Menu

Gra dydaktyczna prowadziła z Dolnego Śląska w Himalaje

W PSP nr 15 w Wałbrzychu doroczną tradycją jest organizowanie gry dydaktycznej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W przyjętym przez Sejm RP „2022 - Roku Wandy Rutkiewicz” , to właśnie  postać himalaistki stała się kanwą gry,  w której wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV – VIII.

Gra dydaktyczna prowadziła z Dolnego Śląska w Himalaje
 „Opowieść o Wandzie Rutkiewicz", bo tak została zatytułowana ta edukacyjna zabawa, pozwoliła jednocześnie na poznanie  i poszerzenie wiedzy z wielu dziedzin.
Uczniowie wałbrzyskiej „Piętnastki”  rozwiązywali zadania tematycznie związane z postacią oraz osiągnięciami Wandy Rutkiewicz i zbierali punkty, którymi były fotografie ośmiotysięczników zdobytych przez himalaistkę.
 
Już same nazwy poszczególnych gier i zadań  przygotowanych przez nauczycieli różnych specjalności  pokazują różnorodność podejścia do tematu: „Matematyka na szczytach gór”, „Ortograficzne potyczki o Wandzie Rutkiewicz”, „Sprawność himalaisty”, „Ciekawostki o W. Rutkiewicz po niemiecku”, „Szczyty w Polsce i Himalajach”, „Piękno gór w poezji”, „Polsko – angielski słownik himalaisty”, „Poszukiwanie informacji o Wandzie Rutkiewicz w różnorodnych źródłach”, „Zagadki o górach” oraz przewrotny tytuł nadany przez szkolny zespół anglistów „Thank you from the moutain”.
 
To tylko niektóre z całego szeregu propozycji. Wykonywane przez uczniów zadania przybierały formę quizu, układanek puzzle, śpiewanych piosenek, sportowych zadań sprawnościowych i wytrzymałościowych, uzupełniania tekstu, odpowiedzi na pytania, zaznaczania stwierdzeń prawdziwych i fałszywych, poszukiwania danych etc. 
 
 
Dzięki przeprowadzonej w szkole grze dydaktycznej uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć jednej z najwybitniejszych himalaistek świata i przybliżyli niezwykłą postać.
 
Wanda Rutkiewicz
Jak podał w uchwale Sejm RP Wanda Rutkiewicz "od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów". " (…) Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich.” 16 października 1978r. (tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem) zdobyła, jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie, najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Wanda Rutkiewicz była także pierwszą kobietą, która stanęła na drugim najwyższym na świecie i najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.
 
Niewiele osób wie, że Wanda Rutkiewicz zanim pochłonęła ją miłość do gór była świetną siatkarką (grała w I lidze i kandydowała do reprezentacji kraju) oraz  brała udział w rajdach samochodowych. W latach ’60 XX wieku ukończyła Politechnikę Wrocławską, była inżynierem  elektronikiem. Weszła na 8. z planowanych wszystkich 14. ośmiotysięczników Ziemi (tzw. korona Himalajów i Karakorum). Podobne osiągnięcia mieli wówczas na swoim koncie jedynie mężczyźni, himalaiści Reinhold Messner i Jerzy Kukuczka.Wanda Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 r.  w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę. 
 
red
foto i info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

psp  |   szkola  |   himalaje  |   wanda  |   informacje  |   widomosci  |  

Chcesz pracować w Straży Pożarnej? Są wolne miejsca

5,5 tys. Ukraińców przyjechało do Wałbrzycha od początku wojny

Zdewastował domek dla dzieci 45-latkowi grozi 5 lat więzienia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij