Menu

Włodarze z regionu rozmawiali z niemiecką prasą

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Beata  Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy oraz Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa-Gorce wzięli udział w konferencji prasowej, zorganizowanej w biurze Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce dla dziennikarzy z Niemiec
 

 

Włodarze z regionu rozmawiali z niemiecką prasą
Głównym tematem spotkania był unijny program sprawiedliwej transformacji w kontekście Dolnego Śląska, a także wpływ funduszy europejskich na rozwój regionu. Samorządowcy zwrócili uwagę zagranicznych dziennikarzy na długi proces odchodzenia od węgla w ich gminach, które były mocno związane z jego wydobyciem i trudny proces wprowadzania założeń polityki klimatycznej.
 
Likwidacja kopalń w latach 90-tych odcisnęła swoje piętno na lokalnej społeczności oraz regionie, który w gwałtowny sposób musiał szybko dostosować się do nowych realiów. Podobne trudności przeżywały miasta i gminy, w których do końca lat 80-tych działały zakłady branży włókienniczej, motoryzacyjnej czy ceramicznej. Samorządowcy zgodnie podkreślali, że wtedy zabrakło systemowego wsparcia ze strony państwa, co w późniejszych latach tylko pogłębiło trudną sytuację wielu rodzin – mieszkańców południowej części Dolnego Śląska. 
 
Prezydenci i burmistrzowie mówili o wyzwaniach z jakimi się spotykają w swoich działaniach na rzecz transformacji energetycznej w gminach, wykorzystaniu zielonej energii oraz termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Zgodnie podkreślali, że mają gotowe projekty dotyczące między innymi termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych, a tego czego zdecydowanie brak, to środków zewnętrznych na ich realizację. 
 
 
- Nie oznacza to bezczynności. W ostatnich latach gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej zrobiły wiele w dziedzinie ekologii, chociażby w ograniczeniu niskiej emisji. Świdnica jest liderem projektu wymiany źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie 15 gmin, gdzie całkowita wartość zadania to ponad 38 milionów złotych, w tym unijne dofinansowanie wynosi ponad 26 milionów złotych. W sumie podpisano 1483 umów, 291 w samej Świdnicy. To pokazuje jak duże zainteresowanie jest wśród samych mieszkańców odejściem od ogrzewania własnego domu czy mieszkania węglem – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
 
Redaktorzy pytali także o relacje polsko-niemieckie i wzajemną współpracę. Samorządowcy zdecydowanie podkreślili, że współpraca ta ma bardzo dobry wymiar na poziomie lokalnym, a wiele miast i gmin realizuje podpisane dwustronne umowy partnerskie z niemieckimi władzami lokalnymi.  
 
W konferencji prasowej wzięli udział dziennikarze m.in. z redakcji Die ZEIT, Süddeutsche Zeitung, Stuttgarter Zeitung czy Neue Berliner Redaktionsgesellschaft. 
 
red
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (25 września 2022 16:21)
Cytuję użytkownika: Bożena
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Pewnie rozmawiali z Niemcami o tym jak wyrwać region ze "szponów PiS-u" i przyłączyć do Rzeszy.
Niech przyłączają nas gdzie chcą, bylebyśmy mieli dobrze, ciepło i co zjeść. W tym roku zostanę bez ogrzewania mam pięć na węgiel i mam ogrzewanie elektryczne. Tylko co z tego jak mnie nie stać na ogrzanie.
Gdyby urodziła się pani odpowiednio wcześnie to była by pani idealnym materiałem na kapo w jakimś niemieckim obozie koncentracyjnym.
wałbrzych miasto koszykówki (24 września 2022 14:19)
Już o 18:00 inaugurujemy sezon 2022/23 w Pelplinie. Transmisja z meczu z Decką odbędzie się na otwartym kanale YouTube Emocje.TV. Link zostawiamy w komentarzu. Wiecie co z tym zrobić ???????? Trzymajcie kciuki za biało-niebieskich! ⚪️????
CA ZA BYDLO I ANTYPOLACTWO, SLUGUSY BERLINA (24 września 2022 11:25)
Tak, podziękowałam za wstrzymanie tych pieniędzy. Nie, nie dlatego, że jestem masochistką i chcę, żebyśmy tak strasznie cierpieli przez ich brak. Również nie dlatego, że pani prezydent jest Niemką (wstyd się przyznać do niewiedzy, ale myślałam, że jest Flamandką). Ale dlatego, że jestem przekonana, że jedynie krach finansowy odbierze władzę partii. IM GORZEJ TYM LEPIEJ, TAK LEWACTWO, ZDRADZIECKIE MORDY, PO-JEBOWO WALCZY O DOBRO LEMINGOW. ZAGLODZIC CIEMNIAKOW, ZAMROZIC, NIECH MARZNA W CIEMNOSCIACH I KWICZA. BYLE PIS UPADL BUEHEHEHHE. KTO TRESUJE TO BYDLO? BO CHYBA NIKT KTO BYUL WYCHOWYWANY NA POLAKA TAK BY NIE SZCZEKAL. PYTAM, KTO WYTRESOWAL TO BYDLO|? WSI24? GAZETA ZYDOWSKA MICHNIKA>? CZY NIEMIECKIE MEDIA W POLSCE? A MOZE RTUSKA PROPAGANDA? JAKL MYSLICIE? WINA PISU, ZE ZDRADZIECKIE MORDY ZACHOWUJA SIE JAK ANTYPOLACY? JAK TRESOWANE BYDLO IM GORZEJ DLA POLAKOW TYM LEPIEJ? WINA PISU? BUEHEHEHHE. CO ZA ODPADY OWSIKOWE. PS. CO MRZYGLOCKA ROBI NA MEETUP Z MLODZIEZA TUSKA? FESTYNIARA UDAJE MLODZIEZ? CZY PUSTAK WYPELNIA PUSTE MIEJSCA?
KIM DZONG TUSK + LUKOIL = RUSKA KURWA (24 września 2022 10:08)
PO CO NAM NORWESKI GAZ, SKORO MAMY RUSKIEGO AZ NADTO MOWIL TUSK. A W MIEDZYCZASIE: Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda opublikował w mediach społecznościowych datowany na luty 2009 roku list od Aleksieja Lambina, dyrektora generalnego koncernu Łukoil w Polsce, do Aleksandra Grada - ówczesnego ministra skarbu w rządzie Donalda Tuska. Przedstawiciel rosyjskiej firmy mówił w nim o obietnicy udostępnienia terenu w gdańskim porcie pod budowę terminalu paliwowego. Jak pisał Lambin, do porozumienia w sprawie udostępnienia przestrzeni pod budowę terminalu paliwowego firmy Łukoil, miało dojść podczas spotkania ówczesnego szefa tej firmy Wagita Alekpierowa z Donaldem Tuskiem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W liście wskazano, w którym miejscu miałaby powstać instalacja. "„Zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie możliwości wydzielenia na warunkach długoterminowych dzierżawy powierzchni 5-7 hektarów, usytuowanego od południowej nasady falochronu Północnego w Porcie Północnym Zewnętrznym w Gdańsku” – czytamy w dokumencie." https://nowiny24.pl/port-gdansk-i-lukoil-koncern-chcial-miec-tam-terminal-paliwowy-adresatem-listu-od-firmy-lukoil-byl-minister-aleksander-grad/ar/c1-16895857 A POTEM JEZCZE CHCIELI SPRZEDAC LOTOS, ZABRKLO IM 5 GLOSOW W SEJMIE, TU WYNIK GLOSOWANIA ZDRAJCOW. TU WYNIK GLOSOWANIA, NASZE POSLANKI Z WALBRZYCHA OD SERA I ZUP NA FESTYNACH, TEZ GLOSOWALY ZA TYM ZEBY LOTOS SPRZEDAC MOSKIWE: http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/83_167/$file/glos_83_167.pdf
Bożena (24 września 2022 8:22)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Pewnie rozmawiali z Niemcami o tym jak wyrwać region ze "szponów PiS-u" i przyłączyć do Rzeszy.
Niech przyłączają nas gdzie chcą, bylebyśmy mieli dobrze, ciepło i co zjeść. W tym roku zostanę bez ogrzewania mam pięć na węgiel i mam ogrzewanie elektryczne. Tylko co z tego jak mnie nie stać na ogrzanie.
Jerzy Jacek Pilchowski (23 września 2022 22:24)
Pewnie rozmawiali z Niemcami o tym jak wyrwać region ze "szponów PiS-u" i przyłączyć do Rzeszy.
koko (23 września 2022 21:30)
Ciekawe czy wystąpili o reparacje wojenne-przecież te środki byłyby zbawienne dla Waldenburga!
Goldmann,, (23 września 2022 21:03)
,,,też nie mają z kim rozmawiać tylko z germancami i się żalić,, Szkoda że nie po hitlerowsku rozmawiali,,
analityk medyczny (23 września 2022 20:53)
KAŻDA ZŁOTÓWKA !!! TZW. UNIJNEGO DOFINANSOWANIA, TO OBECNIE LEKKO LICZĄC 25 ZŁ !!! ŚCIĄGNIĘTYCH PODATKÓW Z POLAKÓW !!! JESTEŚMY JUŻ OD DAWNA PŁATNIKIEM NETTO SKŁADEK DO EUROSODOMII !!! sKĄD TA KWOTA 25 ZŁ ? JUŻ WYJAŚNIAM : 1. KOSZTY POBORU SAMEGO PODATKU = URZĘDY SKARBOWE I MINISTERSTWO FINANSÓW, 2. KOSZTY TRANSFERU TYCH PIENIĘDZY PRZEZ MIĘDZYNARODOWY SYSTEM BANKOWY, 3. GIGANTYCZNA NIEGOSPODARNOŚĆ I MARNOTRAWSTWO PIENIĘDZY W SAMEJ BRUKSELCE, 4. KOSZTY PRZYGOTOWANIA PROJEKTU DOFINANSOWANIA, 5. KOSZTY OCENY TEGO PROJEKTU, 6. KOSZTY TRANSFERU TEJ DOTACJI DO INSTYTUCJI POŚREDNICZĄCEJ !!! , 7 KOSZTY DZIAŁANIA INSTYTUCJI POŚREDNICZĄCEJ !!!, 8. KOSZTY TRANSFERU DO ODBIORCY, 9. MATERIAŁY I WYKONAWCA NAJCZĘŚCIEJ HITLEROWSKI - NIEMCY SĄ PRAWNYMI SPADKOBIERCAMI CZASÓW RZADÓW HITLERA, A BUNDESTAG UZNAŁ NIEMIECKIE GRANICE Z 1937 ROKU ZA OBOWIĄZUJĄCE !!!
Do lemingokoków (23 września 2022 20:33)
Jaka cudna okazja była żeby się przyjaciołom zza Odry wypłakać w rękaw.Jak to PiS ich terroryzuje, nie daje kasy na swobodne jej trwonienie i rozdawanie kumplom.Ból peowskich dup.

Dodaj komentarz

niemiecka  |   prasa  |   szelemej  |   dabrowska  |   slaniewska  |   die  |   zeitung  |   wiadomosci  |   news  |   wtv  |   w24  |   włodarze  |   gminy  |   program  |   unia  |   europejska  |  

Roman Szełemej na Ukrainie. Borysław otrzymał od Wałbrzycha agregat...

Boguszów-Gorce: Ponad milion za wiadukt na Krakowskiej

Pomoc dla dzieci Borysławia. Zobacz co jest potrzebne

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij