Menu

Jak wygląda kopalnia ''od środka'' ? (FOTO)

Kilkaset osób miało okazję zobaczyć kopalnię gabra "od środka". Kopalnia w Braszowicach nieopodal Głuszycy robi niesamowite wrażenie. Zobaczcie zdjęcia.

 

Jak wygląda kopalnia ''od środka'' ?  (FOTO)

Największą atrakcją wydarzenia były wycieczki po kopalni z przewodnikami. Chętni mieli unikatową okazję obejrzenia wyrobiska od środka, poznania procesu wydobywania gabra „od kuchni”. Kopalnia jest terenem górniczym, gdzie na co dzień osoby postronne nie mają wstępu. Wycieczka po wnętrzu góry, między wyrzeźbionymi półkami skalnymi, robi naprawdę ogromne wrażenie. Samochody z przewodnikami woziły mieszkańców regionu i turystów na wycieczki po kopalni przez kilka godzin non stop.

- Widoki są niezwykłe, kosmiczne! Coś przepięknego - mówił pan Michał, który przyjechał z żoną i dwójką dzieci z Ząbkowic Śląskich.- Kopalnia w Braszowicach powstała na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku. W pierwszych latach wydobycie było tu niewielkie, dopiero po modernizacji w 2006 roku zakład ruszył pełną parą. - mówił Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy.

Obecnie wydobywa ponad milion ton gabra rocznie. W sumie wydobyto już 25 milionów ton, a zasoby są nadal ogromne: wynoszą jeszcze ok. 100 milionów ton.Gabro to zasadowa skała głębinowa. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku (masyw Ślęży, Nowej Rudy, Grochowej-Braszowic) i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz na Suwalszczyźnie. Na Dolnym Śląsku wydobywana jest właśnie w kopalni w Braszowicach koło Głuszycy. Wycieczkę do Kopalni Gabra w Braszowicach zorganizowały Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy.

Skała używana jest do  pozyskiwania miedzi, niklu, chromu, platyny, żelaza i tytanu, stosowana jest w budownictwie jako materiał okładzinowy i kruszywo drogowe oraz do
produkcji nagrobków,

opr. adm
foto: KSS w Bartnicy
redakcja@walbrzych24.com

 

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7

Komentarze

Adam (20 września 2022 12:44)
dokładnie pomiędzy Bardem a Ząbkowicami Śląskimi .
Ja (18 września 2022 13:52)
Ustrzyki Dolne koło Szczecina
DDDD (17 września 2022 17:36)
Raczej bliżej Srebrnej Góry. To jest kamieniołom. A redaktorem to teraz zostaje kto chce, tak że......
Gggg (17 września 2022 11:58)
O tym samym pomyślałam ???????????? Gdzie Głuszyca a gdzie Brąszewice????
xyz (17 września 2022 7:08)
redaktor chyba miał pałkę z geografii. Jak 60 km jest koło Głuszycy to gratulacje za znajomość topografii

Dodaj komentarz

kopalnia  |   kopalnia gabra  |   Głuszyca  |  

Atrakcje 31. Finału WOŚP w Wałbrzychu

Pastarałka na głuszyckiej scenie

Pół miliona turystów w Zamku Książ

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij