Menu

Sprawiedliwa transformacja, czyli korzyści z Europejskiego Zielonego Ładu

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Polski, Europy i świata. Dlatego powstał plan działania – Europejski Zielony Ład. Ma on pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i zrównoważoną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto, i w której żadna osoba, ani żaden region, nie pozostaną w tyle.
 

Sprawiedliwa transformacja, czyli korzyści z Europejskiego Zielonego Ładu

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

To środki finansowe wspierające regiony najbardziej dotknięte skutkami transformacji w dążeniu do neutralności klimatycznej i narastania dysproporcji regionalnych. Wsparcie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji udzielane jest na podstawie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji. Fundamentalnym elementem tych planów jest opis zobowiązań państwa członkowskiego dotyczących procesu transformacji, który powinien być zgodny z jego krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu oraz celem Unii Europejskiej, polegającym na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Nie tylko Wałbrzych

- Komisja Europejska sama wskazała regiony, które powinny dostać dodatkowe środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jednym z nich jest subregion wałbrzyski – podkreśla Justyna Lasak, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. - Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji dla Subregionu Wałbrzyskiego dziś nabiera ostatecznych kształtów. Jego celem jest dekarbonizacja subregionu wałbrzyskiego, czyli odejście od gospodarki opartej na paliwach kopalnych, takich jak na przykład węgiel. Aby to osiągnąć, będziemy realizowali cele cząstkowe, dotyczące transformacji gospodarczej, społecznej i środowiskowej. Realizacja Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji jest niemożliwa bez zaangażowania społeczności lokalnej. Podstawowym celem jest dywersyfikacja gospodarcza regionu w oparciu o tak zwane zielone technologie, które będą generowały nowe miejsca pracy. Proces ten będzie stanowił dokończenie transformacji, która rozpoczęła się około 30 lat temu za sprawą likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, której skutki odczuwamy do dziś. Dlatego teraz mają na tym skorzystać przede wszystkim mieszkańcy i społeczności lokalne, między innymi za sprawą nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Pełna dekarbonizacja i wprowadzenie nowego modelu rozwoju gospodarczego regionu nie są możliwe do zrealizowania bez akceptacji mieszkańców i ich zaangażowania w te procesy.


Justyna Lasak Zastepca Dyrektora Wydzialu Rozwoju Gospodarczego UMWD

Po pierwsze edukacja

O tym, że Zielony Ład poprawi dobrostan i zdrowie mieszkańców i przyszłych pokoleń wie niewielu mieszkańców subregionu. Dlatego kluczową rolę w jego wdrażaniu odgrywa edukacja mieszkańców, czyli podnoszenie ich świadomości oraz kompetencji w zakresie wyzwań stojących przed zieloną gospodarką.

- Niezbędne jest tworzenie nowej bazy edukacyjnej lub poszerzanie programów o problemy dotyczące odnawialnych źródeł energii, czystego powietrza oraz konieczności zmian w środowisku, które mają łagodzić wciąż silnie odczuwalne skutki likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego – argumentuje przedstawicielka samorządu województwa.

Po drugie: przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu

Ubóstwo energetyczne to zjawisko polegające na doświadczeniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę, np. ogrzewania, gotowania, oświetlenia itd.

- Ten problem bardzo mocno dotyczy mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, przede wszystkim dlatego, że struktura mieszkaniowa jest bardzo stara: około 60 procent budynków powstało przed rokiem 1945. Dziś wymagają one pełnej termomodernizacji, nie tylko ze względu na komfort życia mieszkańców, ale także z wymogów stawianych między innymi przez program „Czyste powietrze”. Wszyscy muszą mieć świadomość, że tak zwana niska emisja wynika nie tylko z działalności zakładów przemysłowych, ale w znacznej mierze z tego, że mieszkańcy – mając do dyspozycji taką, a nie inną infrastrukturę – sami się przyczyniają do zanieczyszczania powietrza. Dlatego właśnie problem termomodernizacji - w połączeniu z wymianą źródeł ciepła – jest tak ważny – zaznacza Justyna Lasak.Po trzecie: samowystarczalność energetyczna

Agresja Rosji na Ukrainę, a wraz z nią sankcje nakładane przez kraje Unii Europejskiej na Federację Rosyjską sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy realizacja Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji może zapewnić regionowi samowystarczalność energetyczną?

- Chcielibyśmy, by tak się stało. Ale na tę samowystarczalność energetyczną składa się tak wiele różnych czynników, że jest to dla wszystkich duże wyzwanie. Trzeba pamiętać, że gdy przystępowaliśmy do prac nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji była zupełnie inna sytuacja geopolityczna. Liczymy na to, że przy zaangażowaniu bardzo dużych środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - a dodam, że subregion Wałbrzyski otrzymał 556 milionów euro – uda się osiągnąć w jakimś zakresie również ten cel. Jedną z przeszkód w pełnej realizacji tego zamierzenia może być dla potencjalnych beneficjentów, którzy będą chcieli realizować projekty z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, wysokość wkładu własnego – zauważa Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego UMWD.

Co z tego będziemy mieć?

Europejski Zielony Ład, dekarbonizacja i odejście od tradycyjnego przemysłu na rzecz nowych i ekologicznych rozwiązań budzi nadzieję, ale i obawy. Wielu mieszkańców, nie tylko subregionu wałbrzyskiego, zadaje sobie fundamentalne pytanie: co ja z tego będę miał lub miała?

- Beneficjentami Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będą przedsiębiorcy, samorządy oraz organizacje społeczne. Natomiast mieszkańcy będą mogli odczuć większy komfort życia między innymi za sprawą niwelowania ubóstwa energetycznego i lepszej jakości powietrza, czy uporządkowanej przestrzeni. Jest także planowany rozwój nieemisyjnego transportu publicznego. Będą też wymierne korzyści, płynące z nowych, „zielonych miejsc pracy”. Docelowo, do 2050 roku, wszystkim mieszkańcom regionu powinno żyć się lepiej niż w roku 2022, gdy jesteśmy na początku tej drogi – przekonuje Justyna Lasak. 

Komentarze

Gość (1 października 2022 21:39)
Przykre. Aż nie można tego czytać, tych komentarzy. Widać po nich, że z naszym społeczeństwem nie jest dobrze. Przynajmniej z tymi tu komentują. Nie dość, ze nie na temat (ale to zrozumiałe bo debile nie potrafią czytać ze zrozumieniem) to ewidentnie widać, że osoby te podpięte są do jednostki centralnej, która ich wykorzystuje do pierdzielenia totalnych głupot. Ludzie gdzie wy macie mózgi!
RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE (29 września 2022 14:40)
DIZSIAJ KASTA ORZEKLA, ZE OKRZYKI JEBAC DUDE, NIE OBRAZAJA. KASTA DAJE PRZYKLAD. WIEC OD DZIS, NIE TYLKO MOZNA PREZYDENTA NAZWYAC DEBILEM, ALE MOZNA JUZ PO NAZWISKU JEBAC SZLEMEJA,, BO TO NIE OBRAZA!! MOZNA ***** KAZDEGO! OD NACZUCIELA, RADNEGO, POSLA, CZY DYERKTORA SZKOLY!!! JEBAC KIDAWE, TRZASKOWSKIEGO I TUSKA. JEBAC! JEBAC TEZ ZURKA, TULEYE I JUSZCZYSZYNA, JEBAC IUSTITIA JEBAC I SIE NIE BAC! JAK WIDAC KASTA LUBI TO.! JEBAC SZELEMEJA, JEBAC DYREKTORA WROBLA, JEBAC TUSKA! JEBAC RZEPLINSKIEGO, SIKORSKIE I TRZASKOWSKIEGO, JEBAC NASZ LOKALNE POSLANKI, JEBAC KOLACZ I MRZYGLOCKA. JEBAC GLAPINSKA. KASTA Z PLAKATOW SZELEMEJA JAK WIDAC TOLERUJE I LUBI TO. JEBAC TEZ PRZEDSZKOLANKE MARTUSIE WLOSAK!!! KASTA LUBI TO. A JAK SIE PO-JEBOM NIE PODOBA, TO SWIECZUSZKE W REKE I NA MROZ BRONIC KASTY. BUEHEHEHEHE
RUCH NARODOWY - A PO-JEBY JAK ZWYKLE ZDZIWIONE (29 września 2022 13:31)
Cytuję użytkownika: RÓH NARODOWY - TYPOWY TĘPY PISIOR
Cytuję użytkownika: RUDA SZMATA DONALD TUSK KATOLIK
WYTNIEMY W POLSCE POLITYKOW, Z WYDZIERGANYM Z PUTINA NA CZOLE! TRZEBA SIE POZBYC Z POLSKI PROPUTINOWSKICH POLITYKOW. DZISIAJ DEPARTAMENT STANU USA O SIKORSKIM. "TO RUSKA PROPAGANDA", KTOREJ BRONIL SAM TRZASKOWSKI MOWIAC, ZE ON CHCIAL TYLKO PODZEKOWAC USA ZA SLUSZNY KROK HEHEHEHE. GDIE JEST SZEF PARTII PO, KTORY OBIECYWAL WYCINAC W POLSCE POLITYKO Z 'Z' PUTINA NA CZOLE? DEPARTAMENT USA MOWI DZIS, SIKORSKI TO RUSKA PROPAGANDA. RUDA SZMATY DO DZIELA. WYCINAJ POLITYKOW PRO-PUTINOWSKICH. MILCZENIE WSKAZUJE NA TO, ZE POPIERAJA SIKORSKIEGO I PUTINA. I TYLE Z TEJ ANTYROSYJSKOSCI TUSKA.
Widzisz kretynie, pisałem wczoraj jaki jesteś przewidywalny, że dzisiaj będzie TUSK, TUSK, TUSK....
k***a GENIUSZ. PO KILKU MIESIACACH DOSZEDL DO WNIOSKU ZE JESTEM ANTYPO-JEB I ANTY RUDA SZMATA TUSK I WSZYSTKO CO Z TYMI k***aMI ZWIAZANE. ZAJELA CI TO PARE MIESIECY. KOLEJNY k***a GENIUSZ Z RATUSZA, PORACE PO ZNAJOMOSCI W URZEDZIE DOSTALES? CZY DLATEGO ZE TAKI BYSTRY SUKA JESTES? JA STAWIAM, Z TAKIM BYSTRYM LBEM,M ZE BYLO TO NA ZASADZIE PRACA ZA SEKS? JAK W LUBUSKIM WORDZIE.
w (29 września 2022 13:03)
LEMINGI UNIJNE W SWOICH GALARETACH NIE MAJA POJĘCIA CO TO ZNACZY - SPRAWIEDLIWOŚĆ
RÓH NARODOWY - TYPOWY TĘPY PISIOR (29 września 2022 11:36)
Cytuję użytkownika: RUDA SZMATA DONALD TUSK KATOLIK
WYTNIEMY W POLSCE POLITYKOW, Z WYDZIERGANYM Z PUTINA NA CZOLE! TRZEBA SIE POZBYC Z POLSKI PROPUTINOWSKICH POLITYKOW. DZISIAJ DEPARTAMENT STANU USA O SIKORSKIM. "TO RUSKA PROPAGANDA", KTOREJ BRONIL SAM TRZASKOWSKI MOWIAC, ZE ON CHCIAL TYLKO PODZEKOWAC USA ZA SLUSZNY KROK HEHEHEHE. GDIE JEST SZEF PARTII PO, KTORY OBIECYWAL WYCINAC W POLSCE POLITYKO Z 'Z' PUTINA NA CZOLE? DEPARTAMENT USA MOWI DZIS, SIKORSKI TO RUSKA PROPAGANDA. RUDA SZMATY DO DZIELA. WYCINAJ POLITYKOW PRO-PUTINOWSKICH. MILCZENIE WSKAZUJE NA TO, ZE POPIERAJA SIKORSKIEGO I PUTINA. I TYLE Z TEJ ANTYROSYJSKOSCI TUSKA.
Widzisz kretynie, pisałem wczoraj jaki jesteś przewidywalny, że dzisiaj będzie TUSK, TUSK, TUSK....
Ukrainiec Siemoniak, poseł ziemi wałbrzyskiej (29 września 2022 11:33)
"Niech nikt nie liczy na to, że opozycja razem z rządem będzie broniła Polski." - USLYSZE JAKIS KOMENTARZ PO-JEBANEGO LEMINGA NA TEMAT TEGO ZDRAJCY?
RUDA SZMATA DONALD TUSK KATOLIK (29 września 2022 11:19)
WYTNIEMY W POLSCE POLITYKOW, Z WYDZIERGANYM Z PUTINA NA CZOLE! TRZEBA SIE POZBYC Z POLSKI PROPUTINOWSKICH POLITYKOW. DZISIAJ DEPARTAMENT STANU USA O SIKORSKIM. "TO RUSKA PROPAGANDA", KTOREJ BRONIL SAM TRZASKOWSKI MOWIAC, ZE ON CHCIAL TYLKO PODZEKOWAC USA ZA SLUSZNY KROK HEHEHEHE. GDIE JEST SZEF PARTII PO, KTORY OBIECYWAL WYCINAC W POLSCE POLITYKO Z 'Z' PUTINA NA CZOLE? DEPARTAMENT USA MOWI DZIS, SIKORSKI TO RUSKA PROPAGANDA. RUDA SZMATY DO DZIELA. WYCINAJ POLITYKOW PRO-PUTINOWSKICH. MILCZENIE WSKAZUJE NA TO, ZE POPIERAJA SIKORSKIEGO I PUTINA. I TYLE Z TEJ ANTYROSYJSKOSCI TUSKA.
PREZYDENT TO DEBIL (29 września 2022 9:53)
JA p*****lE NIEMIECKA TRANBSFORMACJA UPADA W UE. NIEMCY OTWIERAJA NA NOWO KOPALNIE WEGLOWE. NIEMIECKA TRANSFORAMCVJA WYGLADA TAK, ZE TRUJA NAM TERAZ BALTYK WYCIEKAMI Z 4 RUR NS I NS2. KAZA ZAKRECAC KALORYFERY, NIE UZYWAC CIEPLEJ WODY... A LEWACKIE INSTYTUCJE ZARABIAJA NA ETS. TAK k***a, SPRAWIEDLIWA TRANSFORMACJA, ZAMKNAC POLSKIE KOPALNIE I KUPOWAC RUSKI GAZ OD NIEMCOW. TO JEST SPRAWIEDLIWE JAK Ch*j HEHEHEHE. SLUGUSY NIEMIECKIE I RUSKIE, ZERO MOZGU, TO BEDA ROBIC CO IM SIE KARZE. JAK IM MOSKAL ALBO HELMUT POWIE, ZRYJ GOWNO TO BEDA ZARLI. JAK KIEDYS SZCZAW I MIRABELKI.

Dodaj komentarz

Czy przemysł może być mniej uciążliwy dla środowiska?

Jak skutecznie oszczędzać ciepło i energię?

Efektywność energetyczna budynków - tanio i ekologicznie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij