Menu

Weekend w Wałbrzychu (10-11.09.2022)

Spektakle, koncerty, wydarzenia kulturalne, a także historyczne - sprawdzamy, z jakich atrakcji warto skorzystać w najbliższy weekend, lub gdzie wybrać się w poszukiwaniu nowych wrażeń

Weekend w Wałbrzychu (10-11.09.2022)

Największym wydarzeniem najbliższego weekendu, w którym wezmą udział różne wałbrzyskie instytucje będą Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku obchodzony jest jubileusz 30-lecia tej imprezy a przebiega ona pod hasłem "Połączeni dziedzictwem".

Stara Kopalnia

Niedziela 11.09.2022, godz. 10:30-12:00 i 12:30-14:00.
Rodzinna niedziela - Wagonem w podziemia
Tematem spotkania będzie kopalniany transport i środki lokomocji. Poznamy liczne wagony, wózki i lokomotywy, które kiedyś pracowały wraz z górnikami, ale także urządzenia takie jak taśmociąg czy suwnice. W pierwszej części zwiedzimy ekspozycję muzealną oraz nadszybie szybu „Julia”, następnie przejdziemy trasą podziemną. W kolejnej części każdy uczestnik wykona z brystolu swój własny wagon, który wypełni urobkiem.
Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: 
Wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat.
 
Niedziela 11.09.2022, godz. 12:30-13:15, 13:30-14:15, 14:30-15:15.
Kuratorskie zwiedzanie wystawy: „Podziemny świat - górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to wystawa fotograficzna, dokumentująca historię górniczego trudu gwarków z ówczesnego Waldenburga. Zaprezentowane materiały z zakresu systemów eksploatacji (urabiania, ładowania, odstawy urobku), obudowy wyrobisk, organizacji pracy, charakterystyki złóż, czy maszyn i sprzętu górniczego obrazują tytułowy podziemny świat. O unikatowości prezentowanych prac świadczy ich technika wykonania oraz źródło, którym są negatywy srebrowe na podłożu szklanym, datowane na I połowę XX wieku.
 
Również w niedzielę o godzinie 15:00 podopieczni Szkoły Tańca Cordex wezmą udział w happeningu "Work it out". Będą tańczyć w poprzemysłowych przestrzeniach Starej Kopalni a wydarzenie transmitowane będzie na żywo przez oficjalny kanał Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).
 
Ponadto Stara Kopalnia zaprasza na cieszące sie dużą popularnością Nocne Zwiedzanie a także na sobotnią I Wałbrzyską Giełdę Ceramiki i Porcelany współorganizowaną przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA, Muzeum Porcelany i Starą Kopalnię.
 
Do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa włączyło się również Muzeum Porcelany, które zaprasza na spacer historyczny w sobotę, 10 września o godzinie 10:00. Start na Placu Kościelnym w Wałbrzychu. Poznamy dzieje i architekturę chrześcijańskich świątyń śródmieścia Wałbrzycha, dowiemy się, gdzie była synagoga, klasztor i szkoła katolicka oraz ewangelickie przedszkole. Odwiedzimy miejsce pewnego tajemniczego pochówku i cmentarze, których już nie ma.
 
 
Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Liczba uczestników: 25 osób.
Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres mailowy: t.nochowicz@muzeum.walbrzych.pl
 
W akcji weźmie udział również Filharmonia Sudecka. W sobotę o godzinie 18:00 odbędzie się koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Sudeckiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego. W programie m.in. Moniuszko, Żeleński i Paderewski. Przed koncertem będzie można obejrzeć wystawę „Muzyka – dziedzictwo, które łączy”, która koncentruje się na dziedzictwie muzycznym Wałbrzycha z minionych wieków, czyli w znacznej mierze niemieckim.
 
Do regularnych pokazów powróciły wałbrzyskie teatry. Teatr Dramatyczny wprawdzie wybrał się na gościnne pokazy Musicalu Daisy do Zamku Ksiaż, ale na scenie kameralnej w weekend zobaczyć będzie można spektakl "Pilnie kupię biografię", który opowiada o historii przemysłu ceramicznego w naszym mieście. Teatr Lalki i Aktora zaprasza najmłodszych na pokazy spektakli Kruk Krukowi (sobota godz. 18:00) oraz Czarnoksiężnik z Krainy OZ (niedziela godz. 12:30).
 
Wałbrzyski Ośrodek Kultury organizuje w niedzielę o godzinie 10:00 warsztaty DIY, podczas których będzie można stworzyć samodzielnie notesy i pojemniki na długopisy. Tego samego dnia wieczorem wybuchną salwy śmiechu podczas STAND-UP Radiowcy bez cenzury II w Coolturalnej Montowni o godzinie 20:00.
 
A'Propos zaprasza na koncert organizowany przez stowarzyszenie MONAR. Podczas MonART 2022 wystąpią Jurand Wójcik, Green City Band, Swing 42 oraz odbędzie się jam session i wernisaż Grupy Fotograficznej Migawka. Wydarzenie startuje w sobotę o godzinie 19:00. Natomiast w niedzielę o godzinie 18:00 Grupa Dużego Ryzyka zaprasza na koncert w klimatach żeglarskich.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

history ale nie hiking (10 września 2022 12:26)
Przypomnę że niemieccy górnicy zwani Deutsche Bergleute a nie żadni gwarkowie wydobywali węgiel na chwałę III Rzeszy i Adolfa Hitlera w celu wygrania przez III Rzeszę II wojny Światowej i wymazania z mapy Europy Polski i Narodu Polskiego. Z węgla robiono np paliwo i odzyskiwano wiele cennych substancji chemicznych potrzebnych do prowadzenia wojny przez III Rzeszę.Więc te fotografie z pracy w kopalni gloryfikują trud pracy ku chwale III Rzeszy.
o (10 września 2022 9:31)
Jakie miasto takie "atrakcje".

Dodaj komentarz

wydarzenia  |   kultura  |   sztuka  |   koncerty  |   spektakle  |   weekend  |  

Wałbrzyski piknik w rocznicę wyborów czerwcowych

19-latek zdemolował drzwi. Grozi mu 5 lat więzienia.

Chce pobić rekord Guinnessa najdłuższym triathlonem w historii

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij