Menu

Setka Terytorialsów złożyła przysięgę

Ponad 100 nowych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na Rynku w Jeleniej Górze.

Setka Terytorialsów złożyła przysięgę
Poprzednich 15 dni spędzili na poligonie w Świętoszowie, ucząc się podstaw żołnierskiego rzemiosła. Kiedy w piątek zdali egzamin, jakim jest tzw. pętla taktyczna, zostało im już tylko jedno zadanie – złożenie uroczystej przysięgi wojskowej.
 
– Dopiero teraz poczułem, że to naprawdę szczególna chwila. Wcześniej, gdy kolega terytorials opowiadał mi o tym, nie bardzo wiedziałem, o co mu chodzi – wyznał z uśmiechem jeden z nowych żołnierzy 16 DBOT, czekając na rozpoczęcie uroczystości.
 
 
Ten niezwykły dla nowych, dolnośląskich terytorialsów dzień zaczął się mszą świętą odprawioną o godzinie 10.00 w jeleniogórskim Kościele Garnizonowym. Potem był przemarsz na Rynek i zwieńczenie kilkunastodniowego wysiłku – uroczysta  przysięga. Zanim ją złożyli, przemawiał dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Artur Barański:
 
– Dzień przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to zrazem wyjątkowe ślubowanie wobec ojczyzny i narodu polskiego. Podobnie jak dawniej, tak i dzisiaj słowa roty zapadają głęboko w serca, przypominając o patriotycznych wartościach głęboko zakorzenionych w naszej narodowej tradycji. Nie przez przypadek 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię pułkownika Ludwika Marszałka pseudonim „Zbroja”, wielkiego patrioty, bohatera II wojny światowej i Żołnierza Niezłomnego, którego prochy spoczywają tutaj nieopodal – na cmentarzu w Cieplicach. Wasze szkolenie i służba przypadły na czas szczególny – czas, gdy fundamenty porządku międzynarodowego w Europie zostały zakwestionowane przez militarną agresję Rosji na sąsiednią Ukrainę. Życzę, aby służba. Którą rozpoczynacie i wszelkie podejmowane zadania dobrze służyły Polakom, a dla Was były źródłem satysfakcji. Bądźcie gotowi stanąć w obronie ojczyzny zawsze! – mówił pułkownik Barański.
 
 
 
Chwilę potem w pełnym skupieniu wszyscy wyraźnie wypowiedzieli słowa roty przysięgi, które na zawsze utkwią w ich pamięci:
 
– Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg – wszyscy powtarzali głośno.
 
 
Podniosłą i zarazem radosną uroczystość zakończyła defilada pododdziałów składających przysięgę. Po jej zakończeniu nowi żołnierze 16 DBOT mieli czas na  spotkanie ze swoimi bliskimi. Później wszyscy zgromadzeni na jeleniogórskim placu Ratuszowym zostali zaproszeni na poczęstunek tradycyjną, wojskową grochówką. Można było też przyjrzeć się sprzętowi używanemu przez dolnośląskich terytorialsów i porozmawiać z nimi, by dowiedzieć się, jak wygląda ich codzienna służba.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29
Zdjęcie 30
Zdjęcie 31
Zdjęcie 32
Zdjęcie 33
Zdjęcie 34
Zdjęcie 35
Zdjęcie 36
Zdjęcie 37
Zdjęcie 38
Zdjęcie 39
Zdjęcie 40
Zdjęcie 41
Zdjęcie 42
Zdjęcie 43
Zdjęcie 44
Zdjęcie 45
Zdjęcie 46
Zdjęcie 47
Zdjęcie 48
Zdjęcie 49
Zdjęcie 50
Zdjęcie 51
Zdjęcie 52

Komentarze

Patryk (20 września 2022 23:31)
Te szmaty biało czerwone to w dupę sobie powinni wsadzić jebane polaczki
xsdS (20 września 2022 21:42)
brawo chłopaki

Dodaj komentarz

WOT  |   przysięga  |   terytorialsi  |   jelenia góra  |  

Przysięga żołnierzy na świdnickim Rynku

Dolnośląscy terytorialsi rozpoczęli kolejne intensywne szkolenie

Ciężko chora nauczycielka prosi o pomoc

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij