Menu

Kręcą film na podstawie sztuki ''Skarb'' Olgi Tokarczuk

Sztuka noblistki z 1999 roku doczeka się adaptacji filmowej. Wcześniej realizowana była w formule teatru telewizji. W produkcji udział wzięła grupa amatorskiego Teatru Lokomotywa ze Świdnika, która niedawno wystawiła spektakl "Żurek" również na motywach powieści Olgi Tokarczuk.

Kręcą film na podstawie sztuki ''Skarb'' Olgi Tokarczuk

Ostatni dzień na planie zrelacjonował Edmund Orzechowski ze Stowarzyszenia Świdna:

Na planie spędziliśmy kilkanaście godzin zaczynając o godzinie 7.00 w plenerze, na wzgórzu nad Świdnikiem przy temperaturze +8. Wraz z nami, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych obecny był dziennikarz Radio Wrocław, Piotr Słowiński, któremu serdecznie dziękujemy za obecność i duchowe wsparcie. Później scena w UG Marciszów, gdzie nasze aktorki wcieliły się w pracownice Gminy pod czujnym okiem P. Wójta, W. Cepielika. Następnie wyjazd do Jeleniej Góry i godziny naprawdę ciężkiej pracy na planie. Sesję zdjęciową zakończyliśmy mocnym akcentem z udziałem "naszego" filmowego jasnowidza, który "naprawdę prawdę Ci powie". Jesteśmy zmęczeni ale też szczęśliwi że już coraz bliżej do premiery naszego filmu. Teraz wszystko w rękach ekipy montującej film a mają oni wieeele godzin nakręconego materiału filmowego. (...) Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego że nasz Teatr Lokomotywa ze Świdnika mógł podjąć się takiego wyzwania i prawie udało się nam je zakończyć. A jak to wyszło finalnie ocenią widzowie na premierze naszego filmu.

Film "Skarb" powstaje w ramach środków z programu Działaj Lokalnie Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz ODL Stowarzyszenia Granica w Lubawce.

Zobaczcie zdjęcia z planu:

 

 

O czym opowiada sztuka "Skarb"?

Nowa Ruda - zapyziałe miasteczko, lata 60. Krysia Popłoch, miejscowa elegantka, jest urzędniczką bankową. Jej ojciec trudni się poszukiwaniem poniemieckich skarbów. Krysia marzy o tym, by wyfrunąć w wielki świat i znaleźć miłość swego życia. Determinacja ojca w poszukiwaniu ukrytych bogactw dodaje jej wiary, że i ona odnajdzie swój "skarb". I rzeczywiście, w życiu Krysi następuje zwrot. Dziewczyna zaczyna słyszeć tajemniczy głos, który wyznaje jej miłość. Głos przedstawia się jako "Amos". Krysia postanawia go odnaleźć. Wyszukuje kogoś o podobnym nazwisku w książce telefonicznej Częstochowy, pakuje walizki i wyrusza w drogę po swój "skarb".

Sztuka Olgi Tokarczuk otrzymała II nagrodę w konkursie Teatru TV na utwór dramatyczny w 1999 roku. "Skarb" był debiutem dramatopisarskim noblistki.

źródło: filmpolski.pl

 

opr.plr
foto: Stowarzyszenie Świdna
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Bazylic (5 października 2022 12:30)
Tylko potraficie bluzgać ? Nic innego nie potraficie napisać?
Polak (20 września 2022 14:27)
Pani Tokarczuk to żadna polka to kobieta mówiąca po polsku niech pisze dla przyjaciół z Jerozolimy
RUCH NARODOWY (19 września 2022 14:25)
Cytuję użytkownika: ?
Cytuję użytkownika: Stanisław Lem
Tokarczuk obraża mój rozum. Ale jak widać wiernym zlotej cipy z Teatru Dramatycznego w Warszawie to nie przeszkadza.
Warunek konieczny: żeby obrazić rozum, to trzeba go mieć - choćby w śladowej ilości...
NO JAK KTOS PISZE KSIAZKI O TYM, ZE POLACY TO WLASCICIELE NIEWOLNIKOW I KOLONIZATORZY , A POZNIEJ KTOS W TO WIERZY, TO TAK, ROZUMU NAWET NA HORYZONCIE NIE WIDAC.
W (19 września 2022 13:20)
JAK ZA PIENIĄDZE Z BUDŻETU - TO WYRZUCONE PIENIĄDZE NA INDOKTRYNACJĘ Z PIEKŁA RODEM
? (19 września 2022 12:47)
Cytuję użytkownika: Stanisław Lem
Tokarczuk obraża mój rozum. Ale jak widać wiernym zlotej cipy z Teatru Dramatycznego w Warszawie to nie przeszkadza.
Warunek konieczny: żeby obrazić rozum, to trzeba go mieć - choćby w śladowej ilości...
Polonista (19 września 2022 11:33)
Cytuję użytkownika: Widz
Cytuję użytkownika: Polonista
Pieniądze wyrzucone w błoto.
W błoto to cie powinni starzy wyrzucic gdy sie urodziłeś
A ciebie powinna była matka wyskrobać i souścić do ścieku.
Stanisław Lem (19 września 2022 10:46)
Tokarczuk obraża mój rozum. Ale jak widać wiernym zlotej cipy z Teatru Dramatycznego w Warszawie to nie przeszkadza.
Jorg (19 września 2022 10:22)
Kogo?
Heniek (19 września 2022 9:38)
Wyrazy współczucia z powodu filmu. Kolejny gniot reklamowany w wyborczej i TVN
Widz (19 września 2022 8:03)
Cytuję użytkownika: Polonista
Pieniądze wyrzucone w błoto.
W błoto to cie powinni starzy wyrzucic gdy sie urodziłeś
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Świdnik  |   Jelenia Góra  |   Olga Tokarczuk  |   Teatr Lokomotywa  |   film  |   teatr  |   skarb  |   sztuka  |  

Pamiętacie swój pierwszy film w Kinie Apollo?

Wałbrzych na unikalnych nagraniach Polskiej Kroniki Filmowej

Zamek Książ powalczy o Oscara

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij