Menu

Recydywiści - koniec gry. Od dziś wyższe mandaty w ruchu drogowym

Dziś (17.09) weszły w życie kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Zmieniają się także ilości punktów karnych nakładanych przez służby za poszczególne wykroczenia w ruchu drogowym.

Recydywiści - koniec gry. Od dziś wyższe mandaty w ruchu drogowym
17 września br. weszły w życie ważne dla wszystkich użytkowników dróg zmiany w przepisach. To kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. To drugi etap wdrażania regulacji, (część przepisów obowiązuje już od 1 stycznia 2022), których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 
 
 
Jedna z kluczowych zmian dotyczy sposobu kasowania zgromadzonych punktów karnych. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.
 
Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.
 
Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:
31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych
 
Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:
 
 
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;
wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych.
 
Z dniem 17 września w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.
 
Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.
 
opr.plr
foto/video: Adobe Stock / Komenda Stołeczna Policji
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Rambo (18 września 2022 18:43)
A tymczasem wrzesień dobiega końca, a wielkie, huczne otwarcie ekranówki tam, gdzie większość obietnic Romana.
Fliper (18 września 2022 15:51)
Trzeba skądś kasę naciupać żeby śmierdzieli ukraińców niańczyć .Zedelegalizować im prawa jazdy ukraińskie które są w większości kupowane od skorumpowanych urzędników. Mieszka taki w Polsce i nie jest w unii to musi zrobić polskie prawo jazdy.
analityk medyczny (18 września 2022 15:50)
prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych. A BANDYTA NA ROWERZE, HULAJNODZE, WROTKACH I INNYCH PODOBNYCH WYNALAZKACH ??? Uderzenie pieszego lub uszkodzenie jadacego lub zaparkowanego pojazdu prze takiego kierującego "pod wpływem" jaki mandat ??? jak ściągnąć odszkodowanie za naprawę samochodu, jak ściągnąć koszty leczenia i rehabilitacji lub nawet dożywotnią rentę za np. trwałe uszkodzenie kręgosłupa, kończyn, głowy przez uderzenie roweru, hulajnogi czy innego takiego badziewia ???
analityk medyczny (18 września 2022 15:45)
niech PO=PIS=SLD=PSL=RAZEM=EUROSODOMIA, bo to jest praktycznie to samo ZŁO, w ogóle zabronią posiadania samochodów, przez osoby prywatne i firmy, a chodniki i jezdnie tylko dla pieszych i rowerzystów, hulajnog, monocykli, wrotek, ewentualnie pojazdów napędzanych wiatrem lub panelami fv etc. JA KIEROWCA Z PRZEJECHANYM MILIONEM KILOMETRÓW, BOJĘ SIĘ TERAZ RUSZYĆ SAMOCHODEM, ZATRZYMIJĘ SIĘ PRZED KAŻDYM PRZEJŚCIEM DLA PIECHURÓW, TAK BO CI KRETYNI NAPISALI : NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PIESZEMU, W TYM PIESZEMU ZBLIŻAJĄCEMU SIĘ DO PRZEJŚCIA !!! Może jakiś geniusz redaktorek z tego szmatławca pofatyguje się na mazowkiecką do naczelnika drogówki i potem dokładnie napisze, O CO CHODZI : NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PIESZEMU - gdzie, kiedy, ??? TERAZ WYCHODZI NA TO, ŻE PIESZY MOŻE W KAŻDEJ CHWILI I W KAŻDYM MIEJSCU WEJŚĆ NA JEZDNIĘ, PRAKTYCZNIE BEZPOŚREDNIO POD NADJEŻDŻAJĄCY POJAZD, A KARĘ OCZYWIŚCIE WYŁĄCZNIE PONOSI KIEROWCA !!! CO TO ZNACZY PIESZY ZBLIŻAJĄCY SIĘ DO PRZEJŚCIA ??? RÓWNIE DOBRZE, KTOŚ KTO W SZCZECINIE IDZIE W KIERUNKU POŁUDNIOWYM, A W SZEŁEMENGELOWIE W KIERUNKU PÓŁNOCNYM ZBLIŻA SIĘ TAKA OSOBA DO DOWOLNEGO PRZEJŚCIA W TEJ WSI LUB W SZCZECINIE !!! Czy kierowcy międzynarodowi mogą potwierdzić lub zaprzeczyć, tak debilnym przepisom drogowym w innych krajach ??? CZY ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY OBOWIĄZEK PIESZYCH, KTÓRY DOKŁADNIE OKREŚLAŁ ZASADY PRZEJŚCIA PRZEZ JEZDNIĘ ??? Było napisane : przed wejściem na jezdnię pieszy ma obowiązek : 1. ZATRZYMAĆ SIĘ !!! 2. SPOJRZEĆ W LEWO, POTEM W PRAWO, POTEM ZNOWU W LEWO !!! 3. JEŚLI NIE MA NADJEŻDŻAJĄCYCH POJAZDÓW MOŻE PRZEJŚĆ PRZEZ JEZDNIĘ SZYBKIM KROKIEM I W KIERUNKU PROSTOPADŁYM DO OSI JEZDNI !!! Czy te obowiązki zostały zlikwidowane ???!!! TO CO OBECNIE WYCZYNIAJĄ NA DROGACH ROWERZYŚCI I KIERUJĄCY HULAJNOGAMI, TO JUŻ W OGÓLE STRACH SIĘ BAĆ JECHAĆ SAMOCHODEM !!! A drogówka rozkłada ręce, rowery i hulajnogi NIE MUSZĄ MIEĆ OC !!!! Jak Panu uszkodzą samochód, to Pana problem, proszę sobie kupić AC !!! Prywatna firma ochroniarska "policja" nie ma możliwości zidentyfikowania sprawcy szkody jadącego rowerem lub hulajnogą, no chyba, że uda się takie osobo-coś zatrzymać poszkodowanemu. A co w przypadku potrącenia pieszego przez rowerzystę lub kierującego hulajnogą, jadącego na wrotkach czy innym tego typu wynalazku ??? Według policyjki, albo się uda takiego sprawcę zatrzymać samemu do przyjazdu policyjki, albo trzeba się dodatkowo ubezpieczyć. TO JEST KOMUNISTYCZNA EUROSODOMIA I CAŁKOWITE BEZPRAWIE !!!
mmm (18 września 2022 12:02)
Buduje się państwo policyjne a idioci, najczęściej nieroby się z tego cieszą.
Hahaha (18 września 2022 11:56)
Recydywiści drogowi z immunitetem POzdrawiają policję.
Gość (18 września 2022 8:56)
HWDP
Dziady (18 września 2022 1:25)
To jest chore, zatrzymał mnie policjant i za spaloną żarówkę chciał mi zabrać dowód, po słownych utarczkach gdy mu wyjaśniłem że ok spaliła się i pojadę na serwis bo nie muszę się na tym znać żeby to wymienić na miejscu pościł mnie z wielką łaską
Psy (18 września 2022 0:52)
Dalej glosowac na PiS ;) A po drugie to jak ktos ma piratowac i jezdzic najeb...nym to i tak to bedzie robil bo tacy to zadnej kary sie nie boja.Wiec wychodzi jak zawsze by doic kierowcow bo tak najlatwiej.Znow beda sie chowac z radarami po krzakach i za rogiem...
Dfgg (17 września 2022 21:53)
Przy tym tempie podnoszenia mandatów to strach się bać wyjechać z garażu .Pełne skupienie prowadząc auto i zero satysfakcji z jazdy A Pały muszą zarobić
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

policja  |   112  |   mandaty  |   prędkość  |   ruch drogowy  |   punkty karne  |   przepisy  |  

Mamy szybkiego komendanta

Warsztaty ''Bezpieczny Senior''

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij