Menu

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnego obszaru w Świdnicy

Na podwórku w kwartale ulic Franciszkańska, Grodzka i Marii Konopnickiej zastosowane zostaną elementy zielono - niebieskiej infrastruktury, czyli zbiorniki na retencję wody, naziemne zbiorniki chłonne z pasażem roślin a także zielony dach.

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnego obszaru w Świdnicy
Głównym zadaniem tej infrastruktury jest zatrzymanie wody deszczowej w miejscu opadu. Wpłynie to również na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza
 
Trwa przygotowywanie wykopów, w których umieszczone zostaną dwa podziemne zbiorniki, każdy o pojemności 12 tysięcy litrów wody. Zamontowane zostaną w nich pompy, które służyć będą do podlewania roślinności. Dzięki czujnikom wilgotności gleby, gdy podłoże będzie zbyt suche, uruchomią się pompy zasilające.   
 
Na podwórku pojawi się także pierwsze w Świdnicy miejsce gromadzenia odpadów z zielonym dachem porośniętym mchem i sukulentami. Zielone dachy chłodzą i nawilżają powietrze. Podnoszą jego jakość poprzez wiązanie pyłów i toksycznych związków chemicznych.
 
Na podwórku w kwartale ulic Franciszkańska, Grodzka i Marii Konopnickiej, a także w kwartale pomiędzy Grodzką a Kotlarską powstaną nowe parkingi i chodniki.
 
 
Nasadzona będzie zieleń - trawy, byliny, krzewy ozdobne i drzewa. Wybudowane zostaną murki oporowe, nowe instalacje elektryczne oświetlenia i sieci kanalizacji deszczowej. Na podwórkach pojawią się nowe elementy małej architektury, czyli kosze na odpady, ławki, słupki uliczne, stojaki rowerowe i trejaże. Zaplanowano też montaż i ekspozycję średniowiecznej płyty kamiennej (epitafium) w prześle muru przy ul. Franciszkańskiej.
 
Miasto na realizację tej inwestycji otrzymało promesę z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 milionów 950 tysięcy złotych, natomiast 3 miliony 710 tysięcy złotych dofinansowania pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt prac to ponad 10 milionów złotych. 
 
Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu. W tej chwili trwają prace związane z infrastrukturą podziemną.  
 
red
foto i info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

swidnica  |   informacje  |   rewitalizacja  |   w24  |  

Najbliższe wydarzenia w Zamku Książ

Pierwszy ślub i Dzień Otwarty w nowym Urzędzie Stanu Cywilnego

Tylko 2,8 litra paliwa na 100 km

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij