Menu

Ekociepło - jak się ogrzać bez węgla?

Produkcja ciepła dotychczas nierozerwalnie kojarzona była z węglem. W Polsce nadal prawie 69% ciepła produkuje się w procesie spalania paliw węglowych. Powoli jednak udział ten maleje, a przyszłość należy rozpatrywać w kategoriach odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.

Ekociepło - jak się ogrzać bez węgla?
Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki w najnowszym raporcie za rok 2020, dokładnie 68,9% paliw służących do produkcji ciepła w naszym kraju to paliwa węglowe, 10,6% stanowią paliwa gazowe. Dobrą informacją jest fakt, że już 10,1% stanowią odnawialne źródła energii i tylko 4,8% olej opałowy. Warto dodać, że w 2002 roku udział węgla wynosił aż 81,7%. W ciągu tych 20 lat udział OZE zwiększył się o 7,2%.
 
Drastyczne zmiany klimatu wywołane nadmierną emisją CO2 wymuszają jednak przyspieszenie procesu odchodzenia od paliw kopalnych, a to wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, by przedsiębiorstwa produkujące ciepło przekształciły swoje instalacje i zwiększały w nich udział przyjaznych środowisku źródeł energii.
 
- Transformacja energetyczna to wyzwanie, przed którym stoimy jako kraj i region. Tutaj na Dolnym Śląsku mamy przykłady transformacji, które nie do końca zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób, bo chociazby transformacja subregionu wałbrzyskiego z fizyczną likwidacją kopalń, nie pociągnęła za sobą odpowiednich środków, które mogłyby zrekompensować wszystkie negatywne skutki ówczesnych zmian gospodarczych, społecznych i wszystkich problemów, które towarzyszą nam do dzisiaj. Jako samorząd województwa stawiamy na finansowanie odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła, także na finansowanie termomodernizacji i poprawę efektywności energetycznej. Temu służy strumień środków rządowych i europejskich, które płyną i będą płynąć jeszcze szerszym strumieniem do naszego regionu. Dzieki tym środkom chcemy stawiać własnie na ekologiczne rozwiązania. Taki cel przyświeca samorządowi województwa dolnośląskiego, samorządom lokalnym, mieszkańcom i to jest droga, którą podążamy i która na końcu pozwoli nam żyć w czystszym środowisku, sprzyjającym rozwojowi i większemu komfortowi życia - mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
 
 
Będąc na początku drogi do pełnej dekarbonizacji, czyli pozbycia się węgla jako źródła energii duży nacisk położono na paliwa gazowe, które wprawdzie nie są w pełni ekologiczne i opierają się na surowcach nieodnawialnych, ale są bardziej przyjazne środowisku. Przykładem sukcesywnej likwidacji węglowych źródeł ciepła na dużą skalę jest grupa DZT, która od 20 lat prężnie działa na rynku ciepłowniczym w naszym regionie.
 
- Przy naszych niewielkich kotłowniach do 1 MW, usytuowanych w centrach miast, nie ma możliwości budowania instalacji do spalania biomasy. Ze względu na stare instalacje odbiorcze centralnego ogrzewania, nie ma możliwości skorzystania z pomp ciepła. Musielibyśmy we wszystkich mieszkaniach w starych kamienicach dołożyć dodatkowe odbiorniki ciepła. To pod względem finansowym byłoby nie do przyjęcia przez ludzi. W związku z tym w tej chwili idziemy w kierunku gazu, który nie jest tak bardzo eko, ale jest lepszy niż to, co spala się w kotłowniach węglowych - mówi Jolanta Suława, prezes DZT Service.
 
 
Dzięki zaangażowaniu sporych środków własnych oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz z udziałem środków unijnych DZT zmodernizowało większość swoich kotłowni i dzięki temu obniżyło emisję CO2 o ponad 2300 ton rocznie.
 
 
Inwestycje w odnawialne źródła energii realizowane są również w ramach projektów na mniejszą skalę. Dobrym przykładem jest Gmina Walim, która zdecydowała się na zamontowanie pompy ciepła do ogrzewania nowoczesnego obiektu Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego "Akwarium". Ciepło pozyskiwane jest z pięciu odwiertów na głębokości około 50 metrów.
 
 
- W rurach, które są w tym odwiercie mamy obieg roztworu glikolu, który pozyskuje ciepło z gruntu i przekazuje do pompy ciepła. W pompie to ciepło przekazywane jest do bufora na wodę, która poprzez system podłogowy ogrzewa cały obiekt - tłumaczy Paweł Antczak kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej Urzędu Gminy Walim.
 
 
Przełomowa inwestycja może zostać zrealizowana na terenie gminy Głuszyca. Tam planowane jest wykorzystanie źródeł geotermalnych do produkcji ciepła na potrzeby mieszkańców. Projekt zakłada wybudowanie dedykowanej infrastruktury do pozyskiwania i dystrybucji ciepła, ale najpierw należy sprawdzić, czy parametry wód podziemnych pozwolą na ich wykorzystanie. Pierwszy etap badań, czyli próbny odwiert pochłonie prawie 15,5 mln zł. Mała gmina nie mogłaby sobie pozwolić na taki wydatek, ale udało się pozyskać na ten cel 100% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
- W momencie, kiedy te wyniki będą zadowalające, potrzebny będzie drugi odwiert. Rozmawiamy na ten temat z NFOŚiGW oraz z Geotermią Polska, by utworzyć spółkę celową, która przejmie zasadnicze prace związane z drugim odwiertem i przygotowaniem magistrali ciepłociągowej na terenie gminy Głuszyca - zapowiada burmistrz Głuszycy Roman Głód.
 
 
Przyszłościowym rozwiązaniem dla branży ciepłowniczej mogłaby być technologia spalania biomasy. Tu oprócz sporych nakładów inwestycyjnych potrzeba wiele wysiłku do przekonania społeczeństwa, że jest to ekologiczna i nieuciążliwa dla otoczenia metoda pozyskiwania ciepła. Sporo nadziei wiąże się też z wodorem, ale ta technologia dopiero zaczyna się rozwijać i potrzeba jeszcze sporo czasu by stała się powszechna i opłacalna.
 
W kwestii ekologicznego ciepłownictwa kluczowa jest także kwestia indywidualnych źródeł ogrzewania w domach i wiążąca się z tym termomodernizacja, która pozwala na poprawę efektywności domowych instalacji. W tym celu prowadzone są ogólnopolskie programy Czyste Powietrze, Stop Smog czy liczne inicjatywy lokalne. Wiele środków z programów krajowych i unijnych ma być w najbliższym czasie skierowane właśnie na te cele.
 
 
red
foto: P.Tokarski, UMWD, DZT, Storyblocks
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

uważam że (22 października 2022 19:40)
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
czy jakiś "ekogeniusz" może podać informację : ILE KILOWATÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ POTRZEBA ZUŻYĆ W POMPIE CIEPŁA, ŻEBY PRZEKAZAĆ JEDEN KILOWAT CIEPŁA Z POBORU DO ODBIORNIKA
Skala nie ogarnia tylu kilowatów prądu zmiennego z których będzie 1kW ciepła.
analityk medyczny (13 października 2022 18:58)
czy jakiś "ekogeniusz" może podać informację : ILE KILOWATÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ POTRZEBA ZUŻYĆ W POMPIE CIEPŁA, ŻEBY PRZEKAZAĆ JEDEN KILOWAT CIEPŁA Z POBORU DO ODBIORNIKA
Ddddd (13 października 2022 17:42)
Bez komentarza
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha (13 października 2022 17:01)
Grzejcie się propagandowym zielonym ładem stop plastikiem i dekarbonizacją wałbrzycha.

Dodaj komentarz

eko  |   energia od nowa  |   ogrzrewanie  |   węgiel  |   gaz  |   oze  |  

Wałbrzyszanie nie chcą ''rządowego węgla'' ?

Dobry rok w Invest Parku

Pierwsze Targi Pracy WSSE Invest Park

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij