Menu

Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany (FOTO)

- Zależy nam na popularyzacji historii przemysłu ceramicznego w naszym mieście - mówi prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich Andrzej Gniazdowski organizator I Wałbrzyskiej Giełdy Ceramiki i Porcelany w Starej Kopalni. Zobaczcie co można było znaleźć na giełdzie. 

Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany (FOTO)

Produkcja porcelany w Wałbrzychu to 200 lat tradycji. 1820 rok - powstaje fabryka wyrobów kamionkowych Rauscha, 1829 rok - powstaje fabryka porcelany Hayna, 1945 rok -  fabryka porcelany Carla Tielscha. NIe ma wątpliwosci, że Wałbrzych to "porcelanowe miasto", stąd pomysł na zorganizowanie Wałbrzyskiej Giełdy Porcelany i Ceramiki.      

- Biorąc pod uwagę liczbę fabryk porcelany w minionych latach, wielkość ich produkcji oraz jej wysoką jakość nie bez podstaw Wałbrzych nazywano  porcelanowym zagłębiem, a wytwarzaną tutaj porcelanę: wałbrzyskim białym złotem. - mówi prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich Andrzej Gniazdowski, organizator giełdy. - Nam wszystkim, bo sam pracowałem przez wiele lat w Porcelanie „Krzysztof”,  bardzo zależy na popularyzacji historii przemysłu ceramicznego w naszym mieście, przypominaniu jego bogatych dokonań, wyrażających się m.in. uznaniem, jakim cieszyły się wyroby naszych fabryk na rynkach krajowym i zagranicznym. Naszym celem jest również dbałość, aby nie zatarła się w pamięci tradycja wałbrzyskiej porcelany sięgająca I połowy XIX wieku i trwająca do dziś, choć obecnie reprezentowana tylko przez jedną fabrykę – Porcelanę „Krzysztof”


Współorganizatorami Giełdy są: CNiS Stara Kopalnia, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.  Stowarzyszeniu Ceramików Polskich. Działa ono od 2019 roku. Tworzą go pracownicy nieistniejących już wałbrzyskich fabryk porcelany.

 

  

opr. adm
foto: adm
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25

Komentarze

Hahaha (12 września 2022 12:01)
Solidarnie POzamykali wszystkie wałbrzyskie zakłady porcealny a teraz udają że nie pamiętają peowcy.Najlepiej teraz POwiedzieć że to winaPiSu.
Dobra pamięć (12 września 2022 8:14)
Szkoda, że to białe złoto to już historia.
Pola (11 września 2022 22:05)
Piękne szkoda ze zamknięte komuna zamykała wszystko
***** *** (11 września 2022 13:22)
Cytuję użytkownika: Zastawa stołowa
Cytuję użytkownika: Dwa oblicza
Szkoda że POkemowskie dziady,złodzieje, podnóżki Niemiec,kumple putina wyje,bałby cały kraj w kosmos a między innymi wałbrzyską porcelanę.
Tera, szykują się do dalszej destrukcji polski
Partia oraz wyborcy PiS są jak pierogi; połowa to ruskie, połowa leniwe.
Zastawa stołowa (11 września 2022 11:37)
Cytuję użytkownika: Dwa oblicza
Szkoda że POkemowskie dziady,złodzieje, podnóżki Niemiec,kumple putina wyje,bałby cały kraj w kosmos a między innymi wałbrzyską porcelanę.
Tera, szykują się do dalszej destrukcji polski
Dwa oblicza (11 września 2022 11:32)
Szkoda że POkemowskie dziady,złodzieje, podnóżki Niemiec,kumple putina wyje,bałby cały kraj w kosmos a między innymi wałbrzyską porcelanę.

Dodaj komentarz

II Wałbrzyska Giełda Porcelany i Ceramiki (FOTO)

Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej

Witamy w roku 5784

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij