Menu

Wielkie ćwiczenia służb ratowniczych w Karkonoszach (FOTO)

Schronisko Hala Szrenicka płonie po uderzeniu pioruna w jedno skrzydło budynku. Strażacy ewakuują ludzi ze środka i gaszą pożar. Ratownicy GOPR oraz terytorialsi udzielają poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej i sprowadzają turystów z gór. Tak wyglądały manewry Piorun 2, odbywające się na wysokości prawie 1200 metrów nad poziomem morza. 

Wielkie ćwiczenia służb ratowniczych w Karkonoszach (FOTO)
Miejsce oblegane przez ludzi, położone w trudno dostępnym terenie – starostwo powiatu karkonoskiego jako organizatorzy ćwiczeń Piorun 2 celowo wybrali schronisko Hala Szrenicka.
 
– Chodziło nam o to, by sprawdzić współdziałanie różnych służb w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych – wyjaśnia starosta powiatu karkonoskiego Krzysztof Wiśniewski. – Dzięki takim założeniom ćwiczenia wiemy, co trzeba poprawić albo udoskonalić. Wszystko po to, by w przypadku realnego zagrożenia nikt się nie zastanawiał, co ma robić i nie tracił cennego czasu – dodaje. 
 
Ćwiczenia rozpoczęły się od uderzenia pioruna w dach skrzydła budynku schroniska. W efekcie tego wybuchł pożar. Służby musiały błyskawicznie dotrzeć na miejsce, ewakuować przebywających tam turystów i ugasić ogień. By tak się stało, niezbędne było dostarczenie wody, wytyczenie dróg ewakuacyjnych, zapewnienie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym i sprowadzenie wystraszonych turystów ze szlaków górskich w miejsce wskazanej ewakuacji. Tym ostatnim zajęli się wspólnie ratownicy GOPR i żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sumie w ćwiczeniach wzięło udział 44 dolnośląskich terytorialsów, w tym 10 wcieliło się w rolę rannych turystów. 16 DBOT zapewniła również niezbędny sprzęt, w tym samochody, dwa quady, motocykl oraz polową stację zasilania  i namioty dla punktu dowodzenia sztabu kryzysowego. 
 
 
Na miejscu działał także szpital polowy. W ćwiczeniach Piorun 2 wzięły udział wszystkie służby, które mają niezbędny sprzęt i są przeznaczone do tego typu działań, a więc:  straż pożarna, policja, GOPR, pogotowie ratunkowe, Karkonoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Śnieżka, Urząd Miasta Szklarska Poręba, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele samorządów powiatowych z całego Dolnego Śląska odpowiedzialni za działania w sytuacjach kryzysowych oraz w zakresie obrony cywilnej. 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29
Zdjęcie 30
Zdjęcie 31
Zdjęcie 32
Zdjęcie 33
Zdjęcie 34
Zdjęcie 35
Zdjęcie 36
Zdjęcie 37
Zdjęcie 38
Zdjęcie 39
Zdjęcie 40
Zdjęcie 41
Zdjęcie 42
Zdjęcie 43
Zdjęcie 44
Zdjęcie 45
Zdjęcie 46
Zdjęcie 47
Zdjęcie 48

Komentarze

Moherowy Pisior (18 września 2022 15:13)
Gwardia Przyboczna PiS Jarosław Kaczyński wykonała postawione zadania wzorowo. Cześć i chwała.

Dodaj komentarz

112  |   straż pożarna  |   pogotowie  |   WOT  |   GOPR  |   policja  |   ratownicy  |   pożar  |   ćwiczenia  |  

Wypadek pod Boguszowem. Trzy osoby poszkodowane

Wypadek na rondzie. Są utrudnienia w ruchu

Kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych – saperzy w akcji

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij