Menu

Wójt Lech pod gradem pytań w sprawie krematorium

Radni Gminy Stare Bogaczowice zgodzili się przeprowadzić z mieszkańcami dyskusję na temat planowanej budowy krematorium w Chwaliszowie. Wypowiedział się także wójt Mirosław Lech, który wydał już pozytywną decyzję o warunkach zabudowy i z której teraz się tłumaczył.

Wójt Lech pod gradem pytań w sprawie krematorium
Przypominamy, że niepokój mieszkańców Chwaliszowa wywołała informacja o planowanej przez firmę prywatną budowie krematorium na terenie ich miejscowości i fakt, ze w Urzędzie Gminy decyzje już zapadły, bez konsultacji z lokalną społecznością. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ
 
 
Mieszkańcy Chwaliszowa spotkali się także ze starostą wałbrzyskim, który zadeklarował, że osobiście przyglądać się będzie dalszemu przebiegowi sprawy, a wszelkie decyzje na poziomie starostwa podejmować będzie sam, by nie doszło do żadnych naruszeń. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
 
 
Protestujący zwrócili się do radnych w gminie, by przeprowadzić na sesji dyskusję na ten temat. Była to także możliwość zadania pytań osobiście wójtowi Mirosławowi Lechowi. Tu należy wspomnieć, że nasza redakcja wysłała pytania w tej sprawie do wójta 2.09 i do chwili redagowania tego materiału odpowiedź nie nadeszła. Na sesji poznaliśmy jednak stanowisko wójta a mieszkańcy uzyskali odpowiedź na pytanie, dlaczego mimo ich protestów wydał pozytywną decyzję o warunkach zabudowy dla krematorium.
 
- Przy decyzji o warunkach zabudowy my posiłkujemy się specjalistą w tej dziedzinie, czyli urbanistką, która pracuje na umowę, bo nie mamy takiego pracownika w gminie. Ta opinie wyraża zdanie fachowca, który się tym zajmuje i trudno się z tym zgadzać, lub nie zgadzać, bo on nam tę opinię piszę na podstawie przepisów prawa. Ja nie jestem urbanistą i muszę się czymś posiłkować. Nasi pracownicy i ja również nie znamy się na tym zakresie prawa, który w tej dziedzinie obowiązuje. To, co jest tu napisane to opinia pani urbanistki, która dostała zlecenie, by taką opinię sporządzić. My przedstawialiśmy pani urbanistce, że jest sytuacja konfliktowa, że sprawa musi być przez nią przeanalizowana bardzo dogłębnie, żeby nie było żadnych wątpliwości. Gdyby takie były, to my jako organ byśmy takiej decyzji nie mogli podpisać. Pani urbanistka nie stwierdziła żadnych przeciwwskazań by ta inwestycja, ten plan nie mógł być dalej realizowany - tłumaczył wójt gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech.
 
 
 
Obecni na sesji mieszkańcy zwrócili jednak uwagę, że ich zdaniem decyzja ta narusza zasadę dobrego sąsiedztwa, bo w okolicy, choć znaleźć można działalność usługową, to żadna z nich nie dotyczy działalności uciążliwej. Na początku postępowania doszło do pomyłki i nie uwzględniono jako strony postępowania niektórych osób, których działki graniczą z planowanym krematorium. Później błąd naprawiono.
 
- Ci panowie skargę wnieśli i sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli organ nadrzędny nad nami stwierdzi, że coś jest nie tak, niezgodne z prawem to nie będę miał żadnych oporów. Dotychczas nic więcej nie mogliśmy zrobić. Ja bazuję na fachowcach, którzy się tym zajmują, bo ja się na tym nie znam - stwierdził wójt Mirosław Lech.
 
Protestujący liczą, że SKO uwzględni ich skargę i sprawa krematorium na terenie ich miejscowości zostanie definitywnie zamknięta. Chcą także szerszej dyskusji, by okoliczne samorządy też mogły wypowiedzieć się w tej sprawie, bo być może znajdzie się w rejonie dogodniejsze miejsce dla tego typu inwestycji.
 
Całą dyskusję podczas sesji Rady Gminy Stare Bogaczowice znaleźć można TUTAJ.
 
plr
foto: transmisja z obrad Rady Gminy Stare Bogaczowice
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

. (12 września 2022 17:40)
Cytuję użytkownika: 11111
Ja tylko pytam, dlaczego dał zgodę na budowę krematorium ?
Bo jest kawałem ch*ja i w d*pie ma mieszkańców
11111 (9 września 2022 10:21)
Ja tylko pytam, dlaczego dał zgodę na budowę krematorium ?
Obsrajtek 36 nieruchomości (9 września 2022 7:30)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
Może się dowiemy dlaczego Srul nie dał zgody Woznickiemu na to w Wałbrzychu?
Bo od takich miejsc są pobliskie wioski.
Roman 500 000 (9 września 2022 7:23)
Może się dowiemy dlaczego Srul nie dał zgody Woznickiemu na to w Wałbrzychu?
Emeryt dyplomowany (8 września 2022 21:21)
Po co krematorium w Chwaliszowie jak jest niedaleko, w Gross Rosen.

Dodaj komentarz

Stare Bogaczowice  |   Chwaliszów  |   krematorium  |   sesja  |   rada gminy  |   mirosław lech  |  

Wałbrzych wyemituje obligacje na kwotę 50 mln zł. Mają pokryć...

Spalarnia zwłok z widokiem na Trójgarb

Nie chcą krematorium obok domów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij