Menu

Zielone Laboratorium w powęglowej dzielnicy Wałbrzycha

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu wraz z czterema innymi szkołami w Polsce wygrał konkurs organizowany przez firmę Tauron. W nagrodę placówka otrzymała nowoczesną pracownię do zajęć o tematyce odnawialnych źródeł energii o wartości 100 tysięcy złotych.

Zielone Laboratorium w powęglowej dzielnicy Wałbrzycha
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji wymarzonej sali do zajęć, którą uczniowie chcieliby mieć w swojej szkole. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. M. Konopnickiej postanowiła przygotować film.
 
- Na pewno zaciekawiliśmy jurorów z Taurona, bo nasza prezentacja się wyróżniała spośród innych. To nie był sam tekst, tylko połączyliśmy różne filmiki, podłożyliśmy swoje głosy. Mogli usłyszeć, że naprawdę ta sala jest nam potrzebna - mówi Aleksandra Błaszczyk, współtwórczyni zwycięskiej pracy.
 
- Uczniów nie trzeba było w ogóle mobilizować. Jak tylko dowiedzieliśmy się o konkursie, to była wspólna, spontaniczna decyzja. Połączyliśmy pomysły moje, Oli i Bartka. Spotykaliśmy się, żeby wykonać zdjęcia i pokazać, jak chcielibyśmy zmienić funkcjonującą klasę w nowoczesną pracownię, w której można nauczyć się o współczesnej transformacji od wałbrzyskich kopalni do nowoczesnych źródeł energii - mówi Sylwia Błaszczyk, nauczycielka, koordynatorka grupy konkursowej.
 
- Bardzo się cieszę i nadal jestem zaskoczony, że udało się to zrealizować. Najbardziej podobają mi się gogle VR i jestem bardzo szczęśliwy, że udało się to osiągnąć - dodaje Bartłomiej Oreńczak, współtwórca zwycięskiego filmu.
 
 
Do konkursu zgłosiło się 140 szkół z województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Nagrodzono tylko cztery, więc dyrektor placówki nie kryje zadowolenia z sukcesu swoich podopiecznych.
 
- Przygotowaliśmy całą pracownię w zasadzie od nowa, łącznie z malowaniem całej sali i zakupem sprzętu, mebli, stolików i krzesełek. Przede wszystkim zainwestowaliśmy w pomoce naukowe i sprzęt multimedialny, który ciężko byłoby kupić z naszych funduszy gminnych - mówi Leonard Górski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wałbrzychu.
 
 
Wśród pomocy naukowych są na przykład modele wiatraków do samodzielnego składania, czy miniaturowe panele fotowoltaiczne. Co jeszcze znalazło się na wyposażeniu nowej pracowni i jak na tym skorzystają uczniowie?
 
- Kupiliśmy 75-calowy monitor multimedialny z dostępem do Internetu i możemy na nim wyświetlać filmy edukacyjne. Mamy zestaw okularów do wirtualnej rzeczywistości. To 16 urządzeń, które przenoszą dzieciaki w wirtualny świat i mogą w jednej chwili znaleźć się w różnych sytuacjach na plaży czy w Koloseum, a nawet w kosmosie. Okulary te pozwalają także zajrzeć do wnętrza człowieka i na przykład zobaczyć jak zbudowane są żyły. Zastosowań jest wiele i na pewno pomogą nam w procesie kształcenia - twierdzi Leonard Górski.
 
 
 
Jak nowa pracownia podoba się uczniom i które pomoce naukowe najbardziej przypadły im do gustu?
 
- Sala jest bardzo atrakcyjna i jest dużo nowych rzeczy. Myślę, że fajnie będzie się tu uczyć - mówi Amelia.
 
- Jest tu bardzo ładnie. Widzieliśmy cały proces, jak to powstawało. Bardzo się ta sala zmieniła. Wcześniej mieliśmy tu język polski czy inne przedmioty. Na pewno przyda się ta sala, by czegoś nowego się nauczyć i rozwijać w nowoczesny sposób - twierdzi Alicja.
 
- Budujemy wiatrak, ale na razie nam nie idzie. Praca wre i mamy nadzieję, ze się uda - mówi Julia.
 
 
Na budowę i wyposażenie nowoczesnych sal lekcyjnych firma Tauron przeznaczyła po 100 tysięcy złotych dla każdej nagrodzonej szkoły. Dlaczego firma zdecydowała się zorganizować ten konkurs i wspierać placówki edukacyjne?
 
- Tauron to duża firma. Zatrudniamy 27 tysięcy ludzi i potrzebujemy wielu wykształconych, dobrze przygotowanych ekspertów i inżynierów. Wszędzie gdzie jesteśmy, zachęcamy do studiowania nauk ścisłych. Bez światłych umysłów nie będzie dostatku, więc to taka nasza inwestycja w przyszłość. Prowadzimy nową strategię - Zielony Zwrot Taurona i coraz więcej pieniędzy inwestujemy w zielone źródła energii jak fotowoltaika, farmy wiatrowe czy modernizację elektrowni wodnych. Ten proces potrzebuje wysoko wykwalifikowanych i wykształconych kadr. Trzeba zachęcać młodych ludzi, by zajmowali się naukami ścisłymi - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.
 
 
Jak podkreślił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, powstanie tej pracowni ma szczególne znaczenie w naszym mieście i dzielnicy Sobięcin, która prawdopodobnie najmocniej doświadczyła skutków kilkusetletniej eksploatacji węgla na tym terenie. Teraz w nowoczesnych warunkach młodzież będzie uczyć się o sposobach pozyskiwania czystej energii.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8

Komentarze

Ironia losu (21 września 2022 16:22)
Zielona energia oparta na gazie putina i merkel.Teraz gdy jest wojna i putin zakręcił kurki z gazem to ci sami którzy krytykowali węgiel czyli peowcy homolewica kodziarze i pe es elowcy teraz drą zdradzieckie m o r d y gdzie jest węgiel i że to wina PiSu i krzywomordego jak na niego mawiają. Mam nadzieję że gdy im d u p y zmarzną to przeproszą cały Górniczy Stan.A w Wałbrzychu nie będą obchodzić Górniczego Święta Barbórki ci hipokryci.
Zielony Ład / Stop Plastik i zimne kaloryfery. (21 września 2022 12:04)
Cytuję użytkownika: Piotr
rewelacja, gratulacje dla młodzieży i uznanie dla p. Błaszczyk
POgratuluj im nieświadomym gdy przjdą mrozy i będą marzli bo zieloną ideologią w piecu nie napalą ale czarnym brudnym opluwanym węglem to tak.
Zielony Ład / Stop Plastik i zimne kaloryfery. (21 września 2022 11:57)
Cytuję użytkownika: Piotr
rewelacja, gratulacje dla młodzieży i uznanie dla p. Błaszczyk
POgratuluj im nieświadomym gdy przjdą mrozy i będą marzli bo zieloną ideologią w piecu nie napalą ale czarnym brudnym opluwanym węglem to tak.
bezstronny (21 września 2022 11:52)
Tzw włodarz sam sobie zaprzecza stawia na zieloną energię ale jednocześnie krzyczy że nie ma węgla do palenia w piecach tej i przyszłej zimy.Cóż za hipokryta.
Goldmann,, (16 września 2022 18:07)
,, jeszcze brakuje tego alkoholika titetansa,,,Żal mi tych biednych dzieci ,, że je tak ogłupiają,,, Zresztą te elektryczne i hybrydy to normalny człowiek nie kupuje,, kupują przeważnie po przejściach neurologicznych,,oto,,
Księgowy (16 września 2022 13:33)
Ekofaszyzm to ideologia zbrodni.
do srula (16 września 2022 11:26)
Cytuję użytkownika: Do lemingokoków
Cytuję użytkownika: Piotr
rewelacja, gratulacje dla młodzieży i uznanie dla p. Błaszczyk
Tak jest.Narobili się i wygrali.Nagroda za pieniądze PIS, a kto przylazł ciąć wstęgę?? Pierwszy Wałbrzyski Opluwacz PiSu, Narcyz Srul.
srulu takie projekty są z pieniędzy które wypracował tauron od swoich klientów czyli od nas, wyobraź sobie że prąd w tym kraju jest od czasów gdy twojego prezia jeszcze na świecie nie było
Do lemingokoków (16 września 2022 10:48)
Cytuję użytkownika: Piotr
rewelacja, gratulacje dla młodzieży i uznanie dla p. Błaszczyk
Tak jest.Narobili się i wygrali.Nagroda za pieniądze PIS, a kto przylazł ciąć wstęgę?? Pierwszy Wałbrzyski Opluwacz PiSu, Narcyz Srul.
Marek (16 września 2022 9:46)
Pracownicy ZAZ Victoria są dumni, że mogli wykonać wszystkie wielkoformatowe elementy graficzne w tej nowej pracowni. Dobre pomysły, zrealizowane do końca bywają doceniane. Gratulacje.
Piotr (16 września 2022 7:32)
rewelacja, gratulacje dla młodzieży i uznanie dla p. Błaszczyk

Dodaj komentarz

Rewitalizacja na Sobięcinie - tu będzie nowy DPS

Wieczorna ewakuacja w Galerii Victoria

Będzie plac zabaw i boisko. Prace ruszą wkrótce

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij