę chodził do Chwaliszowa na kremówki.
Będziesz skremowany.
Moherowy Pisior (8 września 2022 17:00)
Po maturze będę chodził do Chwaliszowa na kremówki.
Roman 500 000 (8 września 2022 15:37)
Idźcie się wypłakać w rękaw Srula.
Bronek (8 września 2022 15:35)
Drogi Arku, myślisz, że dupek z UG nie uzgodnił tego ze swoim guru z ratusza? Oj, naiwniak z ciebie.
analityk medyczny (8 września 2022 15:27)
Skoro ludzie się tego boją, ja ich rozumiem, DLACZEGO NIE ZROBIĆ KREMATORIUM W JAKIEJŚ CIEPŁOWNI ? Tam muszą mieć specjalistyczne filtry !!!
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

chwaliszow  |   spalarnia  |   trojgarb  |   krematorium  |   starosta  |   protest  |   mieszkancy  |   interwencja  |  

Spalarnia Zwłok w Chwaliszowie: Jest kolejna decyzja o warunkach...

Sprawa spalarni zwłok trafi do ponownego rozpatrzenia

Sprawa krematorium w Chwaliszowie w prokuraturze

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij