Menu

Skwer w Śródmieściu ma nową nazwę. Jest też ławeczka upamiętniająca artystę

Skwer na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Limanowskiego i Drohobyckiej otrzymał nową nazwę. Od teraz będzie nosił imię malarza Kazimierza Starościaka. Oprócz tablicy, pojawiła się ławeczka z tabliczką upamiętniającą nieżyjącego artystę. W uroczystości odsłonięcia uczestniczyła jego rodzina.

Skwer w Śródmieściu ma nową nazwę. Jest też ławeczka upamiętniająca artystę

Kazimierz Starościak urodził się 4 marca 1932 r. w Hłomczy koło Sanoka. W 1959 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Uprawiał malarstwo, rysunek. W latach 1965-80 brał udział w wystawach środowisk artystów plastyków regionu wałbrzyskiego i wrocławskiego. Zorganizował osiem wystaw indywidualnych malarstwa i rysunku.

Za swoją działalność artystyczną otrzymał szereg nagród, m.in. w konkursie "O złotą lampkę górniczą". W latach 1976-79 był przewodniczącym zarządu oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Wałbrzychu. Zmarł nagle w dniu 28 marca 2013 w miejscu gdzie z inicjatywy rodziny, miłośników i radnych powstał Plac jego imienia i ufundowana przez rodzinę tablica pamiątkowa, która będzie odsłonięta na pamiątkowej ławeczce.

 

 

- Ten pomysł powstał już jakiś czas temu. Troszeczkę trwało, zanim się wykrystalizował i nabrał szybszego tempa w tym roku. Rada miasta przychylił się do prośby, którą w imieniu całej rodziny złożyliśmy. Została podjęta uchwała i potem sprawy potoczyły się swoim torem. Efektem jest powstanie tego miejsca. Tak los zrządził, że tutaj ojciec zakończył swoje życie i będzie tutaj żył dzięki temu, że ta pamięć po nim zostanie. Ta nazwa będzie częścią miasta- mówi córka artysty, Agnieszka Starościak.

- Był to długi proces, ale jesteśmy w tej chwili bardzo szczęśliwi. Jest nazwa skweru, jest ławeczka upamiętniająca mojego męża. Przechodząc tutaj mam w pamięci to, że mój maż tutaj zakończył życie. Jest to dla mnie symbol. Jest wielka radość, że jest takie miejsce, upamiętniające jego 50-letnie życie jako mieszkańca Wałbrzycha. Mój mąż był miłośnikiem Wałbrzycha. Pochodził z Bieszczad, ale wielokrotnie porównywał  miasto, Góry Wałbrzyskie do Panoramy Beskidzkiej. Mówił niejednokrotnie, że tu jest nawet piękniej. - mówi żona artysty, Teresa Starościak

 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mariusz (28 września 2022 14:13)
Ta ławeczka to jakaś taka po kosztach. Powinien na niej siedzieć pomnik malarza, żeby turyści mogli sobie z nim zrobić zdjęcie.
Podzamczanin (28 września 2022 9:46)
Co mnie obchodzi jak będzie się nazywał jakiś kawałek parku? My mamy fontannę i wyebane na resztę tego niby miasta. To pisałem ja,podzamczanin od urodzenia.

Dodaj komentarz

laweczka  |   tablica  |   kazimierz  |   starosciak  |   tablica  |   lawka  |   srodmiescie  |   walbrzych  |  

500 zł grzywny za kopanie w biedaszybach

Wypadek karetki na Rondzie Niepodległości.

Ruszył remont w Hali Lekkoatletycznej przy Chopina

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij