Menu

Fontanny w Zamku Książ po renowacji

-Tego lata po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy–wyjaśnia prezes Zamku Książ, Anna Żabska.
 
Fontanny w Zamku Książ po renowacji
Obecnie francuskie ogrody tarasowe są zamknięte z powodu przerwy technicznej, ale już od 28 października Zamek Książ zaprasza do odwiedzin „Ogrodów Światła”, które będzie można podziwiać przez całą zimę.
 
Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski. Jako pierwsze, już w 2019 roku wykonane zostały prace konserwatorskie i restauratorskie fontanny bogini Flory i fontanny z Gryfonami znajdujących się na tarasie bogini Flory. Prace  były finansowane ze środków własnych oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i pochłonęły 200 tys. zł.
 
 W ramach zadania obie fontanny zostały dokładnie oczyszczone, a ich ubytki uzupełnione. Naprawiona została także instalacja doprowadzająca do nich wodę. Taras bogini Flory był określany w przedwojennych przewodnikach „Tarasem Ogrodu Rozkoszy”. Swoją nazwę zawdzięcza stojącemu tam posągowi rzymskiej bogini roślinności i wiosny.  
 
Taras Różany
W 2021 roku w ramach mikroprojektu pt. „Na baroku się nie kończy” kompleksowego remontu doczekała się Fontanna Kaskadowa na Tarasie Różanym. Jest on realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska.
 
Fontanna Kaskadowa znajduje się na skalistym zboczu Tarasu Różanego przed południową ścianą Zamku Książ. Została zbudowana w 1915 roku. Forma kaskady, którą nadano fontannie jest charakterystyczna dla wielu ogrodów pałacowych. 
Dzięki pracom konserwatorskim odzyskała dawny blask. Został także naprawiony system zasilający fontannę wodą, dzięki czemu znów funkcjonuje i jest atrakcją dla turystów.
 
Tarasy Wodny i Zachodni
Kolejne renowacje miały już miejsce w tym roku i zakończyły się w sierpniu. Najbardziej skomplikowane prace miały miejsce właśnie na Tarasie Wodnym, gdzie znajduje się aż 27 fontann. W pomieszczeniach znajdujących się pod powierzchnią tarasu remontowane i modernizowane są instalacje zasilające, a na górze – dysze i poszczególne misy. Prace konserwatorskie obejmują odtworzenie historycznego wyglądu całości założenia. Każda z fontann ma centralnie umieszczoną w cembrowinie dyszę wodną.
 
Fontanny, wykonane zostały w bolesławieckiej firmie kamieniarskiej Zeidler & Wimmel, a zamontowane w Książu zapewne pod koniec drugiej dekady XX w. po wykonaniu na tarasach południowych instalacji hydraulicznej.
 
Prace konserwatorskie objęły również trzy neorenesansowe fontanny na Tarasie Zachodnim. Wykonane zostały uzupełnienia i konserwacje elementów kamiennych oraz odtwarzana została wewnętrzna instalacja zasilająco-odpływowa. 
 
 
Fontanny, wykonane w bolesławieckiej firmie kamieniarskiej Zeidler&Wimmel, ustawione zostały jednocześnie w ostatnim etapie zakrojonej na szeroką skalę rozbudowy i modernizacji zamku, datowanej na lata 1908-1925.
 
Ważnym elementem współtworzącym regularny, neorenesansowy charakter tarasu była zieleń, która stanowiła wraz z wodotryskami jednolitą kompozycję. Na wykonanym w 1925 r. zdjęciu lotniczym Taras Zachodni jest już rozplanowany, ale nie stoją na nim jeszcze fontanny, na kolejnym z 1930 r. jest już gotów.
 
Taras Podkowiasty
Prace konserwatorskie fontanny na Tarasie Podkowiastym obejmowały uzupełnienia oraz odtworzenie brakujących fragmentów kamiennych, konserwację istniejących fragmentów oryginalnych i odtworzenie wewnętrznej instalacji zasilająco-odpływowej.
 
Pochodzący z około 1910 roku wodotrysk ma kształt kielicha o kolumnowej, niskiej, stopie i misie w formie puklowanej czary. Przykrywa wazy o bogatej roślinno-geometrycznej ornamentyce z dwoma maszkaronami na bokach zwieńczona była częściowo wtopioną w ścianę niszy szyszką, która została odtworzona w ramach realizowanych prac naprawczych.
 
Neorenesansowa fontanna jest prawdopodobnie wyrobem karraryjskim, sprowadzonym przez właścicieli zamku w pierwszym etapie rozpoczętej w 1908 r. rozbudowy i modernizacji zamku i jego otoczenia. 
 
- W przyszłym roku planujemy renowację i ponowne uruchomienie ostatnich już fontann na tarasach Środkowym i Kasztanowcowym. W 2023 roku. Łączny koszt inwestycji sięga półtora miliona złotych – wyjaśnia prezes Anna Żabska.
 
Październik to okres prac porządkowych zamkowych ogrodników. Pracownicy Działu Rozwoju i Zieleni przygotowują się do sadzenia cebul kwiatowych. W kwietniu zamkowe tarasy rozkwitną dziesiątkami tysięcy tulipanów i innych roślin wczesnowiosennych.
 
Wcześniej natomiast przestrzeń tą wypełni inna, znana i lubiana atrakcja – za trzy tygodnie rozpocznie się montaż Ogrodów Światła. Nowe aranżacje, zabawa terenowa dla najmłodszych i po raz pierwszy zamkowe koty pojawią się na zamkowych tarasach. 
 
red
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15

Komentarze

Hahaha (6 października 2022 8:50)
Niedługo zgłosi się pełnomocnik 164 letniego właściciela w sprawie zwrotu zamku.Tak jak robili w Warzawie z kamienicami.
POSRAŁEM SIĘ I PORZYGAŁEM PO ZIEMNIAKCH DLA DZIKÓW (5 października 2022 18:29)
NIE BEDE SIE POWTARZAL. ZARZUCASZ KLAMSTWO A NIE POTRAFISZ UDOWODNIC, TYPOWA PO-JEBANA MENDA SPOLECZNA. NIE WYKONALES ZADANIA, WIEC WYPIERDALAJ.

Dodaj komentarz

ksiaz  |   zamek  |   fontanny  |   renowacja  |   walbrzych  |   atrakcje  |   informacje  |   wiadomosci  |  

Już w ten weekend premiera teledysku zespołu Paranoja

Rekordowa aukcja na Gali Ambasadorów

Budżetu Obywatelskiego ma nie być. Mogą być podwyżki dla urzędników...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij