Menu

Pracoholik na emeryturze - 60 obrazów w niecały rok

W Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA rozpoczęła się wystawa "Proces-ja i prze-loty" Eugeniusza Józefowskiego. Wszystkie prezentowane prace powstały w niespełna rok specjalnie na tę okazję.

Pracoholik na emeryturze - 60 obrazów w niecały rok
Eugeniusz Józefowski nie ukrywa, że jest pracoholikiem, ale odkąd przeszedł na emeryturę, ograniczył czas, jaki poświęca na tworzenie do... 8 godzin. Jak sam przyznaje, wcześniej zdarzało mu się pracować nawet po 12 godzin.
 
- Bycie na emeryturze jest najwłaściwszym sposobem spędzania czasu, bo jako pracoholik pracuję bardziej wydajnie, niż chodząc na zebrania, czy dojeżdżając do pracy - mówi Eugeniusz Józefowski.
 
 
Artysta przez całe życie zawodowe uczył innych. Przeprowadził kilkaset warsztatów twórczych, a teraz postanowił, że poświęci wolny czas samemu sobie.
 
- Wymyśliłem dla siebie warsztat, który nazwałem Cela docelowych celów i w ramach tego warsztatu postanowiłem rozpocząć proces pewnych zmian. Chciałem wrócić do obrazów, które namalowałem wcześniej i je przemalować. Z części nie byłem zadowolony. Nigdy nie jest za późno, by się doedukować, więc zacząłem czytać wiele innych, niż dotychczas książek - mówi Józefowski.
 
 
 
Dzięki autowarsztatom artyście udało się wykonać około 60 prac, które obecnie możemy oglądać na wystawie w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty na podstawie metod wypracowane przez Eugeniusza Józefowskiego. Czym jego warsztaty artystyczne różniły się od standardowych?
 
- Wprowadziłem tak zwane treningi wyobrażeniowe. Każdy warsztat jest bardzo przemyślany i polaryzuje zainteresowania, wyobrażenia i odwołania wyobrażeniowe każdego dnia inaczej. Trening wyobrażeniowy trwa około 10 minut. Ludzie kładą się, zamykają oczy i zapraszam ich na spacer wyobrażeniowy. Oni przychodzą do mnie z jakiejś rzeczywistości z zewnątrz i uczestniczą w pewnej wspólnocie wyobrażeń. Ja opisuję pewną przestrzeń, wyprowadzam na spacer, a oni sięgają do swojego życia wewnętrznego, do swojej natury - tłumaczy artysta.
 
 
Więcej o twórczości Eugeniusza Józefowskiego, jego metodach warsztatowych i wystawie dowiecie się w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych. Wystawę będzie można oglądać w siedzibie BWA przy ul. Słowackiego do 20 października.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

BWA  |   sztuka  |   kultura  |   wystawa  |   malarstwo  |   eugeniusz józefowski  |  

Architekt z talentem malarskim

Uczniowie z I LO zapraszają na premierę spektaklu ''Leon''

Koegzystencja - ostatnia w tym roku wystawa w BWA (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij