Menu

Nowe otwarcie na jubileusz Filharmonii Sudeckiej

Jubileuszowy 45. sezon artystyczny rozpocznie się w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego 30 września. Uroczyście zainauguruje go koncert z udziałem wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz dyrygenta maestro Marka Pijarowskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00. 

Nowe otwarcie na jubileusz Filharmonii Sudeckiej

Program koncertu nawiązuje w pewnym sensie do nowego otwarcia, którym jest objęcie zarządzania Filharmonią Sudecką przez nową dyrektor – Agnieszkę Franków-Żelazny. Kierując ukłon w stronę patrona instytucji, inauguracja sezonu rozpocznie się Uwerturą Koncertową Józefa Wiłkomirskiego, a zakończy ją Symfonia e-moll Z Nowego Świata Antonína Dvořáka, niejako wprowadzając publiczność w nastrój odkrywania nowych, nieznanych lądów.

Jest to pierwsza z kompozycji Dvořáka napisanych podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych. Nie wygląda na to, że miała ona być opisowym dziełem sprowokowanym przez zgiełk wielkiego miasta czy bezkresem amerykańskich pejzaży. Ma jednak pewne osobliwości, jak użycie elementów negro spirituals czy ludowych melodii indiańskich, które z pewnością przyczyniły się do ogromnego sukcesu Symfonii Z Nowego Świata.
 
W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena, w którym podziwiać będzie można „tytana skrzypiec" Krzysztofa Jakowicza. Jest to muzyk wysoko ceniony przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał mu prawykonania swoich utworów skrzypcowych („Łańcuch II", „Partita" w wersji z orkiestrą, „Subito").

 

 

Przez kilkadziesiąt lat był Krzysztof Jakowicz profesorem obecnego Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, a wśród jego licznych sukcesów zawodowych wymienić można między innymi otrzymanie nagrody Fryderyk (1996) za nagranie „Partity" Lutosławskiego, Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2015) czy pełnienie honorów członka jury prestiżowych konkursów skrzypcowych: im. N. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, im. T. Wrońskiego w Warszawie, im. O. Krysy we Lwowie.
 
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi maestro Marek Pijarowski jeden z najbardziej doświadczonych polskich dyrygentów, który w ciągu swojej pięćdziesięcioletniej kariery artystycznej nieustannie współpracuje ze wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi koncertując w Polsce i za granicą.

Przez dwie dekady był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Od wielu lat związany jest z Akademia Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury.
 
 Koncert Inauguracyjny 45. sezonu artystycznego Filharmonii Sudeckiej
Wykonawcy:
Marek Pijarowski – dyrygent
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
 
Program:
J. Wiłkomirski - Uwertura koncertowa
L. van Beethoven - Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
A. Dvořák - Symfonia e-moll Z Nowego Świata
 
Bilety: 40/43 zł – normalny, 30/32 zł – ulgowy do nabycia w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej oraz bileterii Bilety24.pl (www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl).
 
Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl.

red
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mateo (23 września 2022 23:03)
Link do bilety24 nie działa

Dodaj komentarz

filharmonia  |   muzyka  |   walbrzych  |   koncert  |   dvorak  |   wtc  |   w24  |   sudecka  |   informacje  |   rozrywka  |  

Ile zarabia Prezydent Wałbrzycha i prezesi spółek miejskich?

Sonda: Najpiękniejszy budynek w Wałbrzychu

Łukasz Kazek odkryje Dolny Śląsk. Nowy program History Channel

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij